Na cmentarzu żydowskim w Biłgoraju (woj. lubelskie) zniszczono Ścianę Pamięci. W nocy z wtorku na środę namalowano na niej czerwoną farbą napis odnoszący się do wojny w Strefie Gazy. Policja szuka sprawców, którym grozi grzywna albo kara ograniczenia wolności. „Przerażający antysemityzm" - skomentował ambasador Izraela w Polsce.
Burmistrz Biłgoraja Wojciech Gleń poinformował, że w nocy z 26 a 27 listopada na cmentarzu żydowskim przy ul. Konopnickiej dokonano aktu wandalizmu.
Lokalny portal bilgorajska.pl opublikował zdjęcia, na których widać namalowany na tamtejszej Ścianie Pamięci czerwoną farbą napis: "W tym roku Żydzi zamordowali 44 tys. kobiet i dzieci". Nieznani sprawcy nanieśli na ścianę również znak swastyki i gwiazdy Dawida.
"Zniszczenie miejsca o znaczeniu historycznym i symbolicznym jest godnym potępienia działaniem, które narusza zasady wzajemnego szacunku, tolerancji i życia społecznego" - napisał burmistrz w oświadczeniu. Zwrócił uwagę, że Biłgoraj zawsze był miastem, w którym różnorodność kulturowa i wieloletnie tradycje były pielęgnowane. "Nie możemy pozwolić na szerzenie nienawiści ani braku szacunku. (…) Pamiętajmy, że szacunek dla przyszłości i pamięci wszystkich, którzy byli częścią naszej historii jest fundamentem naszej tożsamości i kultury" - podkreślił.
Na informacje z Biłgoraja zareagował Yacov Livne, ambasador Izraela w Polsce.
„Przerażający antysemityzm w Biłgoraju. Dzisiajszy raport w sprawie zdewastowania pomnika Holokaustu. Znów w Polsce. Gdzie są władze?” - napisał na portalu X ambasador.
Trwa poszukiwanie sprawców
Mł. asp. Joanna Pilarska z biłgorajskiej policji potwierdziła, że zgłoszenie w tej sprawie wpłynęło w środę rano. Policjanci prowadzą oględziny miejsca, zabezpieczają ślady i ewentualny monitoring, aby ustalić tożsamość sprawców. Wstępnie sprawdzają, czy doszło do przestępstwa znieważenia pomnika, za co grozi grzywna albo kara ograniczenia wolności.
- Policjanci będą badać też, czy nie doszło do znieważenia społeczności żydowskiej - dodała policjantka.
Ściana Pamięci w Biłgoraju
Ścianę Pamięci upamiętniającą dawnych żydowskich mieszkańców Biłgoraja odsłonięto w 2016 roku. Usytuowana jest ona przed ocalałym fragmentem żydowskiego cmentarza przy ul. Konopnickiej. Kształtem nawiązuje w sposób symboliczny do Ściany Płaczu w Jerozolimie. O biłgorajskich Żydach informują zawieszone na niej tablice z napisami w języku polskim, angielskim, hebrajskim i w jidysz.
Żydzi w Biłgoraju osiedlali się od średniowiecza. Tuż przed wybuchem II wojny światowej miasteczko liczyło ponad 8 tys. mieszkańców, z czego około 5 tys. to byli Żydzi. W młodości mieszkał tu Isaac Bashevis Singer, laureat Literackiej Nagrody Nobla, wnuk rabina z Biłgoraja.
Niemal wszyscy biłgorajscy Żydzi zostali wymordowani w czasie okupacji niemieckiej. Ich deportacje do obozów śmierci Niemcy rozpoczęli wiosną 1942 roku. Pierwszy transport trafił na Majdanek, a od sierpnia kolejne transporty kierowano już wyłącznie do obozu śmierci w Bełżcu i tam zginęła większość biłgorajskich Żydów. Ostatecznie Niemcy zlikwidowali getto w Biłgoraju w styczniu 1943 roku. Z trzech istniejących tu niegdyś cmentarzy żydowskich do dziś zachował się tylko fragment jednego.
Źródło: PAP, bilgorajska.pl
Źródło zdjęcia głównego: bilgorajska.pl