W Krakowie przy tradycyjnym kominku już nie posiedzisz. Węgiel i drewno to zakazany opał

Kraków

TVN24 KrakówRadni sejmiku przyjęli uchwałę antysmogową

Radni małopolskiego sejmiku przyjęli uchwałę antysmogową. Oznacza to, że na terenie całego Krakowa wprowadzony zostanie całkowity zakaz ogrzewania węglem i drewnem, dotyczy to także kominków. Nowe przepisy mają się przyczynić do znacznej poprawy jakości powietrza w mieście.

Przyjęta w piątek uchwala zacznie obowiązywać od 1 września 2019 roku. Do tego czasu zlikwidowane mają zostać wszystkie piece opalane węglem i drewnem. Do ogrzewania domów i mieszkań będzie można stosować gaz, lekki olej opałowy, prąd i ciepło z miejskiej sieci. Uchwała wprowadza również zakaz palenia w kominkach.

Przełomowy moment dla Krakowa

- To historyczna uchwała dla Krakowa, która daje miastu możliwości do tego, aby znacznie poprawić jakość powietrza. To otwarta droga do likwidacji problemu niskiej emisji, z jaką od lat się zmagamy– powiedział prezydent Jacek Majchrowski

Z wyniku dzisiejszego głosowania cieszą się także działacze Krakowskiego Alarmu Smogowego. Jak mówią, jest to przełomowy moment, który otwiera drogę do walki z problemem dotyczącym całego województwa małopolskiego.

Pierwszy krok w dobrą stronę

- To właściwa decyzja i jednocześnie bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy w końcu będą mogli oddychać czystszym powietrzem. Należy jednak pamiętać, że to dopiero pierwszy krok jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza w naszym województwie. Kolejnym będzie „ucywilizowanie” norm dotyczących emisji szkodliwych pyłów w rejonie całej Małopolski. Nie chodzi o całkowity zakaz palenia węglem czy drewnem, ale o wprowadzenie norm dotyczących jakości węgla przeznaczonego do opału – komentuje Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Jak dodaje, potrzebne jest również wprowadzenie obostrzeń dotyczących samych pieców i kominków, które w większości nie spełniają wymogów emisyjnych.

- Uchwała objęła też kominki. Musiało tak być, ponieważ co roku w Krakowie instalowanych jest kilkaset nowych kominków. W ten sposób wpadlibyśmy z deszczu pod rynnę – komentuje Guła.

Dotacja z Unii i dofinansowania dla krakowian

Województwo małopolskie ma do dyspozycji milion euro z funduszy Unii Europejskiej. Pieniądze mają zostać przeznaczone na finansowanie programu obniżenia emisji w całym regionie. Kraków przygotował również program dotacji do wymiany pieców węglowych skierowany do mieszkańców miasta. Zakłada on dofinansowanie do zakupu nowego kotła, a dla uboższych krakowian comiesięczną dopłatę do rachunków za ogrzewanie.

Z analiz przygotowanych na potrzeby Programu Ochrony Powietrza dla Małopolski, działające w Krakowie piece i kominki opalane węglem i drewnem stanowią główne źródło krakowskiego smogu. W czasie okresu grzewczego, jakość powietrza gwałtownie pogarsza się, a poziom szkodliwego pyłu PM10 i rakotwórczego benzoapirenu gwałtownie wzrasta przekraczając dozwolone normy.

Autor: Jork/gp / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków