Barack zrobił tak, jak chcieli Polacy

 
Większość Polaków była przeciwko tarczy, decyzja prezydenta USA jest im na rękę
Źródło: TVN24
Aż 48 proc. Polaków opowiedziało się przeciwko ulokowaniu tarczy antyrakietowej w naszym kraju. Swoje "nie" wyrazili w sondażu CBOS jeszcze przed rezygnacją prezydenta USA z inwestycji. Decyzja Baracka Obamy jest im więc na rękę.

Na początku września większość Polaków przewidywała, że na terytorium naszego kraju tarcza nie powstanie i okazało się, że mieli rację - tak CBOS skomentował wyniki sondażu.

Za inwestycją opowiedziało się 38 proc. ankietowanych, 14 proc. nie miało zdania.

"To niezależna decyzja"

Na pytanie, kogo obciążałaby odpowiedzialność za wycofanie się USA z planów budowy tarczy w Polsce, 66 proc. respondentów uznało, że byłaby to niezależna od Polski decyzja Stanów Zjednoczonych, a 16 proc. - że byłaby to porażka polskiej polityki zagranicznej, 18 proc. nie miało zdania.

- Warto podkreślić, że ocena ta nie zależy ani od sympatii politycznych respondentów ani od ich stosunku do rządu - komentuje CBOS.

Badanie przeprowadzono 3-9 września na reprezentatywnej próbie losowej 1086 dorosłych Polaków.

Źródło: PAP

Czytaj także: