TVN24 | Kraków

Sześć godzin szukali szpitala dla zakażonej 16-latki. "Mogliśmy zaproponować tylko miejsce w strefie buforowej"

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków
Żaden szpital początkowo nie mógł przyjąć 16-latki
Żaden szpital początkowo nie mógł przyjąć 16-latkiTVN24
wideo 2/8
TVN24Żaden szpital początkowo nie mógł przyjąć 16-latki

Przez sześć godzin nastolatka z województwa świętokrzyskiego była wożona karetką między szpitalami w poszukiwaniu wolnego miejsca. Przyjęcia jej miały odmówić placówki w Sandomierzu, Skarżysku-Kamiennej i Krakowie.

16-latka jest zakażona koronawirusem, ma też problemy kardiologiczne. Ostatecznie łóżko dla dziewczyny znalazło się w szpitalu w Warszawie.

- Kiedy u nas lekarz pediatra to dziecko obejrzał, to jedyne, co mogliśmy zrobić (chociaż to wbrew obowiązującym przepisom, rozporządzeniom i zasadom), to zaproponować, że możemy położyć ją na strefie buforowej, na co oczywiście – i słusznie – nie zgodzili się rodzice  – mówi Krzysztof Grzegorek, dyrektor szpitala powiatowego w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie). I dodaje, że po interwencji ojca dziewczynki w sprawę zaangażował się wojewódzki koordynator do spraw ratownictwa medycznego. Wtedy, po dwóch-trzech godzinach, znaleziono miejsce w szpitalu w Warszawie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dwie doby w pięciu szpitalach szukali wolnego łóżka dla chorego 77-latka. "Oczekujemy pilnych wyjaśnień".

"Problem dotyczy całej Polski"

Jak podkreśla Marta Solnica, dyrektorka Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach, "procedury są ustalone i zespół postępował zgodnie z nimi".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

- Zgłosił (się) do dyspozytora, został poinformowany również koordynator ratownictwa medycznego i trwało poszukiwanie miejsca. A tak naprawdę to te problemy się zdarzają od samego początku epidemii, to nie jest jednorazowa czy wyjątkowa sytuacja. Zdarzało się, że karetki woziły pacjentów po kilka godzin między szpitalami i w każdym odmawiano im przyjęcia. Więc myślę, że ten problem dotyczy całej Polski, bo z tego, co słyszę, to w całej Polsce są tego rodzaju problemy – mówi Solnica.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autor:wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości