MediaTory 2019 rozdane. Wśród nagrodzonych Magda Łucyan i Robert Socha

Kultura i styl

Magda Łucyan nagrodzona została za cykl rozmów "Obóz" tvn24
wideo 2/12

Dziennikarka "Faktów" TVN Magda Łucyan oraz reporter "Superwizjera" TVN Robert Socha zostali wyróżnieni MediaTorami w kategorii ObserwaTOR oraz ReformaTOR. Nagrody przyznają co roku studenci dziennikarstwa polskich szkół wyższych.

W organizowanym od 2007 roku plebiscycie MediaTory studenci dziennikarstwa uczelni wyższych z całej Polski mogą wskazać swoich dziennikarskich mistrzów w kategoriach: AuTORytet, TORpeda, NawigaTOR, AkumulaTOR, ObserwaTOR, InicjaTOR, ReformaTOR, ProwokaTOR oraz DetonaTOR.

Magda Łucyan ObserwaTORem 2019

W kategorii ObserwaTOR, w której studenci nagradzają za "prawdziwe opowieści z innego - choć często bliskiego nam - świata", zwyciężyła w tym roku reporterka "Faktów" TVN Magda Łucyan. Została doceniona za cykl rozmów "Obóz. Rozmowy Magdy Łucyan".

CZYTAJ CYKL ROZMÓW MAGDY ŁUCYAN >

W kategorii tej nominowani byli także Joanna Gierak-Onoszko za "27 śmierci Toby'ego Obeda", Małgorzata Rejmer za "Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii", Antoni Rokicki za "Misję" [Program Pierwszy Polskiego Radia] oraz Wojciech Tochman za "Pianie kogutów, płacz psów".

- Czuje się cudownie wyróżniona, zaskoczona. Musze się przyznać, że to jest szczególna nagroda, nie tylko dlatego, że to moja pierwsza nagroda, ale przede wszystkim właśnie dlatego wyjątkowa, bo jest od studentów (...) "Obóz" był skierowany szczególnie do młodych ludzi, zatem fakt, że studenci go obejrzeli i docenili jest wyjątkowy - mówiła po odebraniu nagrody.

Magda Łucyan ObserwaTORem 2019 tvn24

Robert Socha ReformaTORem 2019

W kategorii ReformaTOR za "materiały, które zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem" nagrodę otrzymał reporter "Superwizjera" TVN Robert Socha. Został wyróżniony za reportaż "To było niby samobójstwo. Tajemnica śmierci 19-letniego Jakuba", który opowiadał o nieprawidłowościach w śledztwie w sprawie śmierci Jakuba Schimandy.

- To dla mnie wielki zaszczyt, że studenci mnie docenili. Tym bardziej, że nagrody nie przyznało jakieś konkretne, jedno jury, ale parę tysięcy studentów z całej Polski, czyli oddolny głos dziennikarskiego narybku - mówił Socha.

Robert Socha ReformaTORem 2019 tvn24

"To było niby samobójstwo. Tajemnica śmierci 19-letniego Jakuba". CZYTAJ WIĘCEJ >

W kategorii tej nominowani byli także: Ludmiła Anannikova, Piotr Żytnicki za "Nie płacz, bo będzie zwarcie. Dlaczego Ilona popełniła samobójstwo i czy w Amice był mobbing? Ujawniamy nieznane fakty" [Duży Format, Gazeta Wyborcza], Magdalena Gałczyńska za "Śledztwo Onetu. Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości, czyli za czynienie dobra nie wsadzam" [Onet], Mariusz Gierszewski za "Kuchciński lata z rodziną rządowym samolotem. Radio ZET dotarło do dowodów" [Radio Zet] oraz Ewa Ornacka.

Tomasz i Marek Sekielscy DetonaTORami 2019

W kategorii DetonaTOR za "publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów" wyróżnieni zostali Tomasz i Marek Sekielscy za reportaż "Tylko nie mów nikomu", opowiadający historie ofiar księży pedofilów.

Nominowani byli także: Wojciech Czuchnowski i Agnieszka Kublik za "Spokój za 40 milionów. Bankier Leszek Czarnecki oskarża Komisję Nadzoru Finansowego" [Gazeta Wyborcza], Andrzej Stankiewicz za "Jak Polska Fundacja Narodowa wyrzuca miliony dolarów w amerykańskie błoto" [Onet], a także dziennikarze "Superwizjera" TVN Bertold Kittel za "Pancerny Marian i pokoje na godziny" oraz Tomasz Patora i Patryk Szczepaniak za "Chore bydło kupię".

Paweł Pieniążek NawigaTORem 2019

Nagrodę w kategorii NawigaTOR, w której wyróżniani są publicyści, "dzięki którym nasze poglądy zaczynają iść własną drogą" za relacjonowanie sytuacji w pogrążonej w wojnie Syrii otrzymał Paweł Pieniążek.

Nominowani byli także: Michał Kolanko ["Rzeczpospolita"], Eliza Olczyk ["Wprost"], Przemysław Wilczyński ["Tygodnik Powszechny"] oraz Marcin Zaborski ["Popołudniowa rozmowa", RMF FM].

Michał Figurski InicjaTORem 2019

W kategorii InicjaTOR, w której studenci honorują dziennikarzy za wyjście "poza kanony tradycyjnego dziennikarstwa", zwyciężył Michał Figurski za cykl "NieZŁY pacjent" w Radiu ZET, w którym przekazywana jest wiedza o zdrowiu.

Nominowani byli także: Interia, Deutsche Welle, Wirtualna Polska, akcja Zbrodnia bez kary, Redakcja "Gazety Wyborczej" za "Wyborcza na zielono", Jan Smyk za "Antologia Polskiego Reportażu Radiowego" oraz Outriders Brief.

Jakub Kaługa TORpedą 2019

W kategorii TORpeda za "udowadnianie, że szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać" nagrodę otrzymał Jakub Kaługa. Został on wyróżniony za "rzeczowy i wyważony sposób", w jaki relacjonował fakty dotyczące zabójstwa Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Nominacja dla Michała Tracza

Nominację w tej kategorii otrzymali także: Krzysztof Horwat [TOK FM], Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka [Rzeczpospolita], Katarzyna Sobiepanek [UK politics po polsku] oraz redakcyjny kolega Michał Tracz [TVN24], którego doceniono za "monitorowanie przebiegu sprawy polskiej w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej".

- To bardzo duży kredyt zaufania, zwłaszcza, że to są nominacje i nagrody przyznają studenci, którzy są naszymi widzami ale takimi, którzy rozumieją jak te newsy powstają, jak pracujemy. Ci studenci to za chwilę nasi koledzy z pracy, oni też się od nas uczą, dlatego taka nagroda jest dla nas gigantyczną odpowiedzialnością - mówił Michał Tracz.

Michał Tracz nominowany w kategorii TORpedatvn24

Magdalena Miśka-Jackowska AkumulaTORem 2019

AkumulaTORem roku 2019 została Magdalena Miśka-Jackowska [Zagraj to jeszcze raz, RMF Classic], którą doceniono za "program radiowy, w którym w niezwykły sposób zarażała miłością i uczyła wrażliwości do kina i muzyki filmowej".

Nominowani byli także: Adam Bogoryja-Zakrzewski za "Życie nie jest do bani" [Program Trzeci Polskiego Radia], Kacper Merk [Eurosport], Łukasz Orbitowski ["One. Kobiety kultury", TVP Kultura] oraz Piotr Sobczyński i Rafał Darżynkiewicz [TVP Sport].

Marta Szarejko ProwokaTORem 2019

W kategorii ProwokaTOR, przyznawanej "ludziom mediów za odważne decyzje, które dają nam do myślenia" nagrodę otrzymała Marta Szarejko za "Seksuolożki. Sekrety gabinetów", cykl wywiadów z seksuolożkami.

Nominowani byli także: Paweł Kapusta za "Agonię", Paweł Reszka za "Czarnych", Mariusz Zielke za "Krzysztof Sadowski jest pedofilem, wiele doniesień o kryciu przez branżę" [Salon24], a także dziennikarka "Superwizjera" TVN Iwona Poreda-Łakomska za "Molestowanie w Teatrze Akademickim".

Beata Michniewicz AuTORytetem 2019

Według studentów dziennikarstwa AuTORytetem roku 2019 została dziennikarka Radiowej Trójki Beata Michniewicz. W tej kategorii nie ma standardowych nominacji.

Wcześniej laureatami AuTORytetów byli: Małgorzata Szejnert, Kamil Durczok, Bogdan Rymanowski, Hanna Krall, Wojciech Mann, Monika Olejnik, Marek Niedźwiedzki, ks. Adam Boniecki, Wojciech Jagielski, Adam Michnik i Mariusz Szczygieł oraz Ewa Ewart.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z MAGDĄ ŁUCYAN I ROBERTEM SOCHĄ:

Cała rozmowa z Magdą Łucyan i Robertem Sochą o Mediatorach tvn24

Autor: ads,ft//kg / Źródło: tvn24.pl