"Kto ty jesteś?" to nie tylko książka dla dzieci, ale także akcja społeczna. W jej ramach odbędą się wystawa, działania w internecie oraz cykl spotkań, z których pierwsze zaplanowano na sobotę w Warszawie. - Chcemy promować wśród dzieci postawy patriotyczne i pokazać, że to małe uczynki sprawiają, iż wokół nas jest lepiej - mówi pomysłodawczyni.
Pomysł narodził się dwa lata temu. - Zauważyłam, że o patriotyzmie nie ma żadnych nowych książek dla dzieci, a ostatnia - tomik "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy, z którego pochodzi patriotyczny wierszyk o tym samym tytule, recytowany przez wiele pokoleń - pochodzi aż z 1901 roku. Postanowiłam wypełnić tę lukę - opowiada tvn24.pl Magdalena Kłos-Podsiadło, właścicielka wydawnictwa Wytwórnia.
Namówiła na napisanie książki Joannę Olech, dziennikarkę i współautorkę podręczników PWN do języka polskiego dla gimnazjalistów.
- Zależało nam, by ideę i samo słowo odczarować i odświeżyć. Joanna wpadła na znakomity pomysł, by zobrazować to za pomocą zdań-haseł. A potem całość zilustrował grafik Edward Bąk, który połączył te hasła z plakatami. Wyszło lekko i bez patetycznej nuty - wydawca zachwala książkę "Kto ty jesteś?".
"Jestem patriotą, a nie patriotom. Lubię język polski"
"Pomagam. Jestem patriotą", "Dużo czytam. Jestem patriotą", "Nie marnuję wody. Jestem patriotką", "Naprawiam, co zepsułem. Jestem patriotą", "Jesteśmy równi, choć różni. Każdy ma prawo być patriotą", "Jestem patriotą, a nie patriotom. Lubię język polski" - to tylko kilka ze zdań znajdujących się w książce, która na rynku jest od tygodnia.
- Patriotyzm pojawia się w polu widzenia dziecka w kontekście, który je przerasta, bywa mylący albo wręcz bałamutny. Stereotyp usłużnie podsuwa cierpiętniczo-martyrologiczną interpretację tego słowa. A jako że dzieciaki - z oczywistych względów - nie dokonują czynów bohaterskich, nie składają ofiary z życia - słowo to staje się sprawą "nie dla dzieci" - wyjaśnia Olech. I dodaje, tłumacząc, jak z tego wybrnęła: - Jak objaśnić im znaczenie abstrakcyjnych terminów? Takich jak na przykład: wierność, respekt, wrażliwość? Nie ważą i nie pachną, nie mają koloru ani faktury. Można je opisać jedynie poprzez przejawy. Przez sposób, w jaki się manifestują.
Tekst "Kto ty jesteś?" odwołuje się do idei społeczeństwa obywatelskiego, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji, wolontariatu i zaangażowania na rzecz kraju. Ma promować wśród 5-latków i starszych kolegów postawy patriotyczne i pokazać, że patriotyzm to również proste, drobne uczynki, małe odruchy społecznej solidarności, które można realizować na co dzień.
Inauguracja akcji na wystawie
52-stronicowa książka stała się iskrą dla czegoś większego. Właścicielka Wytwórni wymyśliła akcję społeczną o tym samym tytule, która obejmuje wystawę, kampanię plakatową w przestrzeni miasta, stronę w internecie oraz cykl spotkań dla dzieci i młodzieży. Inauguracja odbędzie się w sobotę w Nowym Teatrze w Warszawie.
W jej ramach odbędzie się przegląd filmów dla dzieci, spotkanie z autorami "Kto ty jesteś?", którzy poprowadzą warsztaty szkoleniowe oraz wystawa plakatów autorstwa Edgara Bąka. Organizatorzy zapraszają maluchy w wieku 5-10 lat i ich rodziców.
- Wystawa potrwa w Nowym Teatrze do końca miesiąca, a potem będziemy chcieli ją przenieść w miasto. Czekamy na wszystkich, którzy będą chcieli te plakaty wywiesić u siebie - zachęca Kłos-Podsiadło.
Autor: am/ja / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wydawnictwo Wytwórnia