W Krakowie przy tradycyjnym kominku już nie posiedzisz. Węgiel i drewno to zakazany opał

"To historyczny moment dla Krakowa". Radni przyjęli uchwałę antysmogową
"To historyczny moment dla Krakowa". Radni przyjęli uchwałę antysmogową
TVN24 Kraków
TVN24 KrakówRadni sejmiku przyjęli uchwałę antysmogową

Radni małopolskiego sejmiku przyjęli uchwałę antysmogową. Oznacza to, że na terenie całego Krakowa wprowadzony zostanie całkowity zakaz ogrzewania węglem i drewnem, dotyczy to także kominków. Nowe przepisy mają się przyczynić do znacznej poprawy jakości powietrza w mieście.

Przyjęta w piątek uchwala zacznie obowiązywać od 1 września 2019 roku. Do tego czasu zlikwidowane mają zostać wszystkie piece opalane węglem i drewnem. Do ogrzewania domów i mieszkań będzie można stosować gaz, lekki olej opałowy, prąd i ciepło z miejskiej sieci. Uchwała wprowadza również zakaz palenia w kominkach.

Przełomowy moment dla Krakowa

- To historyczna uchwała dla Krakowa, która daje miastu możliwości do tego, aby znacznie poprawić jakość powietrza. To otwarta droga do likwidacji problemu niskiej emisji, z jaką od lat się zmagamy– powiedział prezydent Jacek Majchrowski

Z wyniku dzisiejszego głosowania cieszą się także działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego. Jak mówią, jest to przełomowy moment, który otwiera drogę do walki z problemem dotyczącym całego województwa małopolskiego.

Pierwszy krok w dobrą stronę

- To właściwa decyzja i jednocześnie bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy w końcu będą mogli oddychać czystszym powietrzem. Należy jednak pamiętać, że to dopiero pierwszy krok jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza w naszym województwie. Kolejnym będzie „ucywilizowanie” norm dotyczących emisji szkodliwych pyłów w rejonie całej Małopolski. Nie chodzi o całkowity zakaz palenia węglem czy drewnem, ale o wprowadzenie norm dotyczących jakości węgla przeznaczonego do opału – komentuje Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Jak dodaje, potrzebne jest również wprowadzenie obostrzeń dotyczących samych pieców i kominków, które w większości nie spełniają wymogów emisyjnych.

- Uchwała objęła też kominki. Musiało tak być, ponieważ co roku w Krakowie instalowanych jest kilkaset nowych kominków. W ten sposób wpadlibyśmy z deszczu pod rynnę – komentuje Guła.

Dotacja z Unii i dofinansowania dla krakowian

Województwo małopolskie ma do dyspozycji milion euro z funduszy Unii Europejskiej. Pieniądze mają zostać przeznaczone na finansowanie programu obniżenia emisji w całym regionie. Kraków przygotował również program dotacji do wymiany pieców węglowych skierowany do mieszkańców miasta. Zakłada on dofinansowanie do zakupu nowego kotła, a dla uboższych krakowian comiesięczną dopłatę do rachunków za ogrzewanie.

Z analiz przygotowanych na potrzeby Programu Ochrony Powietrza dla Małopolski, działające w Krakowie piece i kominki opalane węglem i drewnem stanowią główne źródło krakowskiego smogu. W czasie okresu grzewczego, jakość powietrza gwałtownie pogarsza się, a poziom szkodliwego pyłu PM10 i rakotwórczego benzoapirenu gwałtownie wzrasta przekraczając dozwolone normy.

Autor: Jork/gp / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków

Pozostałe wiadomości