TVN24 | Polska

"Mamy przykład, jak tworzy się państwo wyznaniowe"

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kab
Źródło:
TVN24
"Mamy przykład tego, jak tworzy się państwo wyznaniowe, dążymy w stronę katoszariatu"
"Mamy przykład tego, jak tworzy się państwo wyznaniowe, dążymy w stronę katoszariatu"TVN24
wideo 2/4
TVN24"Mamy przykład tego, jak tworzy się państwo wyznaniowe, dążymy w stronę katoszariatu"

Polityk Lewicy Krzysztof Śmiszek zwrócił uwagę, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wydane w październiku 2020 roku, a opublikowane w Dzienniku Ustaw w środę wieczorem "zostało wydane z błędami formalnymi". - Podstawową zasadą prawa jest, student drugiego roku o tym wie, że jeśli sąd został źle obsadzony, wyrok nie istnieje - powiedział w "Kropce nad i". - Pada hasło, że aborcja będzie zakazana, a tak nie jest – przekonuje Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W środę Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku, a kilka godzin później w Dzienniku Ustaw opublikowany został sam wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Opozycja i wielu konstytucjonalistów twierdzi, że skład Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej został obsadzony nieprawidłowo, zasiadali w nim między innymi tak zwani sędziowie dublerzy. W związku z tym w całym kraju dochodziło do protestów.

- Dziwię się, że pan minister, z wyksztalcenia prawnik, z taką butą broni tego pseudouzasadnienia do pseudowyroku – zwrócił się podczas programu "Kropka nad i" Krzysztof Śmieszek z Lewicy do Jacka Ozdoby z Solidarnej Polski. Polityk Lewicy zaznaczył, że orzeczenie zostało wydane z błędami formalnymi, źle obsadzonym składem Trybunału Konstytucyjnego. – Podstawową zasadą prawa jest, student drugiego roku o tym wie, że jeśli sąd został źle obsadzony, wyrok nie istnieje – dodał.

"Mamy przykład tego, jak tworzy się państwo wyznaniowe"

- Jak może Trybunał Konstytucyjny interpretować konstytucję w świetle przepisów ustawy, a nie odwrotnie? Powoływano się na ustawy, które niby mają uzasadniać interpretację ustawy zasadniczej – mówił Krzysztof Śmiszek. – Mamy do czynienia z uzasadnieniem, które jest podlane ideologicznym sosem – dodał.

"Jeśli sąd został źle obsadzony, wyrok nie istnieje"
"Jeśli sąd został źle obsadzony, wyrok nie istnieje"TVN24

Poseł Lewicy ocenił, że "mamy przykład tego, jak tworzy się państwo wyznaniowe, mamy przykład tego, że dążymy w stronę katoszariatu". - Mamy tam do czynienia ze sformułowaniami, które nie istnieją w polskim systemie prawa: dziecko poczęte, pouczanie ustawodawcy, że ma nie posługiwać się sformułowaniem "płód", pominięcie zupełnie wiedzy medycznej. Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny, sterowany przez Jarosława Kaczyńskiego, wydał wyrok na kobiety – dodał Krzysztof Śmiszek.

"Pada hasło, że aborcja będzie zakazana, a tak nie jest"

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował, że Michał Wójcik, minister w kancelarii premiera przedstawi specjalną ustawę dotyczącą pomocy w hospicjach, żeby zaopiekować się dziećmi. – Państwo próbują zamienić całą dyskusję, wrzucając wszystko do jednego worka. Pada hasło, że aborcja będzie zakazana, a tak nie jest, bo mamy dwie przesłanki – zauważył polityk Solidarnej Polski.

- Dzisiaj Trybunał publikuje kwestię związaną z przypadkiem, kiedy była możliwość usunięcia dziecka z uwagi na wady, na przykład zespół Downa i Trybunał stwierdził, że jest to niezgodne z konstytucją. To jest uzasadnienie, które się również pojawia, więc ja nie rozumiem, nad czym jest polemika – powiedział Jacek Ozdoba. – Polemika z panią Lempart? Przecież to jest osoba, która jest najprawdopodobniej nadal czynnym politykiem, jedna z posłanek Platformy Obywatelskiej mówi, że obalą rząd, że opozycja przejmuje władzę – dodał.

- Pan teraz mówi o wyborach, czy panu naprawdę chodzi o kobiety? Czy panu chodzi tylko o interes Wiosny, Lewicy czy jakiegokolwiek ugrupowania lewicowego? – zwrócił się wiceminister do Krzysztofa Śmiszka. – Pan nie mówi dzisiaj o pomocy tym matkom, które jej wymagają w placówkach medycznych, w hospicjach. Pan się interesuje interesem swojego ugrupowania, żeby nabić punkty, jest to obrzydliwe, wprowadzacie ludzi w błąd, a twarzą tego jest pani Lempart – dodał.

"Pada hasło, że aborcja będzie zakazana, a tak nie jest"
"Pada hasło, że aborcja będzie zakazana, a tak nie jest"TVN24

Autor:asty/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Pozostałe wiadomości