Libański artysta reżyseruje spektakl o Andrzeju Lepperze

Kultura i styl

Houssam Mchaiemch/Teatr Polski w Bydgoszczy / Ryszard Hołubowicz / Wikimedia (CC BY SA 3.0)Rabih Mroué przeniesie na scenę historię Andrzeja Leppera

W spektaklu "Tu Wersalu nie będzie!", którego premiera planowana jest na 18 czerwca, reżyser Rabih Mroué przyjrzy się postaci Andrzeja Leppera.

Wspólnie z aktorami bydgoskiego teatru libański artysta Rabih Mroué podjął się próby stworzenia scenicznego obrazu Andrzeja Leppera.

Przy scenariuszu współpracowali z nim Marta Keil, która jest również kuratorką projektu oraz Piotr Grzymisławski. W spektaklu zobaczymy: Jana Sobolewskiego, Małgorzatę Trofimiuk i Piotra Wawra Jr. Jest to pierwsza polska produkcja teatralna Mroué.

Etat w Monachium, wystawa w MoMA

Rabih Mroué mieszka i pracuje w Bejrucie oraz w Berlinie. Zafascynowany przenikaniem się fikcji i realności, w swojej praktyce artystycznej, wywodzącej się z teatru, swobodnie sięga do rozmaitych dyscyplin, pracując pomiędzy sceną i sztukami wizualnymi. Jest współzałożycielem Beirut Art Center, współwydawcą TDR: The Drama Review (Nowy Jork) oraz stałym reżyserem w monachijskiej Kammerspiele.

Jego ostatnie spektakle to "Ode to Joy" (2015), "Riding on a Cloud" (2013) oraz "33 RPM and a Few Seconds" (2012), zrealizowane wspólnie z Liną Majdalanie. Ostatnie wystawy miały natomiast miejsce m.in. w nowojorskim Museum of Modern Arts (2015), Mesnta Gallerija (Lublana, 2014), SALT (Stambuł, 2014), CA2M (Madryt, 2013) oraz DOCUMENTA 13 (Kassel, 2012).

Od rolniczych protestów do Sejmu

Andrzej Lepper był ministrem rolnictwa i rozwoju wsi oraz wicepremierem w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Swą obecność w życiu publicznym rozpoczął jako przywódca rolniczych protestów. Wtedy zasłynął organizowaniem blokad dróg razem z rolnikami i wysypywaniem zboża na tory, z czego musiał się tłumaczyć przed wymiarem sprawiedliwości.

Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona założył w 1992 roku, a partię pod tą samą nazwą w 2000 roku. Lata działalności publicznej prowadzonej pod hasłem "oni już byli" skierowanym do polityków głównego nurtu w końcu zaprowadziły go do Sejmu.

Czterokrotnie kandydował na urząd prezydenta. Był posłem IV i V kadencji Sejmu. 5 sierpnia 2011 roku popełnił samobójstwo.

Autor: tmw/kk / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Houssam Mchaiemch/Teatr Polski w Bydgoszczy / Ryszard Hołubowicz / Wikimedia (CC BY SA 3.0)