Koniec luzu dla kopcących mieszkańców. Miasto rusza z kontrolami, zapowiada kary

Smog w Polsce
Lekarz: jeśli smog nie zniknie, przyszłe pokolenia nie będą żyły długo i szczęśliwie (materiał z 01.10.2022)
Źródło: TVN24

Władze Oświęcimia zapowiedziały kontrole na posesjach i kary dla mieszkańców, którzy mimo uchwały antysmogowej używają wciąż tak zwanych kopciuchów. Takich bezklasowych kotłów w mieście jest wciąż według statystyk urzędników 112.

Władze Oświęcimia zapowiedziały bardziej restrykcyjne podejście do mieszkańców, którzy używają pieców pozaklasowych. Od października strażnicy miejscy wspólnie z pracownikami wydziału ochrony środowiska skontrolują posesje. W mieście według statystyk urzędników jest jeszcze 112 kopciuchów.

W Oświęcimiu, podobnie jak i w całej Małopolsce, od 1 maja tego roku zakazane jest używanie kotłów pozaklasowych, nazywanych powszechnie kopciuchami - to efekt małopolskiej uchwały antysmogowej.

Czytaj też: Ludzka psychika różnie reaguje na zanieczyszczone powietrze

Kontrole w Oświęcimiu. Szukają kopciuchów

- Wspólne patrole straży i urzędników sprawdzą piece, którymi są ogrzewane domy. Kontrole obejmą też posesje, w których obok kopciuchów jest inna ekologiczna instalacja. Apeluję o zastosowanie się do obowiązującego prawa. (...) Kolejnym krokiem będą sankcje wobec osób uchylających się od tego obowiązku. Mogą być one dotkliwe, nawet do pięciu tysięcy złotych – zakomunikował prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Samorządowiec przypomniał, że miasto od pięciu lat prowadzi działania antysmogowe. - Zachęcamy do wymiany starych kotłów, licząc, że do 2030 roku odejdziemy od węgla. Widać już efekty, zmniejsza się liczba nieekologicznych urządzeń grzewczych. Udało się nam zejść z prawie tysiąca kopciuchów do 112 – powiedział.

Czytaj też: "Wysłaliśmy tam ponad 50 tysięcy ludzi". Alarmują w sprawie polskich uzdrowisk

Chwierut zaznaczył, że miasto stosuje system dopłat do wymiany pieców. - Zaangażowaliśmy się też w program Czyste Powietrze, który oferuje pieniądze na docieplenie czy uszczelnienie budynku. Zainteresowani mogą pozyskać znaczne fundusze. W przypadku osób mniej zamożnych oferujemy nawet do 90 procent wartości inwestycji – podał.

Rzeczniczka urzędu miejskiego Katarzyna Kwiecień poinformowała, że w mieście działa też lokalny program osłonowy, który pozwala zrekompensować osobom o niskich dochodach zwiększenie kosztów ogrzewania z powodu wymiany kopciucha na nowe źródło grzewcze. Informacje można otrzymać w magistrackim wydziale ochrony środowiska. W urzędzie działa też punkt konsultacyjno–informacyjny programu Czyste Powietrze.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski

Jak czytamy na oficjalnej stronie województwa, w Małopolsce do końca 2026 roku trzeba wymienić kotły, które spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Kotły spełniające wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, które były eksploatowane przed 1 lipca 2017 roku, mogą być użytkowane do końca swojej żywotności.

Oprócz powyższych ograniczeń od 1 maja 2024 roku - czytamy na stronie urzędu marszałkowskiego - dopuszczone jest używanie "tylko kominków spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej powinna zawierać dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka".

Pierwotnie ograniczenia miały wejść w życie jeszcze w 2022 roku.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: