TVN24 | Kultura i styl

Jerzy Stuhr wyszedł ze szpitala. "Czuje się dużo lepiej"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
kb/adso
Źródło:
PAP
Rozmowa z Jerzym Stuhrem na festiwalu Dwa Brzegitvn24
wideo 2/6
tvn24Rozmowa z Jerzym Stuhrem na festiwalu Dwa Brzegi

Jerzy Stuhr po dwóch tygodniach opuścił we wtorek Szpital Uniwersytecki w Krakowie i czuje się dużo lepiej - przekazała rodzina aktora.

"Dziękujemy lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi szpitalnemu za wspaniałą opiekę oraz wszystkim, którzy nas wspierali i okazali nam serdeczność" – podkreśliła rodzina.

Jerzy Stuhr miał udaru mózgu. Jak podkreśliła jego żona Barbara, aktor wychodzi z bardzo ciężkiego stanu nadzwyczaj dobrze, co według lekarzy jest wynikiem błyskawicznie udzielonej pomocy.

"Ze swojej strony wyrażamy najwyższy podziw i podziękowania dla: załogi karetki z Rabki, personelu szpitala w Nowym Targu za wspaniałą decyzję i pomoc oraz za bardzo profesjonalną, serdeczną opiekę w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Cały personel od salowych przez pielęgniarki i nadzwyczajnych, budzących zaufanie lekarzy zasługuje na wyrazy najgłębszego szacunku i podziękowania od nas" – zaznaczyła Barbara Stuhr.

Aktor zaangażował się w kampanię na rzecz leczenia nowotworów

Aktor wcześniej miał zawał, a w 2011 roku zdiagnozowano u niego raka krtani. Zaangażował się w kampanię na rzecz leczenia nowotworów i wspierania pacjentów onkologicznych. Wraz z żoną Barbarą jest jednym ze współzałożycieli, a zarazem ambasadorem działającego od ponad 20 lat w Krakowie Stowarzyszenia Unicorn.

Włączył się także w walkę ze smogiem. W październiku zeszłego roku warszawski sąd orzekł 35 tysięcy złotych zadośćuczynień na cele charytatywne w związku z pozwem złożonym przez Jerzego Stuhra, dziennikarza Mariusza Szczygła i tłumacza Tomasza Sadlika, w którym podnosili oni, że państwo narusza prawo obywateli do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza.

Kariera filmowa i teatralna

Jerzy Stuhr - aktor, reżyser i pedagog, były rektor krakowskiej PWST – stworzył wiele wybitnych kreacji teatralnych i filmowych w kraju i za granicą. W Starym Teatrze grał w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Andrzeja Wajdę, Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji filmowych m.in. w "Wodzireju" Feliksa Falka, "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy, "Seksmisji" Juliusza Machulskiego oraz w filmach Krzysztofa Kieślowskiego.

Sam także reżyseruje w teatrze i na dużym ekranie. Nakręcił "Spis cudzołożnic" według prozy Jerzego Pilcha, "Duże zwierzę" na podstawie dawnego niezrealizowanego scenariusza napisanego przez siebie wspólnie z Kieślowskim oraz według własnych scenariuszy "Historie miłosne", "Tydzień z życia mężczyzny", "Pogodę na jutro", "Korowód" i "Obywatela". Dzieci utożsamiają go z postacią z filmu "Shrek", w którym dubbingował Osła - przyjaciela zielonego ogra.

Autor:kb/adso

Źródło: PAP