"Może trzeba zrobić akcję: zabierz Donaldowi smartfona"

Po wpisie Donalda Tuska pojawiła się burza komentarzy
"Może trzeba zrobić akcję: zabierz Donaldowi smartfona"
Źródło: Radio Zet

- Dziesięć lat temu była akcja przed wyborami "zabierz babci dowód". Dziś może trzeba zrobić akcję "zabierz Donaldowi smartfona" - stwierdził rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, komentując internetowy wpis Donald Tuska dotyczący sytuacji politycznej w Polsce. - Rada Europejska powinna zdyscyplinować byłego premiera - dodał Łapiński.

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" - napisał w niedzielę na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Tweet wywołał burzę komentarzy.

"Zabierz Donaldowi smartfona"

Do jego słów odniósł się w rozmowie w Radiu ZET Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta. - Dziesięć lat temu była akcja przed wyborami "zabierz babci dowód". Dziś może trzeba zrobić akcję "zabierz Donaldowi smartfona" - powiedział.

- Dajmy tutaj jeszcze kilka takich wpisów i będzie totalna kompromitacja - ocenił.

"Niech zrezygnuje z funkcji, przyjedzie do Polski"

Zdaniem prezydenckiego rzecznika, Rada Europejska powinna zdyscyplinować byłego premiera, ponieważ ten wychodzi poza swoją rolę, zabiera głos i jest po stronie opozycji, a urzędnik europejski nie powinien ingerować w wewnętrzne sprawy danego kraju.

Jak dodał, w kraju często "postrzegamy Tuska jako byłego przewodniczącego PO, byłego premiera". - Ale dzisiaj Tusk jest przewodniczącym Rady Europejskiej i ma zupełnie inną rolę i inną funkcję dotyczącą tego urzędu - podkreślił Łapiński.

- Niech Donald Tusk zrezygnuje z funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej, niech przyjedzie do Polski, nie wiem, zostanie szefem PO i stanie się liderem opozycji - komentował prezydencki rzecznik. - Mam wrażenie, że wielu liderów opozycji czy wielu działaczy opozycji cały czas czeka na tego Donalda Tuska, jak kiedyś się czekało na generała Andersa, że przyjedzie na białym koniu. I cały czas ten Donald Tusk nie daje o sobie zapomnieć. Tylko tak jak mówię, dzisiaj ma inną rolę - komentował.

"To nie jest tak, że Donald Tusk może wszystko"

Zdaniem rzecznika prezydenta Andrzeja Dudy były polski premier ma dziś inne zadania, inne obowiązki, a także pewne ograniczenia wynikające ze swojej funkcji. - Wczoraj też dobrze minister [Krzysztof] Szczerski, szef gabinetu politycznego prezydenta powiedział, że to powinno być pewne zadanie dla Rady Europejskiej, żeby w pewien sposób zdyscyplinowała Donalda Tuska, bo on wychodzi poza swoją rolę - stwierdził Krzysztof Łapiński.

- To nie jest tak, że Donald Tusk może wszystko. Przewodniczący Rady Europejskiej to jest funkcja, która jest opisana w traktatach, i która też ma pewne ograniczenia - podsumował.

"Tusk cały czas pełni nieformalną rolę lidera opozycji"

Krzysztof Łapiński w rozmowie z TVN24 podkreślił z kolei, że "Donald Tusk powinien sobie najpierw odpowiedzieć na podstawowe pytanie". - Czy jest przewodniczący Rady Europejskiej i z tego tytułu ma pewne obowiązki, ale także ograniczenia, czy jest przewodniczącym Platformy Obywatelskiej, albo liderem opozycji w Polsce? - mówił.

Zdaniem rzecznika prezydenta, "przewodniczący Rady Europejskiej nie powinien się angażować w spór wewnętrzny w danym kraju". - Niestety, Donald Tusk cały czas pełni trochę taką nieformalną rolę lidera opozycji. To jest problem nie tylko dla Donalda Tuska czy dla Polski, ale przede wszystkim dla funkcjonowania Rady Europejskiej - stwierdził.

- To przywódcy państw Unii Europejskiej powinni się zastanowić, czy Donald Tusk dobrze wykonuje swoją funkcję i czy jego angażowanie się w spór partyjny w Polsce po jednej ze stron nie łamie tych zasad, które powinny obowiązywać przewodniczącego Rady Europejskiej - podsumował Łapiński.

Łapiński: Tusk cały czas pełni nieformalną rolę lidera opozycji

Łapiński: Tusk cały czas pełni nieformalną rolę lidera opozycji

Autor: kb//now / Źródło: Radio Zet, TVN24

Czytaj także: