TVN24 | Kultura i styl

Nie żyje Ennio Morricone. Kompozytor miał 91 lat

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP, ANSA

W wieku 91 lat zmarł Ennio Morricone, kompozytor i dyrygent - podały w poniedziałek włoskie media. Włoski artysta stworzył lub współtworzył muzykę do ponad pięciuset filmów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów "Misja", "Nietykalni", "Egzorcysta", "Cinema Paradiso" czy "Karol. Człowiek, który został papieżem". Morricone tworzył też kompozycje do spaghetti westernów Sergio Leone - "Dobry, zły i brzydki" czy "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", a także dramatu "Dawno temu w Ameryce". Łącznie stworzył lub współtworzył muzykę do ponad pięciuset filmów.

W 2016 roku otrzymał Oscara za ścieżkę dźwiękową do "Nienawistnej ósemki" Quentina Tarantino. W 2007 roku został nagrodzony przez Akademię Filmową nagrodą honorową - Oscarem Specjalnym.

Ennio Morricone zmarł w szpitalu

Jak podaje agencja ANSA, zmarł w nocy we włoskiej klinice. Kilka dni wcześniej upadł i złamał kość udową. Przyjaciel i prawnik rodziny kompozytora Giorgio Assumma przekazał, że pogrzeb Morricone będzie mieć prywatny charakter. "Z szacunkiem dla uczucia pokory, które zawsze inspirowało jego czyny" - przekazano w oświadczeniu.

Ennio Morricone urodził się 10 listopada 1928 roku w Rzymie. Muzykę zaczął komponować już w wieku 18 lat. Najbardziej płodny okres jego twórczości przypadł na lata 1965-73, kiedy skomponował muzykę do prawie 150 produkcji.

Podczas swojej kariery pracował z wieloma znanymi artystami różnych gatunków muzycznych. Wśród nich byli między innymi Andrea Bocelli, Eminem, Metallica, Michael Jackson, Bruce Springsteen czy Hans Zimmer.

W Polsce wystąpił na Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej 30 sierpnia 2009 roku.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP, ANSA

Pozostałe wiadomości