Haneke z szansami na rekordową, trzecią Złotą Palmę

Trwa 70. edycja festiwalu w CannesFestival de Cannes

Tegoroczny 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes stoi na wyjątkowo wysokim poziomie. Ledwie osiągnął półmetek, a już mówi się o dwóch arcydziełach, z których oba mają szansę na główną nagrodę. Pierwszym jest "Happy End" Michaela Hanekego - dwukrotnego zdobywcę Złotej Palmy - który to film został określony przez "Guardiana" - "oszałamiającą czarną komedią o socjopatii". Drugim jest "Nelyubov" Andrieja Zwiagincewa - kolejna alegoryczna opowieść, tym razem o rodzinie, w której brak miłości prowadzi do tragedii.

70. jubileuszowy festiwal filmowy w Cannes dopiero osiągnął półmetek, a już ma mocnych faworytów. I nie należy się temu dziwić, skoro w bieżącym roku do Cannes swoje nowe filmy przywieźli tacy artyści, jak Michael Haneke - dwukrotny zdobywca Złotej Palmy i Oscara oraz Andriej Zwiagincew, główny rywal "Idy" w walce o złotą statuetkę, zdobywca Złotego Lwa w Wenecji i Złotego Globu. I co ciekawe - obaj wzięli na warsztat dysfunkcyjne rodziny, choć opowiadane historie są kompletnie różne.

Film Hanekego - najbardziej oczekiwany tytuł konkursu,wczoraj wieczorem miał swoją premierę. Posypały się pełne zachwytu recenzje, a większość krytyków daje filmowi notę maksymalną - 5 gwiazdek. Ale nie wszyscy, bo np. "The Hollywood Reporter" napisał, że obraz nie dorównuje wcześniejszym dziełom austriackiego mistrza nagrodzonym w Cannes "Białej wstążce" i "Miłości".

Będącą swoistą kontynuacją tego ostatniego opowieść o bogatej francuskiej rodzinie, której członkowie nie są w stanie wyjść poza dawne urazy z przeszłości i nieustannie nakręcają spiralę żalu, "Variety" typuje na kandydata do trzeciej Złotej Palmy dla jej twórcy. Byłby to rekord, bowiem dotąd ta sztuka nie udała się żadnemu reżyserowi.

Już drugiego dnia festiwalu miał swoją premierę film Zwiagincewa. Rosyjski reżyser zachwycił absolutnie wszystkich. Entuzjastyczne recenzje, którym towarzyszą także pięciogwiazdkowe oceny czołowych krytyków, każą w nim także upatrywać kandydata do głównej nagrody festiwalu.

W przeciwieństwie do Hanekego 53-letni rosyjski mistrz nie ma jeszcze na koncie tej najważniejsze Złotej Palmy, za najlepszy film, (ma za to nagrodę za scenariusz do "Lewiatana), i kto wie, czy jury pod wodzą Pedra Almodovara nie postawi właśnie na niego.

Historia uciekającego z domu chłopca, niekochanego i nieszczęśliwego, powinna być bliska hiszpańskiemu artyście, w dzieciństwie zwykle upatrującemu przyczyn naszych traum.

Isabelle Huppert ponownie gra jedną z głównych ról w w filmie Hanekego | PAP/EPA

Dynastia zagubionych dusz

"Happy End" Michaela Hanekego został zainspirowany kulminacyjnym momentem jego poprzedniego filmu "Miłość". Choć nie znajdziemy w nim prostej kontynuacji tamtej historii, życiorysy bohaterów są niemal identyczne. Przypomnijmy więc, że w "Miłości" - przejmującej opowieści o odchodzeniu, ale i o oswajaniu śmierci przez miłość, tym momentem jest scena zbrodni, będąca zarazem szokującym zwrotem akcji.

Haneke jest mistrzem w budowaniu klimatu przerażenia, a jego nowy film jest nim przesycony, choć reżyser ujmuje mu grozy za sprawą czarnego humoru. To nowy element w jego twórczości, dotąd nie pozwalał sobie na opowieści z przymrużeniem oka, zatroskany i zawsze śmiertelnie poważny. "Happy End", wbrew tytułowi, wcale nie kończy się happy endem i choć nawiązuje do tego pierwszego dzieła, został nakręcony niejako w opozycji do niego. "Gdyby nie było na tym festiwalu filmu 'Bez miłości' (a tak można byłoby przetłumaczyć tytuł filmu Zwiagincewa "Nelyubov"- przyp.red.) to film Hanekego powinien być nim opatrzony" - napisał krytyk "Variety".

Dramat obraca się wokół zamożnej francuskiej rodziny, która prowadzi od lat udany biznes budowlany, założony przez patriarchę rodu Georges'a (w tej roli Jean-Louis Trintignant, który gra postać o tym samym imieniu, co muzyk z "Miłości"). Tym razem pełni głównie rolę sarkastycznego komentatora wydarzeń. Dzisiaj firmę prowadzi jego córka Anna (Isabelle Huppert, która także zagrała córkę w "Miłości").

Anna ma dwóch synów. Jeden jest alkoholikiem - po pijanemu spowodował wypadek. To jeden z głównych powodów frustracji matki. Anna ma jeszcze jednego syna - a w domu przebywa jego kilkunastoletnia córka. To typ dziewczynki socjopatki, odegra ona istotna rolę w tej historii. I jak to u Hanekego, w finale dramat psychologiczny zamieni się w thriller.

Są tu wszystkie wątki typowe dla reżysera: dysfunkcyjna rodzina, za której błędy płaci kolejne pokolenie, jest próba samobójcza, ale i strach przed śmiercią, jest i powszechne tabu - wątek eutanazji, której pragnie senior rodu.

A wszystko dzieje się w Calais, w mieście pełnym imigrantów, którzy zabiedzeni, z tobołkami, stanowią kontrapunkt dla wystawnego, wypełnionego rozbuchanymi problemami życia w dobrobycie bohaterów. I choć całość nie brzmi zabawnie, krytycy zapewniają, że to najzabawniejszy film Hanekego, jak zawsze z mistrzowską narracją i - jak zapewnia nas "IndieWire", "stawiającym wszystko na głowie najbardziej niesamowitym, jak dotąd u Hanekego, zakończeniem w tej historii o dynastii zagubionych dusz".

Ale pojawiły się też głosy, że wędrówka wydeptanymi już w poprzednich filmach tropami to zbyt mało jak na tej klasy reżysera. Czy to, co pokazał Haneke wystarczy więc na trzecią Złotą Palmę?

Zwiastun filmu Michaela Hanekego "Happy End"
Zwiastun filmu Michaela Hanekego "Happy End"Festival de Cannes/Gutek Film

Wirus niemiłości

Niesamowicie brzmi to, że niemal wszyscy krytycy porównują "Nelyubov" Zwiagincewa do filmów Hanekego - opowiadanych z perspektywy chłodnego, z pozoru obojętnego obserwatora, a jednak wbijającego w fotel.

Większość filmów Rosjanina obraca się wokół rodziny, a relacje w niej panujące reżyser najchętniej czyni punktem wyjścia dla kolejnych portretów współczesnej Rosji i toczących ją chorób. Jest także mistrzem w budowaniu alegorycznych opowieści. Wzorcowym tego przykładem był - obsypany mnóstwem nagród na całym świecie - znakomity "Lewiatan".

Jak można wywnioskować z pełnych zachwytu recenzji, w "Nelyubov" reżyser jest wierny swojemu autorskiemu językowi. Tym razem opowiada historię małżeństwa z kilkunastoletnim stażem, które od dawna już się nie kocha i każde z małżonków marzy o tym, by rozpocząć nowe życie u boku innego partnera. Ona ma bogatego kochanka, on młodziutką, zapatrzoną w niego dziewczynę. Na razie jednak wciąż mieszkają razem, upokarzając się na każdym kroku. Mają 12-letniego syna, którym przerzucają się jak gorącym kartoflem i żadne z nich go nie chce. Chłopiec wie, że przeszkadza rodzicom, czuje się niekochany i niechciany. Pewnego dnia ucieka z domu.

Od tego momentu Zwiagincew wchodzi na swojego ulubionego konika i opowieść o dysfunkcyjnej rodzinie stopniowo zamienia się w portret przeżartej korupcją i zakłamaniem Rosji. Tym razem jednak reżyser nie porusza wątków politycznych, skupia się na chorobie toczącej społeczeństwo, w jakim żyje - na zaniku empatii w mikro- i makroskali. Po części obwinia za to nowoczesną technologię, w tym media społecznościowe, która stała się erzacem bliskości, jej złudzeniem. Obserwując z dystansu postawy obojga rodziców po zniknięciu niekochanego syna, pokazuje ludzi, którzy nie mają potrzeby ani brania, ani dawania uczuć, okazywania czułości. Diagnozuje społeczeństwo skażone nieumiejętnością kochania i dopatruje się w nim źródła wszelkich tragedii.

"Zwiagincew celnie rozpoznaje wirusa braku empatii i nieumiejętności kochania i trafnie diagnozuje choroby, jakie on z sobą niesie, ale to nie ogranicza się jedynie do Rosji. Siły, które spiskują w walce o miłość, są wszędzie" - napisał krytyk "Variety".

Z kolei "The Hollywood Reporter" podkreślał niezwykły talent Zwiagincewa, "do tworzenia idealnie ukształtowanych, dramatycznych mikrokosmosów" i porównując dzieło reżysera do filmów największych artystów kina - Bergmana i Antonioniego - w nim właśnie widzi kandydata do Złotej Palmy. Oczywiście, czekając na kolejne objawienia festiwalu.

Zdaniem krytyków tylko "Niemiłość" Zwiagincewa może zagrozić zwycięstwu "The Square" | Gutek Film

Pytanie o granice tolerancji

Nie był nim na pewno oczekiwany konkursowy obraz twórcy nagrodzonego Oscarem "Artysty" Michela Hazanaviciusa "Le Redoutable" – historia związku słynnego reżysera i krytyka Jeana-Luca Godarda z młodziutką aktorką, a potem pisarką Anne Wiazemsky. Miało być obrazoburczo i przejmująco, niestety, jak napisał Peter Bradshaw z "The Guardian": "Zapewne niezamierzenie wyszedł pastisz pozbawiony pasji".

Świetne recenzje zebrał za to szwedzki "The Square", nowy film twórcy pamiętnego "Turysty" Rubena Östlunda, w którym reżyser pyta o granice tolerancji zachodniego społeczeństwa i pokazuje, jak bardzo są kruche, często serwowane fałszywie na pokaz. Ten film, zdaniem krytyków, również będzie się liczył w rywalizacji o główne nagrody. Główną rolę zagrała Elizabeth Moss, gwiazda m.in. serialu "Mad Men".

Ekipa filmu "Square", w środku reżyser Ruben Östlund | PAP/EPA

Ale Cannes zaledwie przekroczyło półmetek. Przed gośćmi imprezy jeszcze kilka mocnych akcentów, jak choćby kostiumowy obraz Sofii Coppoli "The Beguiled", "Krotkaya" Siergieja Łoźnicy czy "Podwójny kochanek" François Ozona. Wielka szkoda, że nowy obraz Polańskiego "Prawdziwa historia", nie znalazł się w głównym konkursie, zwłaszcza że nikt nie ma wątpliwości, iż stało się tak z powodów pozaartystycznych, po histerii wokół tegorocznych Cezarów.

Przed nami również projekcja krótkometrażowego filmu absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej "Koniec widzenia" Grzegorza Mołdy, walczącego o Złotą Palmę wraz z ośmioma innymi tytułami.

W prestiżowym konkursie Tydzień Krytyków bierze dział również krótki metraż "Najpiękniejsze fajerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej.

70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes potrwa do 28 maja.

Autor: Justyna Kobus/sk/jb / Źródło: "The Guardian", "Variety", "IndieWire", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Festival de Cannes

Pozostałe wiadomości

- Rodzaj sprzętu, niezbędne oprogramowanie i zabezpieczenia będą przedmiotem analizy oraz dyskusji z partnerami społecznymi i rodzicami - przekazało biznesowej redakcji tvn24.pl biuro prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej o programie "Cyfrowy Uczeń". Jak dowiedzieliśmy się z kolei w biurze komunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji, zakres dostępnych sprzętów będzie szerszy, mają to być także tablety. Tymczasem mnóstwo sprzętu zakupionego przez poprzedni rząd, kurzy się w magazynach.

Początek roku szkolnego bez laptopa od rządu. Co z nowym sprzętem dla uczniów?

Początek roku szkolnego bez laptopa od rządu. Co z nowym sprzętem dla uczniów?

Źródło:
tvn24.pl

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu. - Dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji - mówił premier Donald Tusk.

"Nigdy więcej samotności"

"Nigdy więcej samotności"

Źródło:
TVN24

Nie wolno ustępować imperializmowi, druga wojna światowa jest tego wielką lekcją - podkreślił w niedzielę w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "wybaczenie i uznanie winy to jedno, a zadośćuczynienie za szkody to drugie". - I ta sprawa cały czas jeszcze nie jest załatwiona i nigdy nie była załatwiona od 80 lat - powiedział.

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Źródło:
PAP

W niedzielę weszły w życie zmiany w Regulaminie ogólnym żołnierza Wojska Polskiego. Polscy żołnierze mogą od teraz nosić zarost do długości trzech centymetrów, a także odsłonić tatuaże na ramionach i przedramionach.

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Źródło:
PAP
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trzy dziewczynki zginęły po zawaleniu się ściany budynku mieszkalnego w środkowym Meksyku. Do tragedii doszło po intensywnych ulewach, które nawiedziły region w nocy z piątku na sobotę. Mieszkańcom zagrażają dalsze intensywne opady deszczu.

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Źródło:
PAP, Infobae, Aristegui Noticias

Dwie osoby zginęły w pożarze domu jednorodzinnego w Jaworznie (Śląskie). Jak informuje straż pożarna, ogień objął cały dach, płonęło także poddasze. Na miejscu nadal pracują służby. Do tragicznego pożaru doszło w nocy także w bloku w Ostrowie Wielkopolskim. Zginęła jedna osoba, a dziewięć jest poszkodowanych.

W spalonym domu znaleźli ciała dwóch osób

W spalonym domu znaleźli ciała dwóch osób

Źródło:
TVN24/PAP

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Pasażer samolotu tuż przed lądowaniem na katowickim lotnisku zaczął się kłócić się z innymi, nie słuchał też poleceń załogi. Później tłumaczył się "atakiem paniki". Został ukarany mandatem.

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Garwolinie (Mazowsze) rozebrał zabytkowe ogrodzenie przy kościele. Użyta została do tego koparka, co oburzyło miłośników historii. Duchowny miał pozwolenie od służb konserwatorskich, w tym na użycie koparki. Miała jednak posłużyć tylko do "wzruszenia muru". Konserwator zabytków zlecił kontrolę.

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbywają się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak piszą media, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) "zmierza po bezprecedensowe wyniki". W Turyngii prawdopodobnie wygra, a w Saksonii idzie łeb w łeb z chadekami - wskazują ostatnie sondaże. Na ulice Erfurtu w Turyngii wyszły w sobotę tysiące osób - zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej partii. "Niemcy Wschodnie!", "Naziści precz!", było słychać głosy z dwóch stron. Wybory w Niemczech śledzi dzisiaj cały świat.

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

Źródło:
PAP

Po rządzie Olafa Scholza do końca kadencji nie należy spodziewać się niczego istotnego w polityce Niemiec wobec Ukrainy - twierdzi politolog Carlo Masala, naukowiec wykładający w Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jego zdaniem siły przeciwne pomocy, przede wszystkim w SPD, będą zyskiwały na znaczeniu.

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Źródło:
PAP

921 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali wieś Czerkaska Łozowa w obwodzie charkowskim, zabijając 10 osób. Zaatakowali też miasto Czasiw Jar, gdzie zginęło pięć osób. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Izraelskie wojska kontynuują szeroko zakrojoną operację na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o ciężkich walkach z palestyńskimi bojownikami w obozie dla uchodźców w Dżeninie. W nocy doszło do dwóch prób zamachów bombowych w innych częściach Zachodniego Brzegu, sprawców zastrzelono.

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Źródło:
PAP

Według oficjalnych danych, w Meksyku od 1950 roku zaginęło bez wieści 116 386 osób, których nigdy nie odnaleziono - ogłosiły w piątek tamtejsze stowarzyszenia obrońców praw człowieka.

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Źródło:
PAP

Władze Chin i Filipin po raz kolejny wzajemnie oskarżyły się o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. To kolejny z serii incydentów, do których doszło w ostatnim czasie na spornych wodach.

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

Źródło:
Reuters, PAP

Kolejna akcja szczepienia lisów na Mazowszu odbędzie się w dniach 5-18 września. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno jej dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Wynika z nich, że wrzesień przywita nas upalną aurą. W większości województw mogą zostać wydane ostrzeżenia drugiego stopnia.

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Źródło:
IMGW

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 31 sierpnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 31 sierpnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 31 sierpnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl