Najnowsze

Najnowsze

Europarlament wzywa Maltę do przestrzegania rządów prawa

Europosłowie w przyjętej w środę rezolucji wezwali Maltę do przestrzegania praworządności i wartości Unii Europejskiej. To konsekwencja zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii, która pisała o niejasnych operacjach finansowych osób związanych z władzami tego kraju.

Senatorowie niepokoją się, że Trump może sam odpalić rakiety. Pierwsza taka debata od 41 lat

Amerykańscy politycy zaczęli się zastanawiać, czy nie należałoby wprowadzić zmian w prawie, które uniemożliwiłyby prezydentowi USA samodzielne rozpętanie nuklearnego armagedonu. Demokraci z senackiej komisji spraw zagranicznych otwarcie przyznają, że niepokoi ich fakt, iż to właśnie Donald Trump posiada w zasadzie absolutną kontrolę nad arsenałem jądrowym. Republikanie są nieco bardziej powściągliwi i przekonują, że problem dotyczy każdego amerykańskiego prezydenta.

"Błagamy, by pan tego nie podpisywał". Kukiz apeluje do prezydenta

- Mentalnie i ustrojowo za chwileczkę będziemy wracać do systemu najsiermiężniejszej komuny, gdzie samorządowcy przywożeni byli w teczkach przez pierwszych sekretarzy - mówił Paweł Kukiz w Sejmie, uzasadniając swój sprzeciw wobec proponowanych przez PiS zmian w ordynacji wyborczej. Lider Kukiz'15 zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by "pod żadnym pozorem" nie podpisywał tej ustawy, kiedy trafi ona na jego biurko.

The inside story of prosecutor Piotrowicz’s career. "How can you lie like that to people?"

Stanisław Piotrowicz, a man that has become one of the faces of Law and Justice’s judicial revolution played a more important role in the communist judiciary than he admits, as claimed by those who worked with him back then. They talk about his career in the Polish United Workers’ Party (PZPR) and at the prosecutor’s office. This career, contrary to what Piotrowicz himself declares, did not end at the time of martial law, about the introduction of which, by the way, he had no objections back then. Material of the “Czarno na białym” show.

Armia po raz pierwszy sprzeciwiła się prezydentowi

Rzecznik wpływowego stowarzyszenia weteranów wojny o niepodległość Zimbabwe Victor Matemadanda oznajmił w środę, że jego organizacja popiera działania podjęte przez armię i domaga się odwołania Roberta Mugabego ze stanowiska prezydenta.

Kreml o kadrze z gry komputerowej na  stronach armii: nie wyolbrzymiajmy błędu

Błędy się zdarzają i nie ma w tym niczego strasznego - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W ten sposób odniósł się do zamieszczonego przez ministerstwo obrony komunikatu w sprawie Syrii, w którym - w charakterze "niezaprzeczalnego dowodu" mającego obarczać Amerykanów winą za wspieranie dżihadystów - zamiast zdjęcia zamieszczono kadr z gry komputerowej.

Merkel obok Macrona może "wyglądać okropnie staroświecko"

Kadencja prezydenta Francji Emmanuela Macrona może osłabić już skomplikowane przywództwo Niemiec w Europie - pisze w środę "Financial Times", zastanawiając się, czy Niemcy Angeli Merkel za rządów Macrona będą hegemonem czy politycznym karłem.

Od stenotypistki do pierwszej damy. "Gucci Grace" chce objąć władzę

- Mówią, że chcę być prezydentem. Dlaczego nie? - powiedziała kilka lat temu na wiecu pierwsza dama Zimbabwe Grace Mugabe. Zdaje się, że od tego czasu konsekwentnie realizuje tę wizję, eliminując potencjalnych rywali. Po ucieczce z kraju wiceprezydenta jest najpoważniejszą kandydatką na urząd po śmierci lub ustąpieniu jej 93-letniego męża, Roberta Mugabe. Niektórzy twierdzą, że to właśnie z jej powodu musiało zareagować wojsko.

Prezes Sądu Najwyższego proponuje zmiany w ustawie. "Dalej idące niż dotychczas"

Powołanie Izby Dyscyplinarnej i utworzenie Rzecznika Sprawiedliwości Społecznej zakłada przedstawiony przez I Prezes Sądu Najwyższego projekt zmian w ustawie o SN. Projekt według komunikatu proponujący "w wielu miejscach zmiany o wiele dalej idące aniżeli te, które dotychczas były zgłaszane" został skierowany do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu oraz szefów klubów parlamentarnych.

Niepewność wokół przewrotu. Francuzi, Brytyjczycy, Amerykanie zaniepokojeni

Francuskie władze "uważnie śledzą" wydarzenia w stolicy Zimbabwe - Harare - i mają nadzieję na pokojowe rozwiązanie sytuacji, w której armia tego kraju przejęła władzę. Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson stwierdził z kolei, że nie chce widzieć "jednego despoty zastępowanego kolejnym". Choć wojskowi mówią, że nie doszło do puczu, prezydenta RPA Jacob Zuma poinformował, że Roberto Mugabe jest przetrzymywany w domu i nie może z niego wyjść.

Zachodnie media "zagranicznymi agentami" w Rosji

Niższa izba rosyjskiego parlamentu poparła w środę zmiany w ustawodawstwie, które umożliwiają uznanie mediów zagranicznych w tym kraju za "zagranicznych agentów". "Wprowadzane w Rosji restrykcje można postrzegać jako sukces telewizji RT, która zetknęła się w USA z wymogiem zarejestrowania się jako zagraniczny agent" - oceniła w środowej publikacji niezależna "Nowaja Gazieta".