Akcja CBŚP, niemal tysiąc policjantów. Zatrzymania pseudokibiców w sprawie "Psychofans"

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP
Funkcjonariusze CBŚ zatrzymali 35 członków "Psychofans" (materiał z 28.10.2022)
Funkcjonariusze CBŚ zatrzymali 35 członków "Psychofans" (materiał z 28.10.2022)
CBŚP
CBŚPFunkcjonariusze CBŚ zatrzymali 35 członków "Psychofans"

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymali 35 osób w śledztwie dotyczącym pseudokibiców "Psychofans". Wśród zatrzymanych był jeden z liderów grupy - Łukasz Z. ps. Zajączek. W akcji wzięło udział blisko tysiąc funkcjonariuszy - poinformowało CBŚP.

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinspektor Iwona Jurkiewicz poinformowała, że akcję zatrzymania 35 osób przeprowadzono we wtorek, 25 października. - Wczesnym rankiem w Katowicach, Chorzowie, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej, Mysłowicach, Mikołowie, Tychach, Żorach, Wyrach, Nakle Śląskim i Bytomiu rozpoczęła się gigantyczna akcja ukierunkowana na rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej z pseudokibicami jednego ze śląskich klubów piłkarskich - podkreśliła policjantka.

W działaniach wzięło udział blisko tysiąc funkcjonariuszy. Śląskich policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji wsparli funkcjonariusze z CBŚP z całego kraju, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji - przekazała rzeczniczka CBŚP.

Zatrzymano 35 członków "Psychofans"CBŚP

Zatrzymano 35 członków "Psychofans"

W trakcie akcji policjanci zatrzymali 35 osób, w tym jednego z liderów śląskich "Psychofans" - Łukasza Z. ps. Zajączek. - Podczas działań przeszukano kilkadziesiąt mieszkań i innych obiektów użytkowanych przez podejrzanych, zabezpieczając przy tym amfetaminę, marihuanę, 2CB, sterydy anaboliczne, kominiarki oraz ponad 71 tysięcy złotych i biżuterię. Zabezpieczono także różnego rodzaju niebezpieczne przedmioty, między innymi maczety, noże, pałki oraz gaz obezwładniający - dodała rzeczniczka CBŚP.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

"Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, udziału w bójkach w tzw. ustawkach kibicowskich, w tym z użyciem niebezpiecznych przedmiotów takich jak maczety, kradzieży z włamaniami oraz obrocie hurtowymi ilościami narkotyków" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Zadawano ciosy specjalnie zaostrzonymi maczetami"

"Zarzutami objęto m.in. zdarzenie polegające na brutalnym pobiciu kibica konkurencyjnej drużyny piłkarskiej, w czasie którego sprawcy doprowadzili do przewrócenia wózka z małym dzieckiem. Nie powstrzymało to sprawców przed niezwykle brutalnym pobiciem pokrzywdzonego, któremu zadawano ciosy specjalnie zaostrzonymi maczetami" - wyjaśniła PK.

Zatrzymano 35 członków "Psychofans"CBŚP

Informatorzy złamali "zmowę milczenia"

Jak wyjaśnili prokuratorzy, ujawnienie przestępstw było możliwe dzięki wyjaśnieniom złożonym przez byłych członków grupy "Psychofans", którzy złamali "zmowę milczenia" i zdecydowali się na współpracę ze śledczymi.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Katowice - Wschód w Katowicach zastosował wobec 17 osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych 18 osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości od 50 tysięcy do 150 tysięcy złotych, dozory policji oraz zakazy opuszczania kraju - przekazała Prokuratura Krajowa.

Za zarzucane czyny może im grozić do 12 lat więzienia.

Zatrzymano 35 członków "Psychofans"CBŚP

Ponad 100 podejrzanych

Prokuratura Krajowa wskazała, że aktualnie w śledztwie dotyczącym działalności grupy pseudokibiców "Psychofans" jest 110 osób podejrzanych. "Dotychczas prokurator skierował 22 akty oskarżenia, którymi objęto 138 osób, oskarżonych im m.in. o popełnienie zbrodni zabójstwa, pobicia ze skutkiem śmiertelnym bójki z użyciem niebezpiecznych narzędzi w postaci maczet oraz udział w 'ustawkach;, hurtowy obrót narkotykami, a także przestępstwa związane z utrudnieniem postępowań karnych poprzez wystawianie i posługiwanie się stwierdzającymi nieprawdę zaświadczeniami lekarskimi" - wyliczyła PK.

Według ustaleń śledczych grupa działała od co najmniej końca października 2014 roku do grudnia 2017 roku, w województwie śląskim, małopolskim i innych, a w szczególności w Chorzowie, Katowicach i Krakowie.

"Członkowie grupy zajmowali się popełnianiem przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, pobiciami, bójkami pseudokibiców chorzowskiego klubu z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, przestępstwami przeciwko mieniu, w tym m.in. rozbojami, oszustwami, przestępstwami przeciwko wolności i wiarygodności dokumentów, przeciwko porządkowi publicznemu, w tym uprowadzeniami dla okupu, oraz przestępstwami narkotykowymi" - dodała PK.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBŚ

Pozostałe wiadomości