Polacy oceniają prezydenta. Najnowsze badanie

[object Object]
Kto ma wpływ na kluczowe decyzje w państwie? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24Fakty TVN
wideo 2/3

Dwie trzecie (66 procent) badanych Polaków pozytywnie ocenia działalność prezydenta Andrzeja Dudy. 73 procent deklaruje zaufanie do niego - wynika ze styczniowego sondażu CBOS.

Według CBOS kluczowym momentem dla wizerunku prezydenta wydaje się sierpień ubiegłego roku, czyli okres społecznych protestów przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości i zawetowanie dwóch spośród trzech ustaw reformujących sądownictwo.

Większość respondentów: prezydent odpowiednią osobą na stanowisku

Zdaniem trzech czwartych respondentów (75 proc.), Andrzej Duda jest odpowiednią osobą na stanowisku prezydenta. Brak odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji do piastowania urzędu zarzuciło mu 14 proc. badanych. W opinii 70 procent ankietowanych Andrzej Duda jest osobą godną szacunku i cieszy się poważaniem współobywateli. 23 procent było przeciwnego zdania.

Cztery piąte (81 proc.) ankietowanych uważa, że Andrzej Duda odznacza się inteligencją i tyle samo postrzega go jako człowieka ujmującego i łatwo zjednującego sobie innych. Odmawia mu tej umiejętności 13 proc. respondentów. 79 proc. uważa prezydenta za przystojnego.

62 proc. respondentów uznało, że Andrzej Duda cechuje się wrażliwością społeczną i nieobce są mu problemy zwykłych obywateli. 19 proc. uznało odwrotnie - zarzuciło mu alienację, obojętność i brak zainteresowania sprawami przeciętnych obywateli.

Zdaniem 57 proc. ankietowanych prezydent potrafi skutecznie przekonywać do swoich racji. Jedna czwarta badanych negatywnie ocenia zdolności perswazyjne głowy państwa (25 proc.). Prawie trzy piąte badanych uważa prezydenta za konsekwentnego i stanowczego w realizacji założonych celów (57 proc.), a nieco ponad jedna czwarta (27 proc.) uważa, że jego działania cechuje brak konsekwencji i niedostateczna determinacja w dążeniu do celu.

Dla ponad połowy badanych prezydent jest wiarygodny

57 proc. badanych uważa, że prezydent jest wiarygodny w tym, co mówi. Przeciwne zdanie wyraził prawie co trzeci respondent (31 proc.) uważając, że Andrzej Duda jest w swych wypowiedziach niekonsekwentny, wygłasza sprzeczne twierdzenia – deklaruje raz jedno, raz drugie.

Prawie połowa respondentów (49 proc.) interpretując motywacje, jakimi prezydent kieruje się w swych działaniach uważa, ma na względzie przede wszystkim dobro państwa i przedkłada je nad własne interesy i korzyści polityczne. 30 proc. oceniło, że bardziej liczą się dla niego ambicje polityczne i kariera.

Krytycznie postrzegane cechy

Z badania CBOS wynika także, że najbardziej krytycznie postrzegane cechy prezydenta to brak bezstronności politycznej oraz "przypisywana mu nadmierna spolegliwość i niedostateczna autonomiczność w prowadzonej polityce i podejmowanych decyzjach".

35 proc. respondentów jest zdania, że Andrzej Duda jako prezydent nie wyróżnia interesów żadnej z sił politycznych. 48 proc. jest zdania, że jako głowa państwa nie jest bezstronny i działa na rzecz interesów opcji politycznej, z której się wywodzi. 34 proc. uważa, że prezydent potrafi zachować autonomiczność, jest samodzielny i niezależny w podejmowaniu decyzji. Prawie połowa badanych (49 proc.) zarzuca mu brak samodzielności, słabość, nadmierną ustępliwość w kwestiach politycznych i jest zdania, że prezydent za bardzo daje sobą kierować.

70 procent ma pozytywną opinię na temat prezydenta

70 proc. ankietowanych z aprobatą odnosi się do prezydenta, ma na jego temat raczej pozytywną opinię, w ich odpowiedziach dodatnie cechy opisu przeważają nad ujemnymi. 51 proc. z nich dużo częściej dostrzega zalety niż wady prezydenta. Negatywne cechy w ocenie Dudy przeważają wśród jednej czwartej respondentów (26 proc.).

Stosunkowo najlepiej prezydent jest odbierany wśród osób mających co najmniej 65 lat, z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym, o niskich i średnich dochodach, mieszkańców wsi, osób deklarujących się jako wierzące i praktykujące.

Bardziej krytyczni są respondenci z największych miast, z wyższym wykształceniem, dobrze sytuowani, pracujący na własny rachunek, pracownicy administracyjno-biurowi oraz kadra kierownicza i samodzielni specjaliści.

Rozpiętość ocen zależy od poglądów politycznych

Rozpiętość ocen zależy też od deklarowanych poglądów politycznych. Najlepsze notowania Andrzej Duda otrzymał wśród osób identyfikujących się z prawicą. Prezydent jest pozytywnie odbierany przez elektorat rządzącej partii. 97 proc. sympatyków PiS i stowarzyszonych z nim ugrupowań częściej akcentuje jego pozytywne cechy, niż dostrzega wady. Według badania w przypadku 88 proc. z nich można mówić o "bardzo pozytywnym nastawieniu do głowy państwa".

W ocenie wyborców Kukiz'15 poziom aprobaty prezydenta jest zbliżony do przeciętnego. Średnia ocen w elektoracie Kukiz'15 wynosi 4,44 punktu i nie różni się istotnie od rejestrowanej na poziomie ogółu badanych (4,38) - podaje CBOS.

Wyborcy PO i Nowoczesnej krytycznie postrzegają Dudę

Wyborcy PO krytycznie postrzegają Andrzeja Dudę i częściej widzą jego cechy negatywne niż pozytywne (60 proc. elektoratu). Blisko jednej trzeciej wyborców PO (30 proc.) przypisać można negatywny stosunek do głowy państwa.

Także ponad połowa zwolenników Nowoczesnej (57 proc.) postrzega prezydenta w niekorzystnym świetle, a w mniejszości są osoby dostrzegające więcej jego zalet niż wad (36 proc.).

Badanie zostało skonstruowane na podstawie zestawu 12 par przeciwstawnych stwierdzeń, opisujących cechy fizyczne, walory osobowościowe i intelektualne, umiejętności oraz kwalifikacje istotne z punktu widzenia pełnionej przez Andrzeja Dudę funkcji, a także dotychczasowych opinii na temat jego motywacji w działalności politycznej. Ankietę przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9–17 stycznia 2018 roku, na liczącej 951 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Autor: kb/AG / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24