Jerzy Jarocki, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, nie żyje. Zmarł w środę w Warszawie. Miał 83 lata. - Umarł w biegu, umarł w trakcie pracy artystycznej. Nie sądzę, żeby komukolwiek było łatwo uzupełnić po nim miejsce - powiedział Jan Englert, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie.
Informację o śmierci reżysera potwierdził w rozmowie z TVN24 dyrektor Teatru Narodowego Jan Englert.
- Nie ucieknie się od stwierdzenia, które bywa banalne, a w tym wypadku jest rzeczywistością. Odszedł jeden z najważniejszych twórców teatralnych ostatnich kilkudziesięciu lat. Ostatni z tego wspaniałego pokolenia tworzącego teatr powojenny w Polsce - powiedział Englert PAP.
- Odszedł ktoś, kto swoimi inscenizacjami, swoją wiedzą, erudycją, wrażliwością na współczesność czynił teatr poszukującym. Wychował na swoich spektaklach całą rzeszę próbujących iść jego tropem reżyserów, nie mówiąc już o aktorach, od których wymagał niezwykle wiele. W ostatnich latach Jarocki był związany z Teatrem Narodowym. Przygotowywał nowe przedstawienie, którego już nie zrealizuje. Premiera miała odbyć się w marcu 2013 roku. Był także w trakcie realizacji przeniesienia "Tanga" do Teatru Telewizji - dodał Englert.
Jeden z najwybitniejszych reżyserów
Jerzy Jarocki urodził się 11 maja 1929 roku w Warszawie.
Był jednym z największych reżyserów w historii polskiego teatru. Od debiutu w 1957 roku - "Balem manekinów" Brunona Jasieńskiego w Teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach - artysta zrealizował ponad sto przedstawień na scenach Polski i Europy. Do jego najwybitniejszych spektakli należą inscenizacje dramatów Różewicza - "Wyszedł z domu","Stara kobieta wysiaduje", "Na czworakach", "Pułapka". Do kanonu przeszły również reżyserowane przez niego sztuki Witkacego, jak "Matka" czy "Szewcy" i Mrożka - "Tango", "Rzeźnia", "Garbus", "Pieszo", "Portret". Jarocki był także pedagogiem, tłumaczem i dramaturgiem. Od 2003 roku był związany z Teatrem Narodowym, wyreżyserował tu swoje ostatnie przedstawienia, m.in. "Kosmos" Witolda Gombrowicza (2005) oraz "Miłość na Krymie" (2007) i "Tango" (2009) Sławomira Mrożka.
Odznaczony
Wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności.
W 1987 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 r. został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis; doceniono go m.in "za perfekcyjną naukę kilku pokoleń artystów, za kształcenie publiczności".
Autor: jk\mtom / Źródło: TVN24, PAP