Zakończył się wielki finał Festiwalu imienia Krzysztofa Pendereckiego. Przed publicznością w Zabrzu w sobotę wystąpił sam mistrz, który osobiście dyrygował Chórem Filharmonii Narodowej. To już szósta edycja wydarzenia, w tym roku połączona z 85. urodzinami kompozytora.
- To wyjątkowa edycja - szósta, ale też 85. urodziny Krzysztofa Pendereckiego. W tym roku cały świat świętuje urodziny mistrza i jego muzykę. Cieszymy się, że pan profesor będzie dzisiaj z nami - mówił jeszcze przed finałem dyrektor festiwalu Jerzy Dybał.
Finałowy koncert, podobnie jak cały festiwal, odbywał się w Zabrzu. Na scenie w sobotę pojawił się sam Penderecki. Zadyrygował Chór Filharmonii Narodowej, wykonując repertuar z płyty "Penderecki Conducts Penderecki vol. 2", czyli drugiego albumu antologii, której pierwsza część nagrodzona została prestiżową nagrodą Grammy.
Dziękczynne "Te Deum"
W drugiej odsłonie koncertu urodzinowego, w oświetlonym plenerze niecki Sztolni Królowa Luiza, zabrzmiało dziękczynne "Te Deum" Pendereckiego. Dzieło interpretowali soliści: Iwona Hossa, Anna Lubańska, Adam Zdunikowski i Tomasz Konieczny, Chór Filharmonii Narodowej oraz Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją dyrektora festiwalu Jurka Dybała.
W rozmowie z dziennikarzami Penderecki nie krył radości, że festiwal jego imienia ma już szóstą odsłonę. Pytany o Zabrze, gdzie widowisko się odbywa, przyznał, że jest związany z tym miejscem. - Mam dobre wspomnienia z akustyki i z ludzi, którzy tu przychodzą. Publiczność jest świetna, pani prezydent [Zabrza - przyp. red.] też bardzo otwarta. Lubię to miejsce - mówił.
Międzynarodowy Festiwal im. Pendereckiego rozpoczął się w sobotę 15 września koncertem Atomowe Urodzinowe Jazz Party. W nieco luźniejszej atmosferze smyczkowy Atom String Quartet - zespół z pogranicza jazzu i klasyki - uczcił jubileusz Profesora Pendereckiego aranżacjami i improwizacjami jazzowych utworów Jubilata. W kolejnych dniach można było uczestniczyć w innych koncertach.
Urodzinowa klamra
Tegoroczne urodzinowe akcenty festiwalu spinają go klamrą z początkiem. Jego stworzenie oraz pierwsza edycja, która odbyła się w 2013 roku, były prezentami dla Krzysztofa Pendereckiego z okazji 80. urodzin.
Urodzony w 1933 roku Krzysztof Penderecki należy do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów. Absolwent krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej), w latach 1972-87 był rektorem tej uczelni, a od 1987 do 1990 roku dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.
Wśród kompozycji Pendereckiego, które zyskały największe uznanie, są między innymi opery "Diabły z Loudun", "Raj utracony", "Czarna maska", "Credo" oraz właśnie "Siedem bram Jerozolimy". W 2000 roku Penderecki otrzymał w Cannes nagrodę dla najlepszego współczesnego kompozytora. Jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uczelni na całym świecie. W 2005 roku został uhonorowany Orderem Orła Białego.
Autor: kw//now / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | TVN24