TVN24 | Polska

Ważność certyfikatów covidowych zostanie skrócona

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP

Ważność unijnych certyfikatów covidowych, wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, a także po trzeciej dawce, zostanie skrócona do 270 dni - przypomina Ministerstwo Zdrowia.

Zmiana wejdzie w życie 1 lutego 2022 roku. Ważność unijnych certyfikatów covidowych zostanie skrócona do 270 dni. Wcześniej były one wystawiane na rok.

Zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli data pełnego szczepienia podstawowego (jedną dawką w przypadku szczepionki jednodawkowej lub drugą dawką w przypadku preparatu dwudawkowego) przypadnie po 1 lutego i minie od niego więcej niż 270 dni, to aplikacja mobilna używana do weryfikacji certyfikatu wskaże, że dokument ten wygasł.

Żeby go przedłużyć, potrzebne będzie szczepienie przypominające. Dodatkowa dawka będzie przedłużała ważność certyfikatu o kolejne 270 dni od dnia szczepienia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Certyfikaty covidowe

Ministerstwo przypomniało w komunikacie, że celem wprowadzenia unijnych certyfikatów covidowych jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w Unii Europejskiej i korzystania z usług w niektórych krajach. Certyfikat można pobrać po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć je stale przy sobie w aplikacji moje IKP. Można też uzyskać pomoc w punkcie szczepień i poprosić o wydrukowanie papierowej wersji certyfikatu.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości