Orły rozdane. "33 sceny z życia" zostały najlepszym polskim filmem, ale w pozostałych kategoriach film Małgorzaty Szumowskiej nie został doceniony. Za najlepszą rolę męską i żeńską statuetki trafiły do aktorów grających w filmie "Rysa", a za reżyserię nagrodzono Jerzego Skolimowskiego ("Cztery noce z Anną").
Ilościowo zwyciężyła "Mała Moskwa" Waldemara Krzystaka - jej twórcy zgarnęli pięć Orłów, ale głownie w kategoriach technicznych: za scenografię, kostiumy, dźwięk oraz scenariusz i Odkrycie Roku. Film Szumowskiej wziął cztery statuetki z dziesięciu nominacji: za film, muzykę, montaż oraz nagrodę publiczności.
Aktorskie Orły podzieliły między siebie filmy "Rysa" Michała Rosy i "Ile waży koń trojański?" Juliusza Machulskiego. Jadwiga Jankowska-Cieślak otrzymała Orła 2009 w kategorii najlepsza główna rola kobieca, a Krzysztof Stroiński - męska. W kategoriach drugoplanowych triumfowali Robert Więckiewicz i Danuta Szaflarska.
Wybitny operator Jerzy Wójcik, współtwórca "polskiej szkoły filmowej", autor zdjęć do najsłynniejszych polskich filmów lat 50. i 60. został laureatem honorowego Orła za Osiągnięcia Życia.
Legenda polskich zdjęć
Jerzy Wójcik urodził się 12 września 1930 r. w Nowym Sączu. W 1955 r. ukończył studia na Wydziale Operatorskim łódzkiej "filmówki". Karierę zawodową rozpoczął rok później na planie "Kanału" Andrzeja Wajdy, gdzie pracował jako operator kamery u boku autora zdjęć, Jerzego Lipmana. Jako samodzielny operator zadebiutował w 1957 r. na planie "Eroiki" Andrzeja Munka.
W kolejnych latach Wójcik był autorem zdjęć m.in. do filmów: "Krzyż Walecznych" Kazimierza Kutza (1958), "Popiół i diament" Wajdy (1958), "Matka Joanna od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza (1960), "Nikt nie woła" Kutza (1960), "Faraon" Kawalerowicza (1965), "Potem nastąpi cisza" Janusza Morgensterna (1965), "Westerplatte" Stanisława Różewicza (1967), "Potop" Jerzego Hoffmana (1974) oraz "Opadły liście z drzew" (1975) i "Kobieta w kapeluszu" (1984) Stanisława Różewicza.
Jest profesorem zwyczajnym sztuki filmowej, wieloletnim wykładowcą w łódzkiej "filmówce". Jest też reżyserem i scenarzystą filmowym - zrealizował m.in. film "Wrota Europy" (1999), według własnego scenariusza, napisanego wspólnie z Andrzejem Mularczykiem.
Lista laureatów
NAJLEPSZY FILM "33 sceny z życia"
NAJLEPSZY REŻYSER Jerzy Skolimowski - "Cztery noce z Anną"
ODKRYCIE ROKU Elena Leszczyńska (aktorka) - "Mała Moskwa"
NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI "Motyl i skafander" reż. Julian Schnabel (Francja/USA)
NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA Krzysztof Stroiński - "Rysa"
NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA Jadwiga Jankowska-Cieślak - "Rysa"
NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA Robert Więckiewicz - "Ile waży koń trojański?"
NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA Danuta Szaflarska - "Ile waży koń trojański?"
ZDJĘCIA Adam Sikora - "Cztery noce z Anną"
SCENARIUSZ Waldemar Krzystek - "Mała Moskwa"
MUZYKA Paweł Mykietyn - "33 sceny z życia"
SCENOGRAFIA Tadeusz Kosarewicz - "Mała Moskwa"
KOSTIUMY Małgorzata Zacharska - "Mała Moskwa"
MONTAŻ Jacek Drosio - "33 sceny z życia"
DŹWIĘK Wacław Pilkowski - "Mała Moskwa"
NAGRODA PUBLICZNOŚCI "33 sceny z życia"
NAGRODA ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA Jerzy Wójcik
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański