TVN24 | Kultura i styl

Britney Spears chce osobiście zabrać głos przed sądem. Wyznaczono termin rozprawy

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
ft/kab
Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Amerykańska gwiazda muzyki pop Britney Spears osobiście zabierze głos przed sądem, który w czerwcu zajmie się zasadami sprawowania kurateli nad artystką. Zgodę na to wydał sąd w Los Angeles. 39-letnia Spears od 2008 roku jest ubezwłasnowolniona, a kuratelę nad nią sprawuje jej ojciec James oraz spółka finansowa, która kieruje jej finansami. Piosenkarka rzadko bierze udział w rozprawach sądowych oraz nie komentuje publicznie ustaleń prawników - zwróciła uwagę agencja Reutera. 

- Moja klientka poprosiła o posiedzenie sądu, na którym osobiście będzie mogła zwrócić się do sądu – przekazał we wtorek prawnik piosenkarki Samuel Ingham. Dodał, że Spears chciała, by rozprawa odbyła się w trybie przyspieszonym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Sędzia, który przychylił się do wniosku artystki, zarządził rozprawę na 23 czerwca w Los Angeles. Nie jest jasne, jakie kwestie będzie chciała poruszyć 39-letnia Spears, która rzadko bierze udział w procesach sądowych oraz nie komentuje publicznie ustaleń prawników - zauważyła agencja Reutera.

Sąd odrzucił wniosek Spears

W styczniu 2008 roku Britney Spears w związku z trudnościami psychicznymi i załamaniem nerwowym została sądownie ubezwłasnowolniona, a kuratelę nad nią przyznano jej ojcu Jamesowi oraz prawnikowi Andrew Walletowi. Ten drugi zrzekł się kurateli w marcu 2019 roku. Od tego czasu James Spears był jedynym oficjalnym zarządcą majątku piosenkarki, z prawem do wpływania także na decyzje związane z jej życiem prywatnym.

W sierpniu zeszłego roku piosenkarka złożyła w amerykańskim sądzie wniosek o zmianę zasad sprawowania kurateli nad nią i zabranie jej ojcu roli zarządzającego jej majątkiem. Sąd w listopadzie odrzucił jej wniosek.

Podczas rozprawy prawnik Britney Spears podnosił, że artystka "boi się" swojego ojca i nie będzie występować, dopóki sprawuje on nad nią nadzór. Prawnik Jamesa Spearsa przekonywał zaś, że jego klient zawsze działał w najlepszym interesie córki.

Rozpatrująca sprawę sędzia podkreśliła - pomimo odrzucenia wniosku artystki - że rozważy przyszłe prośby o jego odsunięcie lub całkowicie usunięcie z roli kuratora. Ponadto sąd przychylił się częściowo do innej, zawartej we wniosku Britney Spears prośby - by spółka finansowa Bessemer Trust została powiernikiem jej finansów - i ustanowił spółkę współkuratorem gwiazdy pop.

Britney Spears Shutterstock

Problemy piosenkarki ze zdrowiem

Problemy zdrowotne piosenkarki zaczęły się w 2006 roku, gdy rozstała się z mężem, tancerzem Kevinem Federlinem, z którym prowadziła następnie sądową batalię o opiekę nad dwoma synami.

Po serii niepokojących zachowań i całkowitej utracie prawa do opieki nad dziećmi, Spears na początku 2008 roku trafiła na oddział psychiatryczny. Wtedy sąd w Los Angeles ją ubezwłasnowolnił. W kolejnych latach problemy ze zdrowiem się powtarzały. Ostatni raz do kliniki psychiatrycznej trafiła na początku ubiegłego roku.

Od 2016 roku piosenkarka związana jest z Samem Asgharim, młodszym o 13 lat modelem, tancerzem i trenerem personalnym.

Autor:ft/kab

Źródło: Reuters, BBC, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości