Zaha Hadid zmarła w wyniku ataku serca - podaje BBC News. Była jedną z czołowych postaci współczesnej architektury. Miała 65 lat.
Urodzona w Iraku Hadid była pierwszą kobietą architektem, która za swój dorobek otrzymała Złoty Medal Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów.
Według doniesień prasowych legenda architektury zmarła w czwartek w szpitalu w Miami, gdzie była leczona na zapalenie oskrzeli.
Pionierka neofuturyzmu
Zrealizowała ponad 30 ważnych i nagradzanych projektów na całym świecie, m.in. w Hongkongu, Niemczech, Azerbejdżanie, Wielkiej Brytanii, Austrii, Hiszpanii, Chinach, Korei Płd., Arabii Saudyjskiej oraz we Włoszech. Były to głównie duże realizacje - wiele nowych siedzib instytucji kulturalnych, aren sportowych, siedzib wielkich koncernów.
Stworzyła zupełnie odrębny styl architektoniczny, który oparty był na neofuturyzmie. Jej budynki charakteryzowały się "silnymi, zaokrąglonymi formami wydłużonych struktur". Według krytyków i teoretyków architektury wykorzystywała wielopunktowe perspektywy oraz fragmenty przekształconych form geometrycznych, dzięki czemu udawało jej się opanowywać chaos przestrzenny.
Pierwsza kobieta z najważniejszymi nagrodami architektonicznymi
W lutym, kiedy odebrała prestiżowe brytyjskie odznaczenie, powiedziała, że jest bardzo dumna z faktu, iż jest pierwszą tak uhonorowaną kobietą. - Widzimy teraz coraz więcej architektek. To jednak nie oznacza, że jest łatwo. Wyzwania, przed którymi stajemy, są ogromne. Zmiany, które następują w ostatnich latach są jednak wspaniałe i trzeba ten postęp kontynuować - podkreśliła Hadid.
Hadid również jako pierwsza kobieta otrzymała w 2004 roku nagrodę Pritzkera, która określana jest mianem "architektonicznego Nobla". Dwukrotnie otrzymała nagrodę Stirlinga (w 2010 oraz w 2011 roku). Jako pierwsza kobieta w historii architektury na swoim koncie zgromadziła wszystkie najważniejsze nagrody w tej dziedzinie.
Do jej najważniejszych projektów należą budynki: Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Riverside Museum w Glasgow (część tamtejszego Museum of Transport), Guangzhou Opera House w Chinach, London Aquatics Centre w Londynie, Rosenthal Center for Contemporary Art w Cincinnati (USA), BMW Central Building w Lipsku, MAXXI – National Museum of the 21st Century Arts w Rzymie, Evelyn Grace Academy w Londynie oraz King Abdullah Petroleum Studies and Research Center w Rijadzie (Arabia Saudyjska).
Autor: tmw/kk / Źródło: Reuters, BBC News
Źródło zdjęcia głównego: Simone Cecchetti / Flikr (CC BY 2.0)