TVN24 | Kultura i styl

Zmarł Piotr Machalica

TVN24 | Kultura i styl

Aktualizacja:
Autor:
mart/adso
Źródło:
tvn24.pl
W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł Piotr Machalica
W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł Piotr MachalicaTVN24
wideo 2/2
TVN24W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł Piotr Machalica

Piotr Machalica, jeden z najsłynniejszych polskich aktorów teatralnych i telewizyjnych, nie żyje. Zmarł w nocy w szpitalu jednoimiennym MSWiA w Warszawie. Miał 65 lat. "Żegnaj piękny i czuły książę, cieszymy się, że byłeś ostatnie lata bardzo szczęśliwy i dzieliłeś się z nami i publicznością Twoim szczęściem" - napisał w pożegnaniu Och-Teatr, w którym Machalica grał od lat.

"Po dzielnej walce Piotr Machalica zmarł dziś o 02:30 w szpitalu MSWiA w Warszawie" - krótka informacja o tej treści pojawiła się na profilu aktora na Facebooku w poniedziałek nad ranem.

"Żegnaj piękny i czuły książę"

Pożegnanie Piotra Machalicy pojawiło się również na stronie Och-Teatru, w którym grał m.in. razem z Krystyną Jandą. "Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że odszedł tej nocy nasz wielki przyjaciel, kolega, wspaniały Człowiek i cudowny Artysta Piotr Machalica" - czytamy we wpisie zamieszczonym na Facebooku.

"Kochaliśmy i podziwialiśmy Go wszyscy. Był w naszej Fundacji od samego początku i zagrał na naszych scenach przez ostatnie 15 lat setki spektakli, także zaśpiewał wiele koncertów. Żegnamy Go zaskoczeni Jego śmiercią, w środku naszej wspólnej życiowej i teatralnej drogi. W naszych repertuarach zaplanowaliśmy na najbliższe miesiące spektakle z Piotrem i nie możemy uwierzyć, że ich już nie zagra" - napisano w pożegnaniu. "Piotrusiu, kochanie, to pożegnanie, najczulsze z możliwych, to podziękowanie za Twój talent, przyjaźń, Twoje ciepło, czar, lojalność, rzetelność, poczucie humoru, prawość, wielkie Człowieczeństwo. Żegnaj piękny i czuły książę, cieszymy się, że byłeś ostatnie lata bardzo szczęśliwy i dzieliłeś się z nami i publicznością Twoim szczęściem" - dodano.

Piotr Machalica nie żyje. Aktor miał 65 lat
Piotr Machalica nie żyje. Aktor miał 65 latTVN24

Na antenie TVN24 Piotra Machalicę żegnali jego przyjaciele. - On płakał, jak widział nieszczęśliwego człowieka, zwierzę. I nie wstydził się tego. A poza tym był cudownym mężczyzną. Jak ktoś potrzebował współczucia, Piotr był pierwszy - opisywała go Krystyna Janda.

Krystyna Janda wspomina Piotra Machalicę: chciałby, żeby powiedzieć, że przez ostatnie lata był bardzo szczęśliwy
Krystyna Janda wspomina Piotra MachalicęTVN24

- Mogę szczerze powiedzieć, kochałem go za jego nadwrażliwość, za to, że był takim kochanym facetem, z którym potrafiliśmy razem milczeć, nie mówić nic do siebie i wiedzieć, jak bardzo się kochamy i szanujemy - wspominał z kolei aktor, satyryk i reżyser Krzysztof Materna.

"Kochałem go za jego nadwrażliwość, za to, że był takim kochanym facetem"
"Kochałem go za jego nadwrażliwość, za to, że był takim kochanym facetem"TVN24

Aktora pożegnał również prezydent Andrzej Duda. "Dziś w nocy odszedł Pan Piotr Machalica - wybitna Postać polskiej sceny teatralnej, filmowej i piosenki aktorskiej. Swoimi rolami potrafił bawić ale i skłaniać do refleksji. Będzie Go brakowało. Smutny dzień. RiP" - napisał prezydent na swoim profilu na Twitterze.

Aktor teatralny i filmowy

Piotr Machalica był aktorem teatralnym i filmowym. Urodził się w 1955 roku w Pszczynie. Warszawską PWST ukończył w 1981 roku, a w 1979 zadebiutował na ekranie.

Od 2006 do 2018 roku był dyrektorem artystycznym Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie, przez wiele lat związany był z Teatrem Powszechnym w Warszawie oraz stołecznym Och-Teatrem. Był też wykonawcą piosenki aktorskiej.

Zagrał w wielu filmach, między innymi w "Zabij mnie, glino", "Dekalogu. Dziewięć", "Ceremonii pogrzebowej", "Kuchni polskiej", "1968. Szczęśliwego Nowego Roku", "Saunie", "Bohaterze roku", "Dniu świra" czy "Wszyscy jesteśmy Chrystusami". Grał również w serialach, jak "Prosto w serce".

We wrześniu wziął ślub z Aleksandrą Sosnowską. Miał dwójkę dzieci ze związku z poprzednią żoną, Małgorzatą.

Autor:mart/adso

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości