TVN24 | Kultura i styl

Tina Turner sprzedała prawa do swojej muzyki. W grę wchodzą dziesiątki milionów dolarów

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw
Źródło:
BBC News, tvn24.pl

Tina Turner sprzedała prawa do swojej muzyki wytwórni BMG. Kwota transakcji jest tajemnicą, ale jak pisze BBC - powołując się na źródła w przemyśle muzycznym - "królowa rock'n'rolla" mogła otrzymać nawet 50 milionów dolarów. Firma nabyła również prawa do wizerunku 81-letniej legendy muzyki rozrywkowej.

Tina Turner - jedna z najsłynniejszych wokalistek wszech czasów - sprzedała prawa do swojej muzyki jednej z największych wytwórni muzycznych na świecie - BMG. Firma nie podaje informacji dotyczących szczegółów umowy z Turner. BBC, powołując się na źródła w przemyśle muzycznym, informuje, że do wykonawczyni hitów "The Best" czy "Private Dancer", mogło trafić nawet 50 milionów dolarów.

W ramach umowy BMG nabyło również prawa do nazwiska, wizerunku oraz pochodnych, które mogłyby być w przyszłości wykorzystywane w przyszłych kontraktach sponsorskich, jak również przy sprzedażach artykułów promocyjnych. Tym samym wygląda na to, że 81-letnia królowa rock'n'rolla przekazała prawa do kilkudziesięciu hitów, które nagrała w trakcie ponad 60-letniej kariery. Umowa nie ma wpływu na kontrakt Turner z Warner Music, która to firma pozostaje dystrybutorem jej muzyki.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Muzyczna droga Tiny Turner inspirowała setki milionów osób w różnych zakątkach świata i nadal dociera do nowej publiczności" - napisał w oświadczeniu szef BMG Hartwig Masuch. "Jesteśmy zaszczyceni możliwością zarządzania interesami muzycznymi i komercjalnymi Tiny Turner" - dodał. Zwrócił uwagę, że wytwórnia skupi się przede wszystkim na docieraniu z muzyką Turner do nowych pokoleń słuchaczy, wprowadzając jej repertuar na platformy udostępniające muzykę w sieci oraz na portale społecznościowe, w których muzyka odgrywa ważną rolę, jak na przykład TikTok.

Tina Turner o umowie z BMG

"Zabezpieczenie mojego życiowego dorobku, mojego muzycznego dziedzictwa, jest dla mnie czymś osobistym, jak dla każdego artysty" - napisała w oświadczeniu szwajcarska artystka amerykańskiego pochodzenia (w 2013 roku zrzekła się amerykańskiego obywatelstwa i została Szwajcarką). "Mam pewność, że dzięki BMG i Warner Music, moja praca jest w rękach profesjonalistów" - dodała.

Co prawda Turner w 2009 roku ogłosiła przejście na emeryturę, jednak zainteresowanie jej twórczością w ostatnim czasie wzrosło. Głównie dzięki dokumentowi HBO "Tina" oraz musicalowi opartemu na jej biografii, który został wystawiony na West Endzie w Londynie.

BBC przypomina, że Turner jest kolejną wielką gwiazdą muzyki rozrywkowej, która postanowiła spieniężyć swój dotychczasowy dorobek. Tak już zrobiły Shakira, Stevie Nicks czy zespół Blondie. W 2020 roku Bob Dylan otrzymał około 400 milionów dolarów za prawa do wszystkich swoich piosenek.

Autor:tmw

Źródło: BBC News, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości