Profesor Maruszewski: 26 lat temu brakowało sprzętu, dzisiaj brakuje lekarzy

Polska

Profesor Bogdan Maruszewski był gościem "Faktów po Faktach" tvn24
wideo 2/36

Kiedy 26 lat temu powstawała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, mówiliśmy, że w Polsce są świetnie wykształceni lekarze, ale brakuje sprzętu, dzisiaj sytuacja jest odwrotna - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Bogdan Maruszewski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka, członek zarządu Fundacji WOŚP. Przypomniał, że w tym roku Orkiestra "zbiera dla najmłodszych i najsłabszych".

Celem 26. Finału WOŚP jest pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków".

- Chodzi o to, żeby noworodek niezależnie od tego, czy rodzi się na wsi, małym miasteczku, Krakowie, Warszawie, czy Łodzi, miał takie same szanse - powiedział. Wyjaśnił, że jeśli takie niemowlę wymaga wsparcia oddechowego, inkubatora czy kardiomonitora, to taki sprzęt powinien być każdym oddziale neonatologicznym.

Sprzęt jest, nie ma lekarzy

Profesor Maruszewski powiedział, że dzisiaj najpoważniejszym problemem służby zdrowia jest nie brak nowoczesnego sprzętu, a brak lekarzy.

- 26 lat temu, kiedy myśleliśmy o zbieraniu pieniędzy dla poprawy jakości medycyny pediatrycznej, to te pieniądze były potrzebne na sprzęt. Wtedy nie było problemu z lekarzami, nie było problemu ze specjalistami - powiedział.

- Kiedy powstawała Orkiestra, mówiliśmy: w Polsce są kardiochirurdzy, świetnie wykształceni za granicą, którzy potrafią zoperować wszystkie dzieci rodzące się z wrodzonymi wadami serca, bo dla dzieci z wadami serca powstała Orkiestra, brakuje sprzętu (...). Dzisiaj jest zupełnie odwrotna sytuacja do tego, jaka miała miejsce 25 lat temu - oświadczył.

Wyjaśnił, że obecnie na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach klinicznych są "puste stanowiska przykryte prześcieradłami, gdzie stoi najnowocześniejszy sprzęt, dlatego że nie ma personelu: i lekarzy, i pielęgniarek do obsługi".

Profesor Maruszewski powiedział, że WOŚP robi wszystko, by mieć pewność, że sprzęt będzie wykorzystany, zanim trafi na konkretny oddział.

- Jeżeli nie zaczniemy w tej chwili inwestować w ludzi, jeśli nie odbudujemy prestiżu, szacunku dla personelu medycznego, jeżeli nie zmotywujemy młodych lekarzy do tego, żeby pracowali tutaj, gdzie się wykształcili w Polsce, a nie wyjeżdżali, to rzeczywiście ten problem będzie narastał - ocenił.

Życzenia dla ministra

Profesor Maruszewski powiedział, że dobrze zna nowego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i "wie, że to jest świetny lekarz, znakomity specjalista, który całe swoje życie zawodowe przeszedł właśnie w wysokospecjalistycznej medycynie".

- Życzę mu tego, żeby rozpoczął swoją działalność nie tylko od zdobycia narzędzi, jakimi są pieniądze, ale również, żeby rozpoczął od rozmów ze wszystkimi partnerami w systemie, i to rozmów opartych na szacunku - powiedział.

Coraz bliżej miliarda

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce.

Powstała w 1993 roku - od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje wielką zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

W ciągu 25 lat Fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie dla szpitali ponad 830 mln złotych. 2 stycznia 2018 roku fundacja podała, że na dwa tygodnie przed 26. Finałem WOŚP w różnego rodzaju aukcjach i zbiórkach przekroczono próg miliona złotych.

OGLĄDAJ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH" TVN24

Autor: pk//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN2 24

Magazyny:
Raporty: