Możemy ustrzec się grzyba - trzeba dobrze wietrzyć

Pytania do eksperta o to jak zacząć remont po powodzi
Pytania do eksperta o to jak zacząć remont po powodzi
Źródło: TVN24, PAP/EPA

Jak zabrać się za remont? Co trzeba zrobić a czego lepiej nie? - pytają widzowie i internauci przez platformę Kontakt TVN24. Odpowiada Andrzej Dobrucki, były Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

PORADNIK DLA POWODZIAN - Tu znajdziesz kompendium, w którym radzimy, co robić w czasie powodzi.

Co możemy sami zrobić, kiedy chcemy bez ekspertów rozpocząć przywracanie budynku do stanu używalności?

Sprawdzamy stan budynku

- Najpierw patrzymy, czy drzwi otwierają się w sposób normalny, czy są jakieś pęknięcia oraz czy zostały odsłonięte i podmyte fundamenty budynku - to pierwsze czynności jakie według Dobruckiego trzeba wykonać.

Niestety, możemy założyć, że wszystko, co było w domu i znalazło się pod wodą, należy wyrzucić.

Jak osuszyć zawilgocone pomieszczenia?

Trzeba często wietrzyć i najlepiej wykorzystać specjalne oszuszacze zbierające wilgoć z powietrza. Jeśli nie, to lekko podgrzewać tym, co mamy w domu. Nie należy gwałtownie i mocno grzać pomieszczeń, bo to może tylko pogorszyć ich stan.

Jeśli tynki są gipsowe, to należy je skuć. Boazerie i panele podłogowe zerwać i wyrzucić. Klepkę zerwać, osuszyć i próbować układać ponownie.

Można zapobiec grzybowi na ścianach

Jeśli budynek będzie sprawnie wietrzony i osuszany, to można ustrzec się grzyba na ścianach. Jeśli jednak pojawi się, to należy sięgnąć po specjalne chemiczne środki dostępne na rynku. Nie powinniśmy jednak ich używać samodzielnie - muszą to robić specjaliści.

Samemu możemy dezynfekować za pomocą chloraminy bądź 20 procentowego roztworu wapnia.

Co z instalacjami?

Jeśli jakieś elementy instalacji elektrycznej znalazły się pod wodą, to nie włączamy jej i powierzamy dokładne zbadanie specjaliście. W najgorszym wypadku być może trzeba będzie całą instalację wymieniać.

Instalacje gazowe i wodociągowe trzeba przejrzeć. Największą uwagę należy zwrócić na stan kotłów - sprawdzić, czy nic się do nich nie dostało. Te węglowe samodzielnie przepłukać, a do gazowych wezwać specjalistę.

Tanie ekspertyzy techniczne

Pełnej i specjalistycznej oceny tego, czy budynek nadaje się do odbudowy i czy nie jest poważnie uszkodzony konstrukcyjnie, mogą dokonać tylko eksperci. Andrzej Dobrudzki, pełniący funkcję wiceprezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, zapewnia, że izba poprosiła swoich członków, aby ci dokonywali ekspertyz za darmo lub po bardzo obniżonych cenach.

Źródło: tvn24

Czytaj także: