Badanie cytologiczne trwa dosłownie chwilę i może uratować życie. Pomimo tego, okazuje się, że kobiety wciąż robią je za rzadko i często za późno. W sobotę rusza dziewiąta edycja kampanii "Piękna, bo zdrowa", której główną misją jest przeciwdziałanie rakowi szyjki macicy. Materiał programu "Polska i Świat".
- Pod Pałacem Kultury, od strony Kinoteki i we współpracy z Kinoteką, stawiamy cytobus. I właśnie tam panie będą mogły zrobić darmową cytologię i badanie przeciw wirusowi HPV - mówi mówi reporterce programu "Polska i świat" Ida Karpińska, prezes ogólnopolskiej organizacji "Kwiat Kobiecości".
Badanie cytologiczne trwa dosłownie chwilę i może uratować życie. Pomimo tego, okazuje się, że kobiety wciąż robią je za rzadko i często za późno.
Karpińska uniknęła śmierci właśnie dzięki takiemu badaniu, podczas którego jedenaście lat temu, na wczesnym etapie, wykryto u niej nowotwór.
- Dzięki temu, że systematycznie się badałam, że robiłam cytologię co roku, jestem tutaj i żyję. Nie wiem, jaka by była sytuacja, gdybym robiła tą cytologię raz na trzy lata - podkreśliła.
Pięć tysięcy darmowych cytologii w całej Polsce
Jeśli wynik badania cytologicznego jest niepokojący, lekarz kieruje pacjentkę na badanie DNA, które ma wykryć te szczepy wirusa HPV, które powodują zmiany w szyjce macicy. Ich lokalizacja w kolposkopii i wycięcie na wczesnym etapie zapobiega zachorowaniu na raka. Chociaż według specjalistów kobiety powinny badać się raz w roku, państwowa opieka zdrowotna finansuje cytologię co trzy lata, od 25 do 59 roku życia.
- Przed sobą mam wynik jednej z pacjentek. U młodej kobiety, 30-letniej, rak inwazyjny szyjki macicy został zdiagnozowany w naszej klinice w tym miesiącu. Dwa lata wcześniej miała wykonane badanie cytologiczne i wynik był bardzo dobry - mówił z kolei profesor Zbigniew Celewicz, konsultant w dziedzinie położnictwa i ginekologii z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Organizatorzy kampanii oferują pięć tysięcy darmowych cytologii na terenie całej Polski. Zaproszenia na nie można znaleźć w prasie kobiecej. W profilaktyce pomaga też szpital im świętej rodziny w Warszawie, do którego przez cały miesiąc można przyjść na cytologię bez umówionej wizyty i niezależnie od wieku.
- Pobieramy cytologię szczoteczką, następnie rozsmarowujemy wymaz na szkiełko, utrwalamy i później dalsze opracowania odbywają się tutaj w histopatologicznej pracowni. Na pewno jest to badanie bezbolesne i pacjentki nie powinny się niczego obawiać - zaznaczyła Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolog ze Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie.
Najlepszym sposobem na uniknięcie raka szyjki macicy jest szczepionka na wirusa HPV, której państwo nie finansuje.
Autor: JZ\mtom / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24