Od piątku, miłośnicy tajemniczej i fascynującej sztuki Dalekiego Wschodu mogą oglądać kolekcję niemal 400 obiektów, zebranych na wystawie "W przestrzeni Smoka". Znalazły się na niej, m.in. licząca 2000 lat ceramika, fajki do opium, jedwabie i klasyczne instrumenty muzyczne. – Kolekcja jest bezcenna – mówi rzecznik muzeum.
To pierwsza tak duża prezentacja krakowskiej kolekcji sztuki Państwa Środka. - Muzeum posiada jedną z najlepszych w Polsce kolekcji sztuki Dalekiego Wschodu. Najstarsze eksponaty mają 2200 lat, najmłodsze ponad 100 - opowiada Katarzyna Bik rzecznik instytucji.
"Smok to przestrzeń"
Prezentowane 400 dzieł, to niewiele ponad 10 procent wszystkich obiektów muzealnej kolekcji sztuki chińskiej. Jak jednak informują kuratorzy, na wystawę składają się te "najcenniejsze i najciekawsze, jakie zostały zgromadzone w Muzeum Narodowym w Krakowie". Wśród nich będzie można zobaczyć obrazy, grafiki i rzeźby buddyjskie, ceramikę, ubiory i akcesoria, nefryty i jadeity, wyroby z brązu emalii, laki, szkła, wachlarze, fajki, tabakierki, instrumenty muzyczne oraz zabawki.
Tematem przewodnim wystawy jest pojęcie przestrzeni: - Zarówno tej mitycznej, którą włada tytułowy smok, jak i kulturowej, literackiej, estetycznej i filozoficznej – opowiada Katarzyna Bik. - Smok – król niebios i wód, pierwsze z "360 zwierząt łuskowych", piąte zwierzę chińskiego zodiaku, mające wiele symboli – w kulturze chińskiej jest przede wszystkim dobroduszny. Symbolizuje męską siłę przyrody oraz syna nieba i cesarza – tłumaczy rzeczniczka.
W przestrzeni smoka-wystawa w krakowskim Muzeum Narodowym:
Muzea świata przechowują pamięć o dawnych Chinach
Krakowska kolekcja jest tak cenna jeszcze z jednego powodu. Na skutek rewolucji kulturalnej w Chinach, wiele z zabytkowych budowli i dzieł sztuki i kolekcji, zostało zniszczonych. Dlatego muzea całego świata, przechowujące zachowane przykłady kulturowego dziedzictwa Chin, stanowią ważne ogniwo w tworzeniu jego historycznej ciągłości.
Wystawa będzie czynna do 5 lipca i towarzyszyć je będą liczne wydarzenia, m.in. pokazy parzenia herbaty i spotkanie z mistrzem chińskiej kaligrafii. Bilet wstępu kosztuje 15 zł, ulgowy – 9.
Nowy rok to rok Owcy
Wystawa związana jest z obchodami nowego roku. W Chinach rozpoczął się on w miniony czwartek i należy do Owcy, która - w tradycji Państwa Środka – symbolizuje spokój, czystość i sprawiedliwość. Patronem poprzedniego roku był Koń. Nowy Rok, zwany też Świętem Wiosny, jest najważniejszym świętem w Chinach.
Tradycyjnie obchody powinny trwać 15 dni i kończy je Święto Lampionów.
– To najważniejszy w roku okres dla Chińczyków. Wszyscy wracają do swoich rodzinnych domów i bawią się podczas spotkań z najbliższymi. Najważniejsza podczas obchodów jest właśnie rodzina– mówi Xiaowei Liu, lektorka w Instytucie Konfucjusza.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Wystawę można oglądać w gmachu głównym, przy Al. 3 maja 1:
Autor: ps / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: MNK Kraków | Karol Kowalik - Pracownia Fotograficzna MNK