Dziś mija 25. rocznica uchwalenia przez Sejm ustawy o zmianie konstytucji PRL. To wówczas przywrócono godło z orłem w koronie, a państwo z PRL stało się Rzecząpospolitą Polską.
29 grudnia 1989 roku tzw. sejm kontraktowy wybrany 4 i 18 czerwca tego roku - w wyniku porozumień zawartych w czasie rozmów w ramach Okrągłego Stołu - uchwalił ustawę zmieniającą Konstytucję PRL.
Jakie zmiany?
W ramach "noweli grudniowej" nazwę państwa zmieniono z Polska Rzeczpospolita Ludowa na Rzeczpospolita Polska, a do godła z białym orłem przywrócono koronę. Wykreślono również odniesienia do ustroju socjalistycznego, czyli m.in. zapisy mówiące o współpracy z ZSRR oraz przewodniej roli PZPR w życiu politycznym. W nowelizacji wprowadzono również nowe zasady ustrojowe, czyli m.in. zasadę demokratycznego państwa prawa, czy zasadę tzw. sprawiedliwości społecznej i pluralizmu politycznego. Kluczowy był zapis o swobodzie działalności gospodarczej i ochronie własności.
Ustawa weszła w życie 31 grudnia 1989 roku.
Uroczystości
Dziś w 25. rocznicę tych wydarzeń odbędą się uroczyste obchody, m.in. uroczysta zmiana warty przed Pałacem Prezydenckim. Zaplanowano również zapalenie okolicznościowej iluminacji na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. W uroczystościach weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski.
Autor: msz//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: wikimedia.org/(CC BY-SA 3.0 PL) | Adrian Grycuk