Kierowcy krakowskich karetek twierdzą, że muszą sami płacić za uszkodzenia ambulansów – jeśli specjalnie powołana komisja orzeknie, że to właśnie z ich winy doszło do kolizji. Ratownicy są oburzeni, a pogotowie tłumaczy: to nie koszt naprawy, to upomnienie.
Koszty, które muszą ponosić ratownicy, wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jak poważne jest uszkodzenie ambulansu.
- Powołana została komisja i to ona podejmowała decyzję, czy dana stłuczka była z winy kierowcy czy też nie – relacjonuje nam anonimowo jeden z ratowników. Mężczyzna nie chce pokazywać twarzy ze względu na konsekwencje, które mógłby ponieść w pracy. Jak zaznacza, zazwyczaj komisja orzekała na niekorzyść kierowców.
Ratownicy twierdzą, że - skoro to ich konta obciążą skutki ewentualnych kolizji – muszą zacząć jeździć wolniej. Ucierpieć na tym mogą pacjenci, do których pomoc dotrze później.
- Kierowcy zaczną rezygnować z pracy jako kierowca karetki. Albo po prostu będziemy do tych pacjentów jeździli tak wolno, żeby zminimalizować do zera ryzyko stłuczki albo kolizji drogowej – rozkłada ręce ratownik.
"To upomnienie"
Pogotowie nie widzi jednak problemu. Twierdzi, że cała procedura jest zgodna z prawem i nazywa ją "formą upomnienia".
- Nikt z pracowników nie pokrywa kosztów napraw ambulansu. Natomiast komisja może upomnieć pewną kwotą finansową takiego pracownika, jeśli do uszkodzenia doszło ewidentnie z jego winy – tłumaczy Joanna Sieradzka, rzeczniczka prasowa krakowskiego pogotowia ratunkowego.
Jak zaznacza rzeczniczka, takie zasady funkcjonują w wielu innych miastach w Polsce, a cały system "upomnień" działa już od kilkunastu lat. - Kierowca oczywiście musi dojechać do miejsca zdarzenia jak najszybciej, ale obowiązuje go zasada zachowania szczególnej ostrożności i bezpiecznej jazdy i w drodze do pacjenta i z pacjentem do szpitala – zaznacza Sieradzka.
Autor: wini/mś / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: tvn24