5 najlepszych ról w serialach HBO Max. Kto wygrał ranking?

Autor:
joan//mro
Źródło:
HBO Max, Variety
Zwiastun trzeciego sezon "Gry o tron"
Zwiastun trzeciego sezon "Gry o tron" HBO
wideo 2/4
HBOZwiastun trzeciego sezon "Gry o tron"

Ranking 61. Najlepszych Telewizyjnych Aktorskich Kreacji Wszech Czasów HBO Max to zestawienie portalu Variety. Uwzględnia dramaty, komedie i seriale limitowane, których produkcja się już zakończyła.

- Nie spodziewajcie się, że na tej liście znajdą się Zendaya ("Euforia"), Jennifer Coolidge ("Biały Lotos") czy Larry David ("Pohamuj entuzjazm"). Ta lista będzie aktualizowana w miarę zakończenia emisji seriali - zapowiedział Clayton David, autor zestawienia. Kto trafił do pierwszej piątki rankingu Variety?

5. Peter Dinklage jako Tyrion Lannister, "Gra o tron"

Peter DinklageHBO Max

"Gra o tron" toczy się w krainie Westeros. Trzy potężne rody (Baratheonów, Lannisterów i Starków) walczą o władzę, której symbolem jest wykuty z tysiąca mieczy Żelazny Tron. Tyrion Lannister to najmłodszy syn lorda Tywina Lannistera z Casterly Rock. Cierpi na karłowatość, bywa przez to wyszydzany, a ojciec nie chce mu przekazać władzy. Swoim urokiem, dowcipem i bystrością przezwycięża jednak wszystkie uprzedzenia. Dinklage zdobył za tę rolę cztery statuetki Emmy, co jest rekordem w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy w dramacie. "Gdybyśmy tylko mogli przerobić sezon 8 i sprawić, by Tyrion został królem, moglibyśmy naprawić straszną niesprawiedliwość (bez urazy, Bran)" - podsumowano w Variety.

8 sezonów "Gry o tron" można obejrzeć na HBO Max

4. Michael K. Williams jako Omar Little, "Prawo ulicy"

serial "Prawo ulicy"HBO

Akcja tego serialu kryminalnego, wymyślonego przez pisarza i byłego reportera policyjnego Davida Simona, rozgrywa się w Baltimore. Tematem każdego z pięciu sezonów jest inny problem: nielegalny handel narkotykami, funkcjonowanie portu morskiego, polityka samorządowa, system oświaty oraz upadek tradycyjnych mediów. Omar Little to złodziej , który w życiu kieruje się surowymi zasadami: nie używa wulgaryzmów, nie krzywdzi niewinnych. Ten kodeks moralny to zasługa babci, którą Omar się opiekuje - co niedziela chodzi z nią do kościoła. "Michael K. Williams mógł trafić na tę listę jeszcze dwukrotnie, dzięki serialom 'Zakazane imperium' i 'Długa noc', ale rola Omara Little’a (...)  jest najlepsza" - czytamy w Variety. 5 sezonów "Prawa ulicy " dostępnych na HBO Max

3. Julia Louis-Dreyfus jako Selina Meyer, "Figurantka" 

"Figurantka"HBO Max

"Figurantka" to polityczna satyra, przy której oglądaniu niektórzy krytycy "płakali ze śmiechu". Charyzmatyczna i ambitna była senator, Selina Meyer, sięga po stanowisko w Białym Domu. Jako pani wiceprezydent chce zrobić dla Ameryki coś znaczącego, bez wikłania się w polityczne układy. Ale gaszenie politycznych pożarów, radzenie sobie ze współpracownikami i własnym życiem nie idzie jej zbyt dobrze. "Nie mieliśmy pojęcia, jak bardzo serial odzwierciedli naszą obecną sytuację polityczną" - komentuje Variety. Louis-Dreufus nazywa "pierwszą damą telewizyjnej komedii". Aktorka zdobyła za rolę Seliny Meyer sześć statuetek Emmy.  

7 sezonów "Figurantki" zobacz na HBO Max

2. Carrie Coon jako Nora Durst, "Pozostawieni" 

"Pozostawieni", Carrie Coon
"Pozostawieni"HBO Max

To serial na podstawie bestsellerowej powieści Toma Perrotty. Nagle, w tajemniczych okolicznościach, znika 2 proc. ludności. Po trzech latach od wydarzenia mieszkańcy Mapelton ciągle starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Nora Durst to żona i matka, która straciła wtedy całą swoją rodzinę. Carrie Coon zyskała dzięki serialowi popularność, choć nie została doceniona przez krytyków. W rankingu Variery trafiła na podium z powodu ośmiominutowego monologu w finale serialu, podczas którego wyjawia Kevinowi (Justin Theroux), co robiła przez dziesięć lat od ich kłótni w hotelowym pokoju. "Pozostawia nas z niepewnością, ale też satysfakcją z tego, co mogło być lub nie"- uzasadnia Variety

3 sezony "Pozostawionych" można zobaczyć na HBO Max

1. James Gandolfini jako Tony Soprano, "Rodzina Soprano"

James Gandolfini jako Tony Soprano w "Rodzinie Soprano"HBO

"Nie byłoby HBO bez 'Rodziny Soprano', i nie byłoby 'Rodziny Soprano' bez Gandolfiniego" - podsumowuje Variety. Tony Soprano, mafijny boss z New Jersey, próbuje połączyć życie rodzinne i przewodzenie włosko-amerykańskiej rodzinie mafijnej. Nie bez problemów. Serial zaczyna się, gdy bohater z powodu ataków paniki zaczyna terapię. Gandolfiniemu udało się stworzyć postać, która nie miała próbuje opanować swój impulsywny charakter i utrzymać zdrowie psychiczne. "Dzięki tej interpretacji serial kryminalny HBO zrewolucjonizował telewizję przed 'Breaking Bad' i 'Mad Men' - pisze Variety. Aktor zdobył za tę rolę trzy nagrody Emmy. 

6 sezonów "Rodziny Soprano" tylko na HBO Max

ZOBACZ TEŻ: "Biały Lotos 3". Reżyser zapowiada "świeży tajemniczy wątek"

Autor:joan//mro

Źródło: HBO Max, Variety

Źródło zdjęcia głównego: Warner Bros Discovery

Pozostałe wiadomości