Na obserwację psychiatryczną w zakładzie leczniczym trafi aresztowany w czerwcu 21-letni Artur Ł., który w internecie pochwalał zamachy terrorystyczne na USA z września 2001 r. - postanowił warszawski sąd na wniosek prokuratury. Obrońca Artura Ł. zapowiedział, że nie będzie się odwoływał od decyzji sądu.
Na początku czerwca warszawski sąd aresztował 21-letniego warszawiaka Artura Ł., który doradzał w internecie jak konstruować bomby oraz pochwalał zamachy terrorystyczne na USA z września 2001 r. Według ABW mężczyzna planował zorganizować "grupę dżihadystyczną" w Polsce i przeszedł na islam. Sąd uzasadnił areszt m.in. wysokim prawdopodobieństwem popełnienia zarzucanych mu czynów oraz koniecznością "zbadania kontaktów podejrzanego".
Grupa dżihadystów
- Według zebranego dotychczas materiału dowodowego, planował on zorganizować grupę dżihadystyczną na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Przeszedł na islam, jego duchowym wzorem był twórca Hamasu szejk Ahmed Yassin - informowała w czerwcu ppłk Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska, rzeczniczka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W śledztwie Artur Ł. złożył obszerne wyjaśnienia, w których przyznał się do zarzucanych mu czynów.
Stan psychiczny podejrzanego Prok. Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiedział, że Ł. był badany w śledztwie przez biegłych psychiatrów, ale na podstawie jednorazowego badania nie byli oni w stanie wydać opinii. - Dlatego zawnioskowali o obserwację psychiatryczną - dodał prokurator. Przypomniał, że w każdym śledztwie prokurator może nabrać wątpliwości co do stanu psychicznego osoby podejrzanej, która wtedy przechodzi odpowiednie badania: albo przez biegłych, albo podczas obserwacji w zakładzie. - Chodzi o ustalenie, czy w chwili czynu była ona poczytalna - dodał Ślepokura. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i skierował Artura Ł. na obserwację psychiatryczną. Nie będzie odwołania
Obrońca Artura Ł. mec. Henryk Urban powiedział, że nie będzie się odwoływał od postanowienia sądu. - Ono jest w interesie mojego klienta, bo może rzutować na kwestię jego odpowiedzialności - dodał. Obserwacja w zakładzie leczniczym nie powinna trwać dłużej niż 6 tygodni; na wniosek zakładu sąd może przedłużyć ten termin na czas określony, niezbędny do zakończenia obserwacji. O zakończeniu obserwacji biegli niezwłocznie zawiadamiają sąd.
Złagodzenia kary
Zgodnie z prawem "nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem". Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Mężyczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Autor: km\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24