Warszawa, Kraków i Wrocław - w tych trzech miastach 11 listopada nie będzie można nosić żadnego rodzaju broni, nawet w stanie rozładowanym - wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak wyjaśniono, wprowadzenie zakazu ma związek z koniecznością zapewnienia w Święto Niepodległości "wzmożonego rygoru bezpieczeństwa i porządku publicznego".
Projekt nowego rozporządzenia dostępny jest w wykazie prac legislacyjnych Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pod numerem 888. "Rozporządzenie wprowadza czasowy zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na obszarze miasta stołecznego Warszawy oraz miasta Krakowa i Wrocławia w dniu 11 listopada 2022 r." - brzmi jego treść.
Oznacza to, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje zakazać w tym dniu noszenia jakiejkolwiek broni na terenie trzech miast, w których w Święto Niepodległości zorganizowane zostaną duże zgromadzenia. "Ze względu na charakter tych przedsięwzięć oraz przewidywaną kilkusettysięczną liczbę uczestników, a także sytuację międzynarodową, istnieje konieczność zapewnienia wzmożonego rygoru bezpieczeństwa i porządku publicznego" - uzasadniono na stronie resortu. Rozporządzenie oficjalnie nie weszło jeszcze w życie.
"Boimy się prowokacji"
Dodatkowe uzasadnienie dla wprowadzenia zakazu cytuje "Rzeczpospolita". "Posiadacze broni nie będą mogli nosić ani przemieszczać się z bronią, dzięki czemu wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym niebezpieczeństwo dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych i jej użycia" - wyjaśnia MSWiA. Cytowany ponadto przez gazetę funkcjonariusz policji dodaje, że taka decyzja została podjęta pod wpływem wojny w Ukrainie oraz "doświadczeń z ostatnich lat". - Boimy się prowokacji także ze strony Rosji lub środowisk, które będą chciały to wykorzystać - mówi niewymieniony z nazwiska policjant.
Z przytaczanych przez "Rzeczpospolitą" danych Komendy Głównej Policji wynika, że zakaz będzie dotyczył ok. 60 tys. osób i ok. 250 firm zarejestrowanych na terenie, na którym ma obowiązywać. Obejmuje również broń, do której posiadania nie jest wymagane pozwolenie. Wyłączeni z zakazu będą natomiast m.in. funkcjonariusze noszący broń służbowo, ochroniarze czy konwojenci.
Zakaz noszenia broni
To nie pierwszy raz, gdy w polskich miastach wprowadzany jest taki zakaz. W Warszawie broni, nawet w stanie rozładowanym, nie można było nosić m.in. od 30 sierpnia do 2 września 2019 roku w trakcie wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa.
Źródło: MSWiA, Rzeczpospolita, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24