Skręcona, pofalowana, pokryta blachą wieża, która przypomina topniejącą górę lodu - zdaniem jury konkursu Emporis Skyscraper to najpiękniejszy drapacz chmur na świecie. 8 Spruce Street, najwyższy apartamentowiec w Nowym Jorku, pokonał dziewięć innych wieżowców, m.in. z Kuwejtu, Chin i Szwecji, a także singapurski projekt pochodzącego z Polski Daniela Libeskinda.
"8 Spruce Street wyróżnia się nawet na tak niezwykłej panoramie jak ta na Manhattanie. Jest głównym nowym architektonicznym symbolem Nowego Jorku" - uznali jurorzy prestiżowego konkursu Emporis Skyscraper, którzy wybrali budynek najlepiej zaprojektowanym wieżowcem na świecie.
Ten pierwszy drapacz chmur w karierze architekta Franka Gehry'ego został wybrany spośród ponad 220 wieżowców ukończonych w 2011 roku. 8 Spruce Street (znany także jako The Beekman lub New York by Gehry) to skręcona, pofalowana i powleczona stalą nierdzewną wieża mieszkalna, która przypomina topniejącą górę lodu.
Jej charakterystyczny kształt wzbogaca także gra kolorów, bo zależnie od pory dnia wysokościowiec raz jest różowy, kiedy indziej złoty, bywa, że lśni srebrzyście lub przybiera ołowianą barwę.
Żadnego apartamentu nie można kupić
76-pietrowy budynek stanął na miejscu dawnego parkingu, na granicy nowojorskiej dzielnicy finansowej, blisko Mostu Brooklińskiego. 265 metrów wysokości dało mu w lutym ubiegłego roku, gdy został oddany do użytku, tytuł najwyższego apartamentowca w mieście.
Mieści 903 mieszkania, z których każde ma niepowtarzalny wystrój. Mieszkania mają od 50 do 150 metrów kwadratowych i żadnego z nich nie można kupić. Wszystkie przeznaczone są wyłącznie do wynajęcia: z cenami wynoszącymi od 2,6 tys. dolarów za miesiąc. Mimo tak wysokich czynszów, w pierwszym dniu wynajęto 200 mieszkań.
Ale to nie tylko apartamentowiec. Pierwsze pięć pięter budynku zajmuje szkoła podstawowa. Na elewacji odróżnia się od srebrzystych kondygnacji mieszkalnych cegłą, tradycyjnie stosowaną w budownictwie szkolnym w Nowym Jorku. Edukacyjna cześć wieży jest szersza od smukłego apartamentowca, dzięki czemu na dachu można było wygospodarować dodatkową przestrzeń, która służy dzieciom jako miejsce do zabaw na powietrzu.
Projekt Gehry'ego zajął pierwsze miejsce w konkursie Emporis Skyscraper nie tylko dzięki swojej urodzie, ale i ekologii. Do jego budowy, która kosztowała 875 milionów dolarów, użyto mieszanki betonowej, która zawiera od 30 do 40 procent mniej cementu niż tradycyjny beton, co przyczynia się do znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dodatkowo mieszanka szybko się wiąże, co skraca czas pracy, jest też bardziej wydajna i wytrzymała.
Piękne wieżowce także w Kuwejcie i Abu Dhabi
Wśród dziesięciu najpiękniejszych wieżowców świata drugie miejsce zajął Al Hamra Tower, który stanął w centrum Kuwejtu. Projekt firmy architektonicznej Skidmore, Owings and Merrill osiągnął wysokość 412 m i stał się najwyższym budynkiem w państwie.
Jurorów zachwyciło to, że mimo swoich wymiarów wpisuje się harmonijnie w krajobraz. Budynek został zaprojektowany z uwzględnieniem uwarunkowań klimatycznych: południowa fasada składa się z wapiennych okładzin i betonowej ściany, co chroni go przed palącym słońcem pustyni. Ale to, co go wyróżnia to kształt - przypomina kartkę zwiniętą w kształcie rożka. A w środku jest 195 tys. metrów kwadratowych powierzchni handlowych i biurowych, na których mieści się m.in. teatr, kino z 10 salami, jedenastopiętrowy parking, ponad 70 pięter biur, restauracja na dachu oraz spa.
Tuż za kuwejckim wysokościowcem jurorzy Emporis Skyscraper Awards 2011 umieścili Etihad Towers, kompleks pięciu wież w Abu Zabi. Projekt autorstwa DBI Design docenili m.in. za odniesienia historyczne - miękkie, zakrzywione kontury wieżowców sugerują kształt żagli, co przypomina, że miasto było niegdyś ważnym portem.
Stojący w dzielnicy biznesowej Etihad Towers składa się z trzech wież mieszkalnych (gdzie w sumie jest 870 lokali), jednej wieży przeznaczonej na luksusowy hotel Jumeirah (z 400 pokojami i 200 apartamentami) oraz biurowca obejmującego ponad 65 tys. metrów kwadratowych powierzchni, z czego ponad 2,5 tys. zajmuje największa w tej części świata sala kongresowo-balowa.
Laureaci Emporis Skyscraper Award 2011:
1. 8 Spruce Street (The Beekman lub New York by Gehry), USA 2. Al Hamra Tower, Kuwejt 3. Etihad Towers, Zjednoczone Emiraty Arabskie 4. KK100, Chiny 5. Victoria Tower, Szwecja 6. Great American Tower, USA 7. F&F Tower, Panama 8. Northeast Asia Trade Tower, Korea Południowa 9. Reflections at Keppel Bay, Singapur 10. Tianjin Global Financial Center, Chiny
Autor: am//bgr / Źródło: World Architecture News, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Gehry Partners