Najnowsze

Mieszkanie, akcje, oszczędności. Mamy oświadczenie majątkowe Andrzeja Dudy 

Najnowsze

Autor:
Szymon
Jadczak
Źródło:
tvn24.pl
Duda: Musimy realizować i wielkie, i lokalne inwestycje. To nie są czasy dziadostwa
TVN24Duda: Musimy realizować i wielkie, i lokalne inwestycje. To nie są czasy dziadostwa

Sąd Najwyższy ujawnił oświadczenie Andrzeja Dudy. Prezydent ma mieszkanie, działkę, lokal mieszkalny oraz 120 tys. złotych i 30 tys. euro oszczędności.

W 2019 r. Andrzej Duda otrzymał jako prezydent wynagrodzenie w wysokości 243 tys. złotych. Prezydent ma też do spłacenia 497 tys. zł kredytu hipotecznego. Jest również właścicielem dwóch polis w trzecim filarze na kwotę 60 oraz 28 tys. złotych. Prezydent wpisał do oświadczenia również kartę kredytową z limitem 20 tys. złotych.

Andrzej Duda wykazał też w oświadczeniu 446 akcji firmy Skotan notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Nieruchomości Andrzeja Dudy to 79-metrowe mieszkanie spółdzielcze własnościowe w Krakowie, działka o powierzchni 325 m kw. oraz lokal mieszkalny o powierzchni 132 m kw. z garażem o powierzchni 19 m kw. To apartament w trzymieszkaniowym budynku na północy Krakowa, na granicy z Zielonkami. Prezydent z żoną kupili go w grudniu 2018 r. To na to mieszkanie prezydent wziął 497 tysięcy zł kredytu hipotecznego. 

Andrzeja Dudę jeszcze sporo dzieli od wprowadzenia się do nowego lokum. W mieszkaniu wciąż trwają prace wykończeniowe. Zanim zaczęła się kampania, prezydent często doglądał ekip budowlanych. W budynku na przeciwko siedzibę dla siebie szykują funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa.  

Co ciekawe, zanim jeszcze SOP zabrał się za ochronę nowego mieszkania prezydenta, budynek został okradziony. W marcu ubiegłego roku złodziej wszedł do mieszkania sąsiadów głowy państwa podczas ich snu i ukradł portfel z dokumentami, kartami kredytowymi, pieniędzmi w kwocie 100 zł, telefon komórkowy oraz kurtkę z kluczykami do samochodu. Część fantów złodziej porzucił na sąsiedniej posesji, znalazł je pies sąsiadów Andrzeja Dudy. Włamywacza złapano po dwóch miesiącach. Okazało się, że miał na koncie podobne kradzieże w okolicy.

15 czerwca wystąpiliśmy do Kancelarii Prezydenta o udostępnienie nam oświadczeń majątkowych prezydenta Andrzeja Dudy za lata 2015-2019. "Prezydent RP składa oświadczenie o stanie majątkowym Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, który dokonuje analizy zawartych w nim danych. W związku z powyższym Kancelaria Prezydenta RP nie posiada dokumentów, o których udostępnienie Pan wnosi" - odpisało nam biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. 

Postanowiliśmy dopytać, czy to znaczy, że prezydent nie ma swojego oświadczenia majątkowego? A może po prostu nie chce go ujawnić? Odpowiedź otrzymaliśmy 19 czerwca. Prezydent odpisał, że nie ma nic przeciwko udostępnianiu swojego oświadczenia. Poinformowaliśmy o tym Sąd Najwyższy. W piątek SN zdecydował o udostępnieniu dokumentu.

Oświadczenie o stanie majątkowym Andrzeja Dudy

Autor:Szymon Jadczak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości