Autorzy kampanii "Sprawiedliwe sądy" pod lupą prokuratury

Polska

W kampanii pomówiono świdnicki sąd (materiał "Faktów" TVN z 27 grudnia 2017)Fakty TVN
wideo 2/4

Śledczy badają oświadczenia majątkowe PR-owców tworzących kampanię "Sprawiedliwe Sądy" - potwierdza prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Analiza Centralnego Biura Antykorupcyjnego potwierdziła, że Piotr Matczuk i Anna Plakwicz, byli urzędnicy z Centrum Informacyjnego Rządu, złamali ustawę antykorupcyjną - kiedy założyli prywatną spółkę, formalnie pracowali jeszcze w kancelarii premiera. Ze zgromadzonych materiałów wynika, że mieli zgodę przełożonego na pracę dodatkową w okresie wypowiedzenia twierdzi "Rzeczpospolita", która jako pierwsza napisała o sprawie. Matczuk i Plakwicz to właściciele spółki "Solvere", która na zlecenie Polskiej Fundacji Narodowej - finansowanej przez 17 państwowych spółek - przygotowała kampanię billboardową "Sprawiedliwe sądy".

Analizy w prokuraturze

Według ustaleń dziennika, CBA przesłało wyniki analizy do prokuratury. - W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie w listopadzie 2017 roku zostało zarejestrowane postępowanie dotyczące podania nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym złożonych przez byłego dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz byłą dyrektor Departamentu Obsługi Medialnej. (...) Sprawa jest na etapie czynności sprawdzających - przekazał dziennikowi Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Taki komunikat otrzymała również TVN24.

Materiały zawierały m.in. wnioski Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej oraz sekretarza generalnego Nowoczesnej skierowane we wrześniu 2017 r. do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, informacje z Krajowego Rejestru Sądowego oraz kopie oświadczeń majątkowych. - Sprawa jest na etapie czynności sprawdzających – podkreślił prok. Łapczyński.

Autor: js/AG / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24