Marsze, podniesienie flagi, przemówienie prezydenta. Majówkowe uroczystości

Polska


Wiece i przemarsze z okazji Święta Pracy, podniesienie flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego 2 maja oraz 3 maja uroczystość na Placu Zamkowym - to główne wydarzenia z udziałem m.in. najwyższych władz państwa w majowy weekend w Warszawie.

1 maja lewicowe ugrupowania i związki zawodowe, m.in. SLD, OPZZ, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Partia Razem i Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza będą manifestować na ulicach polskich miast z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy.

O godz. 11 sprzed warszawskiej siedziby Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych ruszy marsz OPZZ, ZNP, SLD i innych ugrupowań lewicowych - Unii Pracy i PPS. Jak zapowiadali organizatorzy, główne hasła manifestacji dotyczyć będą godności pracy, wartości europejskich, demokracji, państwa prawa i tolerancji.

OPZZ zapowiadał ponadto, że upominać się będzie o likwidację "umów śmieciowych" i "zakończenie ery taniej pracy". SLD i OPZZ zaprosiły do udziału w warszawskich obchodach inne partie polityczne, ruchy społeczne i organizacje pozarządowe oraz "wszystkich, którym bliskie są ideały demokracji, ideały ludzi pracujących, bez względu na to, czy ci pracownicy pracują w dwu-, czy trzyosobowych firmach, czy też w olbrzymich korporacjach".

Wiece i przemarsze

Obie organizacje planują również zakrojone na mniejszą skalę obchody regionalne. Wiece, przemarsze i uroczystości odbędą się m.in. w Gdańsku, Kielcach, Szczecinie, Katowicach, Zielonej Górze, Opolu, Koszalinie, Bydgoszczy i Koninie.

Oprócz demonstracji SLD i OPZZ w Warszawie planowany jest również marsz Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza. Uczestnicy marszu protestować będą m.in. przeciwko "lichwiarskim pożyczkom", procederowi reprywatyzacji kamienic wraz z lokatorami i korupcji oraz apelować o budowę tanich mieszkań komunalnych.

Święto Pracy obchodzić będzie też Partia Razem, która o godz. 15 organizuje spotkanie w Gdańsku przy fontannie Neptuna. Jak zapowiedzieli organizatorzy, głównym celem wydarzenia będzie "przypomnienie o zapomnianej historii Święta Pracy i prawach pracowniczych, które tak często w Polsce są łamane".

Jak wyjaśniła w komunikacie rzeczniczka Razem Marta Nowak, "to również o te prawa walczyła pierwsza Solidarność, ale wiele z jej postulatów pozostaje w wolnej Polsce niespełnionych. (...) Dlatego chcemy się spotkać ze wszystkimi sympatykami i sympatyczkami właśnie w Gdańsku". W czasie obchodów planowane są wystąpienia przedstawicieli władz krajowych Razem, związków zawodowych oraz środowisk kobiecych, a także występ chóru Trójmiejskiej Akcji Kobiecej.

W obchodach 1 maja wezmą również udział przedstawiciele Partii Zielonych. Jak przekazał rzecznik ugrupowania Maciej Józefowicz, koła Zielonych wezmą udział m.in. w Marszu Bezdomnych i Bezrobotnych w Katowicach oraz w opolskiej manifestacji z OPZZ.

Podniesienie flagi z udziałem prezydenta

W poniedziałek, w Dniu Flagi RP, o godz. 11.15 na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego zostanie uroczyście podniesiona flaga. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda. W południe na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczy odznaczenia państwowe. Otrzymają je osoby "godne, zasłużone dla ojczyzny" - powiedział dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Zaplanowano wystąpienie Andrzeja Dudy. 2 maja - oprócz Dnia Flagi RP - obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiony przez Senat w 2002 r. Dzień wcześniej, w niedzielę wieczorem marszałek Senatu Stanisław Karczewski wygłosi telewizyjne orędzie do Polonii i Polaków mieszkających za granicami kraju.

Święto Konstytucji 3 maja

Obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczną się we wtorek, o godz. 9.30 mszą św. w intencji ojczyzny w archikatedrze św. Jana Chrzciciela; weźmie w niej udział prezydent.

O godz. 11 w sali balowej Zamku Królewskiego Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe. W niedawnym wywiadzie dla PAP prezydent mówił, że 3 maja należy się spodziewać uroczystości wręczenia Orderów Orła Białego. Zapowiedział wówczas, że będzie chciał uhonorować osoby wyjątkowo zasłużone dla naszego państwa.

Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienie prezydenta.

Najwyższy order - Order Orła Białego - został ustanowiony w 1705 r. i odnowiony przez Sejm RP w 1921 r. Jest nadawany "za znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej" - głosi ustawa o orderach i odznaczeniach.

Obecnie w Kapitule Orderu Orła Białego są wakaty - wynika z informacji na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. Wielkim Mistrzem Orderu, przewodniczącym Kapituły i jedynym jej członkiem jest obecnie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wygłosi przemowę także podczas uroczystości, która rozpocznie się w południe na Placu Zamkowym. - Prezydent na pewno odniesie się do historii, Konstytucji 3 Maja jako jednego z najważniejszych dokumentów w dziejach naszej ojczyzny - powiedział Magierowski.

O godz. 14 w ogrodach Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda spotka się z zaproszonymi gośćmi, w tym z korpusem dyplomatycznym - zapowiedział Magierowski.

- Święta narodowe powinny być wolne od bieżącej polityki. To święto Rzeczypospolitej, nas wszystkich, wszystkich obywateli naszego kraju. Mam nadzieję, że bieżące spory polityczne, o których przecież za jakiś czas niewątpliwie zapomnimy, nie położą się cieniem na tych obchodach - odpowiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego pytany, czy spór wokół TK wpłynie na obchody Święta Narodowego 3 Maja. Wyraził nadzieję, że 2 i 3 maja będziemy świętować wspólnie, niezależnie od barw politycznych czy partyjnych.

Asysta kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego

Uroczystości w Dniu Flagi RP oraz 3 maja na Placu Zamkowym odbędą się w asyście kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. 3 maja żołnierze kompanii reprezentacyjnej po raz pierwszy wystąpią publicznie z nową bronią polskiej produkcji – karabinkiem MSBS-5,56. W marcu wojsko podpisało z radomskim Łucznikiem umowę na dostawę 150 egzemplarzy tej broni w odmianie reprezentacyjnej. W przyszłości do jednostek mają trafić karabinki MSBS w wersji bojowej.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).

W miejsce wolnej elekcji wprowadzała w Polsce ustrój dziedzicznej monarchii konstytucyjnej. Religii katolickiej przyznawała pozycję uprzywilejowaną, zapewniając tolerancję dla innych wyznań. Przyjęła trójpodział władzy na: prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zachowywała też stanową strukturę społeczeństwa, otwierając jednocześnie perspektywy dalszych przekształceń ustroju.

Autor: js//plw / Źródło: PAP