Z Morawieckim i Glapińskim miał tworzyć "gospodarczy tercet". Stał się głównym bohaterem afery

Agenci CBA w KNF. Czy afera wokół Chrzanowskiego dotyka również premiera?
Agenci CBA w KNF. Czy afera wokół Chrzanowskiego dotyka również premiera?
Fakty TVN
Marek Chrzanowski podał się do dymisji Fakty TVN

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski po doniesieniach wtorkowej "Gazety Wyborczej" zrezygnował ze swojej funkcji. Przedstawiamy jego sylwetkę.

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego ówczesny szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł. Czarnecki nagrał rozmowę i po kilku miesiącach zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF.

We wtorek po południu Chrzanowski złożył dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Dymisja została przyjęta.

Wcześniej, w styczniu 2016 roku Chrzanowski został decyzją Senatu członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Jego kandydaturę zgłosili senatorowie PiS: Grzegorz Bierecki, Stanisław Gogacz, Stanisław Karczewski, Marek Martynowski, Marek Pęk, Michał Seweryński, Aleksander Szwed.

Jak podkreślano w przedstawionym senatorom uzasadnieniu tej kandydatury, "Chrzanowski jest cenionym i rozpoznawalnym w środowisku naukowym badaczem polityki fiskalnej i monetarnej, co znajduje potwierdzenie również w jego dorobku naukowym, popularyzatorskim i dydaktycznym, a w jego dorobku można wskazać publikacje poświęcone wspólnej polityce monetarnej w Unii Europejskiej, wyzwaniom wobec polityki fiskalnej i monetarnej związanym z kryzysem w sektorze finansów publicznych czy towarzyszącym im działaniom stabilizacyjnym".

"Nietypowa" rezygnacja

O Chrzanowskim zrobiło się głośno w związku z odwołaniem go z Rady Polityki Pieniężnej dwa lata temu. Towarzyszyły temu dość nietypowe okoliczności. Najpierw, na początku września 2016 roku, Chrzanowski sam złożył rezygnację z zasiadania w Radzie, tłumacząc to względami osobistymi.

Gdy senacka komisja miała się zająć jego wnioskiem o odwołanie, niespodziewanie go wycofał. Stwierdził, że "przyczyny osobiste ustały". Po kilku dniach jednak ponownie złożył rezygnację.

Wcześniej tylko raz zdarzyło się, by ktoś dobrowolnie zrezygnował z zasiadania w Radzie. Zrobiła to, ale z powodów zdrowotnych Zyta Gilowska, była minister finansów.

- Złożyłem rezygnację. Nic złego się nie dzieje. Nie jest to związane z żadnym konfliktem, ani żadnymi niepokojami wokół RPP i NBP - mówił wtedy Chrzanowski. Podkreślał, że jego decyzja jest przemyślana i długo o niej rozmawiał z prezesem Narodowego Banku Polskiego Adamem Glapińskim. - Wykazał pełne zrozumienie dla mojej decyzji - relacjonował wówczas Chrzanowski.

"Gospodarczy tercet"

W październiku 2016 roku, czyli zanim jeszcze Chrzanowski został szefem KNF, "Puls Biznesu" pisał o nim, o premierze Mateuszu Morawieckim i o prezesie Narodowego Banku Polskiego Adamie Glapińskim jako o "gospodarczym tercecie, który ma zapewnić nowej ekipie równy rytm i płynną melodię w polityce gospodarczej".

- Wszyscy trzej świetnie się rozumieją, podobnie patrzą na gospodarkę i nie będą sobie rzucali kłód pod nogi — mówił wtedy dziennikarzom jeden z ministrów, chcący zachować anonimowość.

- Stanowisko przewodniczącego KNF to również był pomysł Adama Glapińskiego, dla którego znalazł poparcie u Mateusza Morawieckiego. Nominacja leżała jednak w gestii premier Beaty Szydło, więc zrewanżował się i przygarnął w banku jej bliskiego współpracownika Pawła Szałamachę — dodał rozmówca.

Zdaniem "Pulsu Biznesu" zadania, jakie stały wtedy przed Chrzanowskim to zadbanie, aby przeniesienie KNF pod skrzydła banku centralnego przebiegło bez zakłóceń dla stabilności systemu finansowego. Za takim rozwiązaniem opowiada się między innymi szef NBP.

- Połączenie KNF z NBP przyczyniłoby się do zwiększenia bezpieczeństwa finansowego Polski - mówił w Sejmie Adam Glapiński, przedstawiając sprawozdanie z działalności NBP w 2017 roku. Już jako kandydat na prezesa NBP w 2016 r. Glapiński mówił, że NBP powinien ponownie sprawować nadzór nad systemem bankowym. Według niego działanie na rzecz utrzymania stabilności systemu bankowego byłoby wtedy skuteczniejsze.

Dziennikarze zwracali uwagę, że zadanie będzie ułatwione, ponieważ Chrzanowski jest jednym z najbliższych współpracowników Glapińskiego, z którym pracował razem w Szkole Głównej Handlowej. A według informacji "PB" to z jego rekomendacji trafił do Rady Polityki Pieniężnej.

"Puls Biznesu" pisał też, że "gospodarcze trio będzie miało swoje forum współpracy, bo wszyscy zasiadają w Komitecie Stabilności Finansowej — instytucji makroostrożnościowej, która ma oko na całą gospodarkę. Skład uzupełnia jeszcze Zdzisław Sokal, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego".

- Wszystkich łączy też to, że stanowią tamę przed nadmiernym wpływem środowiska związanego ze SKOK-ami na kluczowe decyzje związane z sektorem finansowym — podkreślał rozmówca "PB".

"Morawiecki jak Grabski"

Już miesiąc później, 13 października 2016 roku premier Beata Szydło powołała go na stanowisko szefa KNF. Zastąpił Andrzeja Jakubiaka, który sprawował tę funkcję od 12 października 2011 roku, a jego kadencja właśnie się zakończyła.

W swoich wypowiedziach deklarował się jako zwolennik planu Morawieckiego, który określił jako "kompetentny, spójny i przejrzysty". - Wydaje mi się - połączenie dialogu, zaufania z twardymi instrumentami, przedstawionymi przez pana premiera Morawieckiego - jest szansą na to, byśmy w przyszłości go wspominali jako osobę, która zmieniła polską politykę gospodarczą, tak jak Władysław Grabski - mówił Chrzanowski w marcu 2018 roku, podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju. - W mojej opinii jest szansa, by tak się stało, oczywiście będziemy czekali na programy sektorowe i doprecyzowanie planu - dodał.

Podkreślał także, m.in. w wywiadach dla PAP, że dla działalności firm kluczowa jest stabilność otoczenia prawnego, a panująca wśród przedsiębiorców niepewność odnośnie przyszłych warunków prowadzenia działalności gospodarczej przekłada się na ich decyzje inwestycyjne.

- Otoczenie prawno-instytucjonalne postrzegane jest jako bariera w prowadzeniu działalności gospodarczej. W takiej sytuacji odkłada się decyzje o inwestowaniu. Oczywiście czynnikiem, który hamuje zagregowaną wielkość inwestycji, są również inwestycje sektora publicznego, inwestycje infrastrukturalne, które zatrzymały się w pierwszej połowie tego roku na skutek dłuższego niż się spodziewaliśmy przechodzenia pomiędzy perspektywami finansowymi Unii Europejskiej - mówił.

Oceniał także, że problemem dla polskiej gospodarki nie jest brak dostępu do kapitału. - Mamy dużą płynność w sektorze bankowym. Nie ma natomiast popytu na kredyt - mówił.

W marcu 2017 roku podczas Forum Bankowego Chrzanowski jasno dawał do zrozumienia, że kierowana przez niego instytucja nie będzie faworyzować kredytów o stałej stopie oprocentowania i że dostrzega ryzyka z nimi związane.

- Sytuacja, w której niemal 100 procent kredytów mieszkaniowych udzielonych jest ze zmiennym oprocentowaniem jest sytuacją nietypową w porównaniu z innymi państwami. Upowszechnienie kredytów o stałej stopie oprocentowania mogłoby przyczynić się do dywersyfikacji portfeli banków i stworzyć klientom większe możliwości wyboru. Natomiast chcę podkreślić, że w opinii KNF nie ma podstaw do tego, aby faworyzować kredyty o stałym oprocentowaniu przez działania regulacyjne, działania nadzorcze czy odgórne stymulowanie tego rynku – mówił.

"KNF jak teściowa. To chcę zmienić"

Pod koniec 2017 roku Chrzanowski jako szef KNF na dwudniowym kongresie Impact Fintech stwierdził, że zebrani tam eksperci, zajmujący się innowacjami w sektorze bankowym i finansowym, mogą traktować KNF jak teściową. - Jest to ktoś, z kim trzeba mieć relację, z kim trzeba się spotykać, ale tak naprawdę nie chce się tego robić - mówił. - I właśnie takie postrzeganie KNF chcę zmienić - podkreślał.

- Chciałbym być takim waszym bratem. Kimś, kto was wspiera, kto sprawia, że jesteście bezpieczni, ale też kimś, z kim macie przyjacielskie, stabilne relacje. Chciałbym, żeby taki był KNF - mówił do przedstawicieli branży finansowej.

Kilkukrotnie podkreślał, że instytucja, którą kieruje, jest też od pomagania. - Ustanawiamy teraz z wami zupełnie nowy rodzaj relacji. Jesteśmy otwarci na dialog - mówił i zaznaczał, że dla niego najbardziej istotną kwestią jest sprawa wiarygodności i stabilności sektora finansowego.

Poglądy na SKOKi

W połowie maja 2018 roku w rozmowie z portalem wpolityce Chrzanowski podkreślał, jak sektor SKOK jest ważny dla rynku finansowego. - KNF przygląda się aktualnej sytuacji finansowej Kas, na bieżąco nadzorując ten sektor. Przechodzi on aktualnie restrukturyzację, a priorytetem KNF pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa środków zgromadzonych w Kasach - podkreślał.

Stwierdził, że częścią tej restrukturyzacji jest nie tylko postępujący proces, mający na celu poprawę sytuacji finansowej Kas w oparciu o programy postępowania naprawczego, ale również przejmowanie kas przez inne kasy lub banki w sytuacji, w której programy naprawcze nie mogą być zrealizowane.

- Podkreślenia wymaga, że zgodnie z komunikatami dostępnymi na stronie internetowej KNF toczące się postępowania w przedmiocie przejęcia SKOK przez bank dotyczą dwóch spośród 33 podmiotów w sektorze SKOK - zaznaczył.

- Polskie SKOK-i stanowią atrakcyjną finansowo i organizacyjnie alternatywę dla kredytów i pożyczek udzielanych przez instytucje pożyczkowe. Z tej perspektywy sektor SKOK stanowi potrzebny i wartościowy element rynku finansowego - podkreślał ówczesny szef KNF.

Porozmawiajmy o bitcoinach

W połowie 2018 roku Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski stworzyły grupę roboczą ds. kryptowalut i blockchainu. "Celem działania Grupy jest rozpoczęcie przez KNF dialogu z przedstawicielami rynku na temat technologii DLT/Blockchain, w tym walut wirtualnych (tzw. kryptowalut) oraz innych tokenów cyfrowych, w kontekście właściwych uregulowań prawnych w tym zakresie, w tym przygotowanie Raportu końcowego z prac Grupy określającego stanowisko KNF w przedmiotowym zakresie" – napisano na stronie KNF.

Za kadencji Chrzanowskiego Komisja Nadzoru Finansowego prowadziła kampanię społeczną "A Ty kim będziesz, kiedy bańka pęknie?". Celem akcji było zwrócenie uwagi na ryzyka związane z inwestowaniem w kryptowaluty oraz na rynku Forex, a także uwrażliwienie na fakt, że na rynku finansowym nie można wierzyć podmiotom oraz osobom oferującym "szybki, pewny i wysoki zysk".

Milionowe kary

Gdy Chrzanowski był szefem KNF, Komisja nakładała milionowe kary na banki. Między innymi we wrześniu 2018 roku nałożyła karę 5 milionów złotych na Raiffeisen Bank w związku z naruszeniem szeregu artykułów ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.

W tym samym miesiącu wszczęła postępowanie w przedmiocie nałożenia na Alior Bank S.A. kary za "naruszenie przepisów" w związku z zapisami na certyfikaty funduszy WI.

Miesiąc później karę w wysokości pół miliona złotych otrzymał bank ING. Powód: miał naruszyć ustawę o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.

Nowa strona i aplikacja

Za kadencji Chrzanowskiego powstała nowa strona internetowa KNF. - Naszą intencją było przekazanie informacji w sposób bardziej przejrzysty, przyjemny, intuicyjny - mówił. Zwracał uwagę na dział "dla konsumentów", gdzie są bieżące informacje dotyczące konstrukcji sektora finansowego. Podkreślał, że na stronie znajduje się także "Lista ostrzeżeń publicznych KNF", których wyszukiwanie "ma być teraz prostsze, szybsze, bardziej intuicyjne", dzięki czemu zainteresowane osoby będą wiedzieć, jakim podmiotom na rynku finansowym można zaufać i powierzyć im pieniądze.

Wtedy powstała też mobilna aplikacja KNF Alert, która umożliwia łatwy dostęp do "Listy ostrzeżeń publicznych KNF" oraz do najnowszych komunikatów Komisji. Najważniejszą funkcją aplikacji są powiadomienia, które wyświetlą się na urządzeniu mobilnym w sytuacji, kiedy na listę ostrzeżeń wpisany zostanie nowy pomiot lub kiedy Komisja będzie miała do przekazania ważną informację dla uczestników rynku finansowego.

Absolwent i wykładowca SGH

Marek Chrzanowski ma 37 lat. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2006 roku uzyskał tam stopień doktora nauk ekonomicznych. W 2017 r. habilitował się (tytuł pracy: "Polityka regionalna a system finansów publicznych. Wpływ wydatków strukturalnych na tempo konwergencji polskich regionów"), a następnie został profesorem nadzwyczajnym tej uczelni. Na SGH pracuje w zakładzie Polityki Gospodarczej w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej.

Prowadzi tam wykłady z finansów publicznych, polityki gospodarczej i społecznej, ekonomii rozwoju, ekonomii instytucjonalnej, a także seminarium licencjackie i magisterskie. Od 2008 roku jest drugą kadencję członkiem Rady Naukowej Kolegium Zarządzania i Finansów. W latach 2007-2016 kierował podyplomowymi studiami administrowania funduszami unijnymi.

Od maja 2015 roku jest także redaktorem naczelnym półrocznika "Polityka Gospodarcza".

W październiku 2015 r. został koordynatorem sekcji "Gospodarka, praca, przedsiębiorczość" w Narodowej Radzie Rozwoju powołanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Uczestniczy również w pracach sekcji "Samorząd, polityka spójności". Jak poinformował w czwartek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, członkostwo Chrzanowskiego w NRR zostało zawieszone.

Od 2009 roku przez siedem lat kierował pracami Instytutu Gospodarki Narodowej, stowarzyszenia powołanego w celu prowadzenia badań oraz kreowania nowoczesnych strategii w dziedzinie życia publicznego i gospodarczego.

Zasiadał w Radzie Nadzorczej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W czwartek został z tej funkcji odwołany decyzją pełniącego szefa KNF Marcina Pachuckiego.

Chrzanowski to autor publikacji naukowych z zakresu finansów publicznych oraz polityki monetarnej. Główne obszary jego zainteresowań to Nowe Zarządzanie Publiczne, polityka fiskalna i monetarna, wpływ polityki Unii Europejskiej na polską gospodarkę oraz instrumenty polityki gospodarczej i społecznej.

Komisja Nadzoru Finansowego została powołana na mocy ustawy w 2006 roku (czyli za poprzednich rządów PiS) z połączenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). W 2008 roku do KNF włączono też Komisję Nadzoru Bankowego, znajdującą się wcześniej w strukturach NBP.

Autor: jk\kwoj / Źródło: TVN24, PAP, wpolityce.pl, Puls Biznesu, Bankier, Interia

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Tradycyjna już rywalizacja ogromnych traktorów w przeciąganiu liny czy wystawa fotograficzna opowiadająca o przyjaźni, która zaczęła się na dziecięcym oddziale onkologicznym - to tylko niektóre z momentów 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które zapamiętamy na długo. Wolontariusze działali prężnie nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach na całym świecie. Grano w Tokio, Waszyngtonie czy na Bali.

33. Finał WOŚP. Momenty, które zapamiętamy na długo

33. Finał WOŚP. Momenty, które zapamiętamy na długo

Źródło:
tvn24.pl

Deklarowana kwota, jaką Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała podczas 33. Finału, wyniosła rekordowe 178 531 625 złotych. Środki z tegorocznej zbiórki pod hasłem "Gramy na zdrowie!" zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej.

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

WOŚP 2025. Kwota na koniec 33. Finału

Źródło:
tvn24.pl

1 300 000 złotych - za taką kwotę wylicytowano w niedzielę na zakończenie 33. Finału WOŚP Złote Serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najwyższa kwota, jaką w ramach aukcji zaoferowano za Złotą Kartę Telefoniczną, wyniosła 100 000 złotych.

WOŚP 2025. Zawrotna kwota za Złote Serduszko WOŚP

WOŚP 2025. Zawrotna kwota za Złote Serduszko WOŚP

Źródło:
tvn24.pl

Deklarowana kwota, jaką Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała podczas 33. Finału, wyniosła rekordowe 178 531 625 złotych. Ministrowie wydali oświadczenie po tragedii w Siedlcach. Są sondażowe wyniki po "wyborach" prezydenckich na Białorusi. Jannik Sinner zwyciężył w Australian Open. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 27 stycznia.

Zawrotna kwota WOŚP, oświadczenie ministrów, kapitulacja zimy

Zawrotna kwota WOŚP, oświadczenie ministrów, kapitulacja zimy

Źródło:
TVN24

Sfałszowane wybory na Białorusi po raz kolejny pokazują, że reżim boi się woli narodu - oświadczyła w niedzielę Swiatłana Cichanouska, przebywająca na emigracji liderka białoruskiej opozycji. Szefowa unijnej dyplomacji zapowiada kolejne sankcje dla Białoruś, a Radosław Sikorski kpi ze "słabego" wyniku Łukaszenki. Według badania exit poll na Alaksandra Łukaszenkę miało zagłosować 87,6 procent wyborców.

"Wybory" na Białorusi. "Tylko 87,6 procent kocha swojego baćkę?!"

"Wybory" na Białorusi. "Tylko 87,6 procent kocha swojego baćkę?!"

Źródło:
PAP

Szwecja wszczęła dochodzenie w sprawie podejrzenia poważnego sabotażu po uszkodzeniu kabla telekomunikacyjnego na Morzu Bałtyckim. Statek podejrzany o dokonanie sabotażu został zajęty - poinformowała w niedzielę szwedzka prokuratura.

Dochodzenie i zajęty statek po incydencie na Bałtyku

Dochodzenie i zajęty statek po incydencie na Bałtyku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy był wypełniony kwestami, biegami, koncertami, a przede wszystkim uśmiechem i pozytywną energią. Zamknęliśmy te chwile w 47-sekundowym wideo.

33. Finał WOŚP w niecałą minutę

33. Finał WOŚP w niecałą minutę

Źródło:
tvn24.pl

Oboje chorowali. Oboje leczyli się w białostockim szpitalu. I tam właśnie się poznali i stali sobie bliscy. Olek i Basia to bohaterowie wystawy fotograficznej "Państwo Kluseczkowie", która pokazuje, jak rozwijała się ich przyjaźń, gdy walczyli z białaczką. - Pewnego dnia Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Odpowiedziała: tak, mój Kluseczku. Od tego momentu zaczęli siebie nawzajem nazywać "Kluseczkami". Tak zaczęła się ich historia - wspominała mama chłopca Paulina Obzejta.

"Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Odpowiedziała: tak, mój Kluseczku"

"Olek zapytał Basię, czy zostanie jego narzeczoną. Odpowiedziała: tak, mój Kluseczku"

Źródło:
TVN24

- Jest radośnie, bajkowo, kosmicznie - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członkini zarządu i dyrektorka do spraw medycznych Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o atmosferze panującej podczas 33. Finału. Zapytana, jakie marzenie posłałby ze Światełkiem do Nieba, odpowiedziała: - Prosiłabym o spokój, o to, by nam nie przeszkadzać, byśmy mogli sobie dalej działać i robić te ważne i dobre rzeczy.

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak: prosiłabym o to, by nam nie przeszkadzać

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak: prosiłabym o to, by nam nie przeszkadzać

Źródło:
TVN24
Wysoko na liście nowotworów u dzieci. "Biały odblask powinien zaniepokoić"

Wysoko na liście nowotworów u dzieci. "Biały odblask powinien zaniepokoić"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rządzący na Białorusi od 31 lat Alaksandr Łukaszenka zdobył 87,6 procent głosów w "wyborach" prezydenckich - podały białoruskie media państwowe, powołując się na wyniki exit poll. Głosowanie nie jest uznawane za demokratyczne przez białoruską opozycję i Zachód.

"Bez-wybory" na Białorusi. Podano wyniki exit poll

"Bez-wybory" na Białorusi. Podano wyniki exit poll

Źródło:
PAP

Leo ma 14 lat i ciążącą na nim klątwę Ondyny. Ta potoczna nazwa nieuleczalnej choroby CCHS dobrze oddaje jej potworny charakter: organizm chorego zapomina o oddychaniu. 12 lat temu o klątwie usłyszał cały świat, po tym, jak nominowany do Oscara został film "Nasza klątwa" - dokument pokazujący codzienność dwuletniego wówczas chłopca nagrany przez jego rodziców. Cichym bohaterem tej historii jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. - Serduszko WOŚP towarzyszyło nam non stop od momentu urodzin Leosia - wspomina mama chłopca Magdalena Hueckel.

Leosia od narodzin ratował sprzęt WOŚP, dalej czeka na lek. "Jeśli przyśnie na nudnym filmie, to umrze"

Leosia od narodzin ratował sprzęt WOŚP, dalej czeka na lek. "Jeśli przyśnie na nudnym filmie, to umrze"

Źródło:
tvn24.pl

Za kraty trafili z różnych powodów. Część z nich - oprócz odsiadki wyroku - chce też w inny sposób spłacić swój dług wobec społeczeństwa. W więzieniu, gdzie wolnego czasu mają wiele, odkrywają swoje talenty i przygotowują prace, które później przekazują na aukcje Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. - Jeśli możemy zrobić coś pozytywnego dla społeczeństwa, to czemu nie? - mówią Ryszard i Krzysztof, którzy odsiadują wyroki w Zakładzie Karnym w Łupkowie.

"Zrobili złe rzeczy, ale w każdym z nich jest pierwiastek dobra"

"Zrobili złe rzeczy, ale w każdym z nich jest pierwiastek dobra"

Źródło:
tvn24.pl

"Słowa, które usłyszeliśmy od głównych aktorów wiecu AfD o 'wielkich Niemczech' i 'konieczności zapomnienia o niemieckiej winie za zbrodnie nazistowskie', brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo" - napisał premier Donald Tusk. Na spotkaniu AfD z jego uczestnikami zdalnie połączył się Elon Musk, amerykański miliarder i współpracownik Donalda Trumpa.

Tusk: słowa z wiecu AfD brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo

Tusk: słowa z wiecu AfD brzmiały aż nazbyt znajomo i złowieszczo

Źródło:
PAP

Pięciu obywateli Polski zostało zatrzymanych w Norwegii - poinformowała w niedzielę policja w Oslo. Osoby te miały sterować dronami w okolicy bazy wojskowej, w której mieszczą się między innymi centrala norweskiego kontrwywiadu i centrum cyberbezpieczeństwa.

Polacy zatrzymani w Norwegii. Zaangażowano policyjny śmigłowiec

Polacy zatrzymani w Norwegii. Zaangażowano policyjny śmigłowiec

Źródło:
PAP

"Nie popieramy tych, którzy podważają praworządność lub siłowo zajmują budynki instytucji publicznych" - oświadczył Richard Grenell, wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa na misje specjalne, cytowany przez rozgłośnię Głos Ameryki. To pierwsza reakcja nowej administracji amerykańskiej na masowe protesty w Serbii.

Pierwsza reakcja nowej administracji USA na masowe protesty w Serbii

Pierwsza reakcja nowej administracji USA na masowe protesty w Serbii

Źródło:
PAP

- Jesteśmy małą społecznością, ale mamy wielkie serca - powiedział ksiądz Marcin Rayss z Zielonej Góry. W tym czasie jeden z jego parafian wrzucał do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wszystkie pieniądze, które zebrano na tacę podczas niedzielnego nabożeństwa. Nie brakuje również katolickich parafii, które chętnie dokładają swoją cegiełkę.

"Przekazujemy całą tacę na ten szczytny cel"

"Przekazujemy całą tacę na ten szczytny cel"

Źródło:
TVN24

Czuję dumę, szczęście i zaszczyt, że jestem częścią WOŚP-owej rodziny i że moje oczy stały się "wizytówką" Orkiestry. I wdzięczność, że mogę pomagać - mówi Jagoda Szpojnarowicz-Pyda. To jej ogromne, ciemne oczy od trzech dekad patrzą na nas z plakatów i gadżetów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ogromne, ciemne oczy, które zostały symbolem WOŚP. Odnaleźliśmy dziewczynkę ze zdjęcia

Ogromne, ciemne oczy, które zostały symbolem WOŚP. Odnaleźliśmy dziewczynkę ze zdjęcia

Źródło:
tvn24.pl

Partia golfa w Hiszpanii z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską, sprzątanie mieszkania przez Macieja Musiała czy bilety na mecz FC Barcelony wraz z wejściem na trening - oto najdroższe aukcje 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ich kwoty sięgają nawet blisko 300 tysięcy złotych. Co jeszcze cieszy się zainteresowaniem licytujących?  

Weekend z golfem, sprzątanie mieszkania i bilety na LaLiga. Oto 10 najdroższych aukcji WOŚP  

Weekend z golfem, sprzątanie mieszkania i bilety na LaLiga. Oto 10 najdroższych aukcji WOŚP  

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

- Skalę pomocy WOŚP obrazuje eksperyment, który przeprowadziliśmy ostatnio: usunęliśmy z kilku sal wszystkie sprzęty oznaczone charakterystycznym czerwonym serduszkiem. Ku naszemu zaskoczeniu, po ich usunięciu na salach pozostały jedynie puste ściany - to dowód na to, jak wiele zawdzięczamy tej fundacji - mówi Przemysław Galej, ordynator Oddziału Dziecięcego w Szpitalu Specjalistycznym w Sanoku.

Wynieśli cały sprzęt WOŚP, zostały puste ściany

Wynieśli cały sprzęt WOŚP, zostały puste ściany

Źródło:
tvn24.pl
"Nie wyglądają", a rozwijają się błyskawicznie i bywają śmiertelne. Dlaczego?

"Nie wyglądają", a rozwijają się błyskawicznie i bywają śmiertelne. Dlaczego?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trwa 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - Zbieramy na onkologię, zbieramy na hematologię dziecięcą, otwieramy nasze serca - mówiła Kasia Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN. W imieniu Warner Bros. Discovery przekazała na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy czek o wartości miliona złotych.

"Otwieramy nasze serca". Milion złotych od Warner Bros. Discovery

"Otwieramy nasze serca". Milion złotych od Warner Bros. Discovery

Źródło:
TVN24

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W najbliższych dniach może być nawet 15 stopni Celsjusza. Czy to już koniec zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Źródło:
tvnmeteo.pl