Dua Lipa otrzymała obywatelstwo Albanii. "Będę Albanką również w dokumentach"

Autor:
pb//mm
Źródło:
Guardian, NPR

Piosenkarka Dua Lipa otrzymała obywatelstwo Albanii. Prezydent Bajram Begaj w niedzielę przyznał je brytyjskiej artystce o albańskim pochodzeniu "za jej rolę w rozsławianiu Albańczyków na świecie". "To wielka radość, nie do opisania" - przyznała Dua Lipa w swoich mediach społecznościowych.

Dua Lipa jest urodzoną w Londynie brytyjską piosenkarką pochodzenia kosowsko-albańskiego. Jej rodzice, Anesa i Dukagjin, są albańskimi imigrantami pochodzącymi z Kosowa, którzy wyemigrowali na Wyspy Brytyjskie w latach 90. XX wieku.

Albańskie obywatelstwo Dua Lipy

Prezydent Albanii Bajram Begaj podkreślił, że przyznanie Dua Lipie obywatelstwa to dla niego zaszczyt, ponieważ rozsławiła ona Albańczyków na całym świecie. Uroczystość odbyła się 27 listopada, dzień przed 110. świętem niepodległości Albanii. "Cieszę się, że mogłem dać jedynej w swoim rodzaju Dua Lipie odznaczenie albańskiego obywatelstwa. Swoją światową karierą i zaangażowaniem w ważne społeczne tematy sprawiła, że jesteśmy dumni" - napisał prezydent Begaj na Twitterze.

- Będę Albanką również w dokumentach - powiedziała Lipa podczas wydarzenia w miejskim ratuszu w Tiranie w czasie którego złożyła uroczystą przysięgę. - To wielka radość, nie do opisania - podkreśliła. Piosenkarce wykonano zdjęcie, pobrano odcisk palca oraz podpisała ona wniosek o wydanie dowodu tożsamości i paszportu. "Dziękuję prezydentowi Bajramowi Begajowi i burmistrzowi Erionowi Veliajowi za ten zaszczyt. Mam albańskie obywatelstwo!" - pochwaliła się piosenkarka na Instagramie i dodała kilka zdjęć z niedzielnej ceremonii.

Dzień później, 28 listopada, zaplanowany został również koncert Dua Lipy w Tiranie podczas corocznego festiwalu Sunny Hill Festival, którego celem jest zbieranie pieniędzy na wsparcie młodych osób w rozwoju artystycznym. To inicjatywa samej piosenkarki i jej ojca, którzy w 2016 roku założyli fundację Sunny Hill Foundation pomagającą Albańczykom z trudnościami finansowymi.

ZOBACZ TEŻ: Dua Lipa zareagowała na protesty w Polsce

Piosenkarka Dua Lipa

Dua Lipa urodziła się w Londynie w 1995 roku. Śpiewać zaczęła w wieku pięciu lat, w dużej mierze za sprawą swojego ojca, który kiedyś był piosenkarzem i gitarzystą w zespole rockowym. Gdy miała 14 lat zaczęła publikować swoje piosenki w serwisie YouTube. W 2017 roku ukazał się jej debiutancki album, a dwa lata później, w 2019 roku, otrzymała pierwszą nagrodę Grammy dla najlepszej nowej artystki. Jej piosenki, m.in. "New Rules", "Be The One", "IDGAF", "Don't Start Now" czy "Physical" zdobywały szczyty list przebojów.

ZOBACZ TEŻ: Dua Lipa opublikowała zdjęcie, jakie zrobił jej paparazzo. Pozew o naruszenie praw autorskich trafił do sądu

Autor:pb//mm

Źródło: Guardian, NPR

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości