Komisja Historyczna Uniwersytetu Wrocławskiego nie potwierdza, że profesor Jan Miodek nie był agentem. RMF FM dotarło do raportu komisji, w którym po miesiącu wnikliwych badań historycy przyznali, że nie można jednoznacznie ocenić winy profesora, a sprawę jeszcze trzeba zbadać.
Gdy raport trafił do rektora uczelni, ten zapewniał, że nie ma w nim absolutnie żadnych dowodów na współpracę profesora z SB. Tymczasem, jak podaje RMFFM, komisja nie wypowiada się w tej sprawie tak jednoznacznie. Dwa ostatnie zdania komunikatu mówią, że „sprawa wymaga dalszych, pogłębionych badań” i że „ich dokończenie uniemożliwia na razie wyrok Trybunału Konstytucyjnego”. Różnic jest jeszcze więcej. Rektor wymieniał kilka dni temu cztery wpisy do kartotek SB dotyczących Miodka. Z raportu wynika, że jest ich już sześć, w tym zapis z dziennika archiwalnego wydziału C Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych. I tam jest mowa o przekazaniu do archiwum dwóch tomów akt dotyczących profesora. Nie ma ich jednak w zbiorach oddziału IPN we Wrocławiu i wciąż nie wiadomo, gdzie się znajdują.
KOMUNIKAT KOMISJI DO SPRAW ZBADANIA PROBLEMU INWIGILACJI ŚRODOWISKA AKADEMICKIEGO UWR W związku z doniesieniami medialnymi nt. prof. Jana Miodka, Komisja zwróciła się do wrocławskiego oddziału IPN z prośbą o przeprowadzenie stosownej kwerendy. W rezultacie komisji zostały udostępnione następujące materiały: 1. Korespondencja (z dnia 1 VI 1989 r.) Wydziału "C" (archiwum) Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych we Wrocławiu z Biurem "C" MSW dot. złożenia w archiwum akt tajnych współpracowników. Pod pozycją 37 wykazu znajduje się nazwisko Jana Miodka wraz z przypisanym numerem archiwalnym 1-60701 (sygn. IPN Wr. 053/3403 t. 1). 2. Zapis z dziennika archiwalnego (inwentarza akt) Wydziału "C" WUSW we Wrocławiu (sygn. IPN Wr. 00291/7), pod pozycją 5832 z informacją o dacie złożenia materiałów do archiwum (9 XI 1989 r.), pseudonimie ("JAM"), jednostce rejestrującej (Wydział 111-1 KW MO we Wrocławiu - inwigilujący uczelnie wyższe), numerze rejestracyjnym (39619), ilości przekazanych tomów akt (2), numerze archiwalnym (60701). 3. Zapis z dziennika rejestracyjnego Wydziału "C" KW MO/WUSW we Wrocławiu (sygn. IPN Wr. 00149/3, w dyspozycji IPN znajduje się jedynie kserokopia), z informacją o numerze rejestracyjnym (39619), dacie rejestracji 24 IV 1978 r., jednostce rejestrującej (Wydział 111-1 KW MO we Wrocławiu), kategorii rejestracji (K- TW - kandydat na tajnego współpracownika), pseudonimie ("JAM"), dacie zdjęcia z ewidencji i przekazania do archiwum (9 XI 1989 r.), numerze archiwalnym (1-60701), w polu "uwagi" znajduje się zapis ,,15.12.78 przerej.[estrowany]". 4. Karta EO-132 z pomocniczej kartoteki tematycznej - pseudonimowej Wydziału "C" WUSW we Wrocławiu z informacją o pseudonimie ("JAM"), kategorii rejestracji (TW - tajny współpracownik), numerze rejestracyjnym (39619), jednostce rejestrującej (Wydział 111-1 KW MO we Wrocławiu), numerze archiwalnym (1-60701). 5. Karta EO-134-A z pomocniczej kartoteki tematycznej - miejsc pracy Wydziału "C" WUSW we Wrocławiu z informacją o miejscu pracy (zapis brzmi: "nauk. Uniwersytet - Instytutu Filologii Polskiej"), pseudonimie ("JAM"), numerze rejestracyjnym (39619), kategorii rejestracji (TW), jednostce rejestrującej (Wydział 111-1), numerze archiwalnym (1-60701). 6. Karta w kartotece ogólnoinformacyjnej, datowana na październik 1975 r., odsyłająca do innej, niezachowanej karty.Dokumentacja ta ma charakter szczątkowy. W zbiorach oddziału IPN we Wrocławiu nie zachowały się przekazane (wzmiankowane w zapisie przytaczanym w pkt. 2) 2 jednostki archiwalne. Udostępniona dokumentacja SB ma charakter wewnętrzny i została wytworzona bez wiedzy zainteresowanej osoby. Zgromadzony dotychczas materiał nie pozwala na wyciąganie jednoznacznych wniosków. Sprawa ta wymaga dalszych, pogłębionych badań. Ich dokończenie w chwili obecnej uniemożliwia wyrok Trybunału Konstytucyjnego.Wrocław, 17 maja 2007 r. dr Łukasz Kamiński, prof dr hab. Krzysztof Kawalec, prof dr hab. Marek Maciejewski, dr Bożena Szaynok
Źródło: RMF FM, TVN24