Jeśli zobaczysz dziś, że znajomi piszą wszystko WIELKIMI LITERAMI, niech cię to nie zdziwi. 22 października to Międzynarodowy DZIEŃ CAPS LOCKA. Chętni mogą wykrzyczeć, co im leży na sercu.
Międzynarodowy Dzień Caps Locka obchodzony jest dwa razy w roku - 28 czerwca i 22 października. Po raz pierwszy wprowadził go w 2000 roku Derek Arnold, programista z USA, który w ten sposób chciał wyśmiać internautów, którzy ZAWSZE używają wielkich liter w komentarzach lub mailach.
Jak widać jednak na zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego, wielkie litery to nie tylko domena internetu. Obecne były już wiele lat temu - zwłaszcza w reklamie.
Używanie kapitalików jest odczytywane jako krzyk i nie powinno być nadużywane. ALE NIEKTÓRZY PO PROSTU MUSZĄ - pisał w 2000 roku Arnold. - Święto to hołd dla osób o małych umysłach, którzy chcą traktować go jako okazję do pomijania obowiązujących zasad ortografii - drwił. Dzień ma swoją oficjalną stronę internetową, zyskał także sporą rzeszę fanów na Twitterze.
"Ratunku, komputer zwariował" Klawisz Caps Lock wielokrotnie był powodem furii internautów, których irytuje nagminne używanie wielkich liter. W internecie kilka razy apelowano o całkowite usunięcie klawisza z klawiatury. "Wojny przeciwko Caps Lockowi" toczyły się także na blogach i forach internetowych, a w sieci znaleźć można mnóstwo sposobów na trwałe zablokowanie klawisza. Internauci przywołują też przykłady języków, w których wcale nie używa się wielkich liter. - Caps Lock przynosi więcej szkody niż pożytku, odkąd edytory tekstu same poprawiają litery np. w nazwach własnych - przekonują zwolennicy usunięcia klawisza. Argumentują, że często wciska się go przez pomyłkę, co prowadzi np. do trudności z wpisaniem hasła.
Legendarna stała się krążąca po sieci historyjka amerykańskiej studentki, która nie wiedziała o istnieniu Caps Locka i przerażona żądała naprawy komputera, który nagle zaczął wszystko pisać WIELKIMI LITERAMI. - Ratunku, komputer zwariował! - pisała zrozpaczona.
W końCu uDało jEj siĘ poSkroMić niEPokOrnĄ mAszYnę.
Autor: jk/tr / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: NAC