TVN24 | Kraków

Stodoła w ogniu po uderzeniu pioruna

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
PAP
Zgniłocha. Piorun uderzył w stodołę. Stanęła w płomieniach
Zgniłocha. Piorun uderzył w stodołę. Stanęła w płomieniachKontakt 24/Paweł
wideo 2/5
Kontakt 24/PawełZgniłocha. Piorun uderzył w stodołę. Stanęła w płomieniach

Po burzach, które przeszły nad województwem warmińsko-mazurskim, strażacy interweniowali ponad 200 razy. Jedna z interwencji dotyczyła pożaru stodoły w miejscowości Zgniłocha, którego przyczyną było uderzenie pioruna.

W sobotę rano ponad 800 osób w regionie nie miało prądu. Łącznie odnotowano 218 interwencji przy usuwaniu z dróg przewróconych drzew i połamanych konarów oraz pompowaniu wody z miejsc podtopionych w wyniku gwałtownych opadów deszczu. Najwięcej takich zdarzeń było w Elblągu i okolicach, a także w powiatach: ostródzkim, iławskim, olsztyńskim, lidzbarskim i nowomiejskim.

- Około północy zaczęło się wyciszać. Od tej pory praktycznie nie odnotowaliśmy nowych zdarzeń związanych z pogodą - powiedział kpt. Piotr Janiuk z warmińsko-mazurskiej straży pożarnej.

Pożar stodoły

Podczas piątkowej burzy piorun uderzył w zabytkową siedzibę galerii sztuki, mieszczącej się w dawnym gotyckim kościele w Elblągu. Uszkodził kilka dachówek i tzw. sterczynę, czyli dekoracyjną wieżyczkę na dachu. Ze względów bezpieczeństwa odwołano sobotni seans letniego kina "pod chmurką", który miał odbyć się dziedzińcu Galerii EL.

Według świadków, uderzenie pioruna było również przyczyną pożaru stodoły w miejscowości Zgniłocha w powiecie olsztyńskim. Straty strażacy oszacowali wstępnie na 50 tys. zł. Nagranie z akcji gaśniczej otrzymaliśmy na Kontakt24.

Zgniłocha. Piorun uderzył w stodołę. Stanęła w płomieniachKontakt 24/Paweł

Na ul. Szosa Elbląska w Ostródzie drzewo przewaliło się na przejeżdżający samochód, którym podróżowała kobieta. Kierującej nic się nie stało.

Z powodu prognozowanych burz, w piątek ewakuowano prewencyjnie, tj. bez udziału straży pożarnej cztery obozy pod namiotami.

Czytaj też: Piorun uderzył w dom, interweniowali strażacy

Burze i ulewy

Jak przekazały służby zarządzania kryzysowego wojewody, w sobotę rano wskutek awarii spowodowanych burzami, prądu nie miało 833 odbiorców w powiatach braniewskim i elbląskim. Awarie energetyczne są usuwane na bieżąco.

We wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego do godz. 18 w sobotę obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem. IMGW prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami możliwy grad. Alert obejmuje powiaty ełcki, giżycki, gołdapski, mrągowski, olecki, piski i węgorzewski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości