Polska

Abp Hoser o pedofilii: w Kościele nie jest częstsza niż w innych środowiskach

Polska

Kościelny raport o pedofilach
tvn24Polski Kościół modli się za ofiary księży pedofili ("Polska i świat", 2.03.2017)

Problem pedofilii w dzisiejszym niesłychanie rozerotyzowanym społeczeństwie narasta, dlatego tak ważna jest modlitwa za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych - przekonuje metropolita warszawsko-praski arcybiskup Henryk Hoser.

Na piątek zaplanowany został Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. O zorganizowanie takiego dnia prosił papież Franciszek. Polski episkopat postanowił, że dzień pokuty przypadnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu. W intencji ofiar w całym kraju sprawowane będą nabożeństwa drogi krzyżowej.

Abp Hoser o pedofilii

Abp Hoser podkreślił, że ta modlitwa jest w Kościele bardzo ważna, ponieważ problem pedofilii narasta. - Proszę zauważyć - ci, którzy śledzą sytuację w sieci, widzą, że ciągle następują aresztowania pedofilów, którzy mają w domach swoich również nagromadzoną literaturę czy filmy pornografii dziecięcej i jest to bardzo groźne zjawisko, zagrażające dzieciom. I nie wiem, czy społeczeństwa będą w stanie opanować takie zjawisko wobec tej kultury, która teraz jest dominująca - powiedział hierarcha. Zwrócił uwagę na problem pedofilii w stosunku do nastolatków. - Tutaj kryteria Kościoła są dużo sroższe, niż te, które stosuje się w prawie cywilnym, ponieważ za pedofilię uznaje się kontakty seksualne z młodymi ludźmi do 18. roku życia, nie do 15. roku - jak jest w prawie cywilnym. I okres przedawnienia, to 20 lat po skończeniu 18 lat - a więc dużo dłużej, niż 15 lat od czasu zaistnienia faktu - wskazał abp Hoser. Jak wyjaśnił, w przypadkach podejrzenia wykorzystywania seksualnego przez duchownych pierwszą fazą jest zweryfikowanie tych doniesień. - I to jest bardzo trudna faza, bo w przypadku pedofilii właściwie nie mamy dowodów materialnych - jak ktoś kogoś zabije, to jest dowód naturalny, w postaci osoby, która jest ofiarą zabójstwa. Natomiast w tym wypadku wszystko się opiera na zeznaniach osób zainteresowanych, świadków i ich wiarygodności oczywiście - podkreślił. Jak zaznaczył, zdarzają się fałszywe oskarżenia, które się później nie potwierdzają. - Po zakończeniu badań i konkluzji te materiały są przekazywane do ostatecznej decyzji do Kongregacji Nauki Wiary (...). Tak już postępujemy we wszystkich diecezjach. We wszystkich diecezjach są wyznaczone osoby, które się zajmują osobami pokrzywdzonymi i sprawcami czynów - powiedział hierarcha. Podkreślił, że osobą, która w takich wypadkach służy pomocą, a także m.in. prowadzi szkolenia, jest koordynator episkopatu ds. pedofilii ojciec Adam Żak. - W innych Kościołach też są bardzo precyzyjne instrukcje, jak należy postępować w poszczególnych fazach - dodał.

Modlitwa za ofiary

Zwrócił uwagę, że odrębną kwestią jest problem ludzi pokrzywdzonych. Jego zdaniem trzeba rozróżnić dwie sytuacje - przypadki, które miały niedawno miejsce i przypadki, które wracają nawet po kilkudziesięciu latach, dotyczące ludzi dorosłych, których ofiary mają teraz około 40 lat. Dodał, że obecnie problem przestaje być niedostrzegany, w związku z czym jest więcej informacji o takich zdarzeniach. Abp Hoser ocenił, że pedofilia dotyczy całego społeczeństwa, w Kościele - nie jest częstsza niż w innych środowiskach - dodał. Pytany, co sam będzie robił w Dniu Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych, powiedział, że w każdej diecezji odbywać się będą modlitwy. - Ja się włączam w tę modlitwę całej diecezji, w tym wypadku również - zapewnił. - To będzie z pewnością co roku powtarzane, ten typ modlitwy, ale ta modlitwa nas zobowiązuje do codziennej modlitwy o ludzi skrzywdzonych i w ten sposób poszkodowanych - dodał arcybiskup.

Problem pedofilii w Kościele

W Polsce pierwsze nabożeństwo pokutne za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży, którego inicjatorem był o. Żak, odbyło się 20 czerwca 2014 r. w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, rok wcześniej zanim zaapelował o to papież Franciszek. Nie miało jednak charakteru ogólnopolskiego jak teraz. Od marca 2015 r. w Kościele w Polsce obowiązuje zatwierdzony przez Stolicę Apostolską dokument z wytycznymi odnośnie postępowania w przypadkach oskarżeń duchownych o wykorzystanie seksualne małoletnich. Zgodnie z wytycznymi Kościoła, odpowiedzialność karną i cywilną za przestępstwa seksualne wobec dzieci i młodzieży ponosi sprawca.

Nie ma szacunków dotyczących skali zjawiska wykorzystywania seksualnego dzieci przez osoby duchowne.

Autor: mw/sk/jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GNU Free Documentation License

Pozostałe wiadomości