80 lat temu Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski. "Niespodziewana i bezprawna napaść"

Polska

80. rocznica radzieckiej agresji na Polskętvn24
wideo 2/36

80 lat temu, 17 września 1939 roku, Armia Czerwona wkroczyła na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc pakt o nieagresji. Tym samym ZSRR przypieczętował tak zwany IV rozbiór Polski, zaatakowanej 1 września przez Niemcy. - Wierzę, że to co stało się w tamtym wrześniu 1939 roku nigdy w naszej historii już się nie powtórzy, że będziemy budowali bezpieczne, silne państwo - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych Związku Radzieckiego Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera).

Integralną częścią sowiecko-niemieckiego paktu o nieagresji był tajny protokół dodatkowy. Jego drugi punkt, dotyczący bezpośrednio Polski, brzmiał: "W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRR przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Kwestia, czy w obopólnym interesie będzie pożądane utrzymanie niezależnego Państwa Polskiego i jakie będą granice tego państwa, będzie mogła być ostatecznie wyjaśniona tylko w toku dalszych wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy rozstrzygną tę kwestię na drodze przyjaznego porozumienia".

Prezydent: wierzę, że to co się stało we wrześniu 1939 roku, nigdy się nie powtórzy

Prezydent Andrzej Duda złożył w Warszawie wieniec przed tablicą upamiętniającą bezimiennych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych przez NKWD w latach 1944-1945.

- To tragiczne wydarzenie dopełniło procesu, który zaczął się 1 września 1939 roku. 80 lat temu dokonany został tak zwany czwarty rozbiór Polski. Hitlerowskie Niemcy na podstawie tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow wraz z sowiecką Rosją napadły na Polskę i Polska została rozdarta przez te dwa totalitarne mocarstwa - powiedział prezydent po złożeniu wieńca.

Przypomniał, że jednym ze skutków ataku z 17 września 1939 roku był mord katyński na ponad 20 tysiącach polskich oficerów. - To są tragiczne daty w naszej historii, ale to są też takie daty, o których nie tylko pamiętamy, ale przede wszystkim powinniśmy pamiętać przez wszystkie następne pokolenia i wyciągać z nich wnioski, szukając sojuszników - mówił.

- Jak Polska została rozdarta przez zaborców 17 września już ostatecznie, tak de facto odzyskaliśmy pełną wolność w 1993 roku, kiedy ostatni sowiecki żołnierz wyjechał z Polski - powiedział Andrzej Duda. - Szukajmy sobie takich sojuszników, którzy są poważni, odpowiedzialni, którzy nam sprzyjają i którzy są godni zaufania. Mam nadzieję, że takich sojuszników dzisiaj mamy. Jesteśmy dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i wierzę, że to, co stało się w tamtym wrześniu 1939 roku nigdy w naszej historii już się nie powtórzy, że będziemy budowali bezpieczne, silne państwo, który będzie mogło należytą opiekę sprawować nad swoimi obywatelami - stwierdził prezydent.

Agresja sowiecka na Polskę w 1939 rokuPAP

Minister obrony narodowej oddał hołd "za wierność i miłość do ojczyzny"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oddał hołd wszystkim weteranom - jak podkreślił w filmie zamieszczonym na stronie MON - "za podjętą w tamtym czasie walkę, za ich wierność i miłość do ojczyzny". Błaszczak zaznaczył, że "agresja sowiecka dla kilkudziesięciu tysięcy polskich oficerów była początkiem tragedii, jaką okazała się zbrodnia katyńska".

- Dziś, w rocznicę tamtej niespodziewanej i bezprawnej napaści, która nie tylko złamała polski opór, ale w konsekwencji przyczyniła się do śmierci elity oficerskiej Wojska Polskiego, składamy hołd i oddajemy cześć tym wszystkim, którzy przez lata byli pomijani i zapomniani - oświadczył Błaszczak.

- Dziś głośno i dobitnie mówimy do bohaterów tamtych dni: dziękujemy za waszą odwagę, za to, że pokazaliście, jak trzeba zachować się w chwili najwyższej próby. Współcześni żołnierze Wojska Polskiego są z was dumni i nigdy o was nie zapomną. Cześć Waszej Pamięci! – powiedział minister obrony narodowej.

Błaszczak: 17 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w najnowszej historii PolskiTwitter/@MON_GOV_PL

Autor: mjz / Źródło: TVN24, PAP

Raporty: