Urok małych sklepików z książkami

Kultura i styl

Aktualizacja:
tvn24Krakowscy księgarze w "Xięgarni"

- Przede wszystkim chodzi o umiejętność polecenia książek - mówił w "Xięgarni" Piotr "Pio" Kaliński, właściciel krakowskiej księgarni "Lokator". Sobotni odcinek programu opowiadał o małych, zagrożonych zamykaniem sklepikach z książkami.

Najnowszy odcinek programu "Xięgarnia" poświęcony był małym księgarniom, przestrzeniom kameralnym, które w swoich propozycjach wychodzą często poza literaturę popularną czy szkolne lektury. Gośćmi programu byli krakowscy księgarze Piotr "Pio" Kaliński - księgarnia "Lokator" i Paulina Bandura z księgarni "Pod globusem".

Urok małych księgarni

Kaliński ocenił, że przyciągnięcie klientów do księgarni takiej jak jego, "wbrew temu, co się mówi, nie jest wcale takie trudne". - Jest pewna docelowa grupa, która czyta książki i są to miejsca dla nich ewidentnie przeznaczone. Tu rzadko przychodzi człowiek przypadkowy - stwierdził księgarz, podkreślając, że takie miejsca odwiedzają głównie stali klienci, "którzy wiedzą czego szukają".

- Nam jest o tyle trudniej i ciekawiej, że u nas nie znajdzie się raczej lektura szkolna - chociaż czasami, podręczników studenckich też raczej się nie poszukuje. Do nas przychodzą ludzie, którzy czytają książki dla przyjemności. O tyle jest trudniej, że czasem ta przyjemność jest luksusem, która jest na niższym poziomie listy potrzeb - wyjaśniała Bandura, opowiadając, że w codziennej pracy mogą spotkać bardzo ciekawych ludzi.

- Chodzi o umiejętność polecania książek - tak o cechach dobrego księgarza mówił Kaliński. - Najczęściej polecamy książki, które sami znamy i które przeczytaliśmy - zaznaczył, przyznając, że czasami księgarze także zniechęcają do konkretnego zakupu. - Czasami mówimy: słuchajcie, nie ma sensu. To nie przejdzie - opowiadał.

"Xięgarnia Extra"tvn24

Kraków na ratunek księgarniom

W drugiej części Agata Passent rozmawiała z Robertem Piaskowskim i Krzysztofem Żwirskim z Krakowskiego Biura Festiwalowego, którzy wyjaśniali to, dlaczego i w jaki sposób i dlaczego urzędnicy z Krakowa próbują ocalić małe, lokalne księgarnie.

Michał Rusinek w swoim felietonie przedstawił galerię osobowości, które można i spotkać w niewielkich sklepach z książkami.

Urok małych sklepików w "Xięgarni"tvn24

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 02.30.

Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24