Jacek Majchrowski zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Krakowie, ale o przedłużenie kadencji powalczy w "dogrywce". Zmierzy się z popieranym przez PiS Markiem Lasotą. Według oficjalnych wyników przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą Majchrowski zdobył 39, 15 proc. głosów, a Lasota - 26,99 proc.
Udział w drugiej turze to nie pierwszyzna dla Majchrowskiego. Trzy razy ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa i za każdym razem musiał o zwycięstwo walczyć w drugiej turze. W 2002 roku starł się z Józefem Lassotą (byłym włodarzem miasta), cztery lata później mierzył się, podobnie jak dziś, z kandydatem PiS-u. Był nim Ryszard Terlecki. W 2010 roku kontrkandydatem Majchrowskiego był Stanisław Kracik z Platformy Obywatelskiej.
Marek Lasota debiutuje jako kandydat na prezydenta. Od 2002 do 2010 sprawował za to mandat radnego sejmiku małopolskiego (z ramienia Platformy Obywatelskiej).
Majchrowski był zachowawczy
Program wyborczy zaprezentowany przez Jacka Majchrowskiego był dość zachowawczy. Ubiegający się o kolejną reelekcję prezydent Krakowa wielkich inwestycji nie planuje. Obiecuje za to pochylenie się nad komfortem życia krakowian. Na wstępie zapowiada, czego zrobić się nie da. Życie w Krakowie ma stać się lepsze dzięki zapowiadanej przez Majchrowskiego walce ze smogiem, większej liczbie miejsc w żłobkach i przedszkolach, dodatkowych lekcjach angielskiego dla dzieci czy budowie hali sportowej dla niepełnosprawnych.
Komitet Wyborczy Wyborców Jacka Majchrowskiego prowadził kampanię pod hasłem "Łączy nas Kraków".
Poparcie środowisk twórczych
Wśród osób popierających Jacka Majchrowskiego znaleźli się m.in.: Adam Zagajewski i jego żona Maja; reżyser Andrzej Wajda, aktor Jerzy Trela, pisarka Joanna Krupińska-Trzebiatowska i rzeźbiarz oraz profesor ASP Bogusław Salwiński.
Lasota obiecał walkę z erotyką
Marek Lasota zapowiada walkę o powrót czystego powietrza w Krakowie i krucjatę przeciwko klubom go-go z krakowskiego rynku. Popierany przez PiS kandydat prawicy mówił, że Kraków powinien w promocji stawiać na potencjał naukowy, badawczy i kulturotwórczy. - Jedną z najważniejszych marek tego miasta są jego wyższe uczelnie. Prezydent miasta powinien mniej administrować, a bardziej inspirować i animować to, co dzieje się w mieście - podkreślał Lasota.
Według Lasoty nie można ograniczać myślenia o Krakowie i jego mieszkańcach do tego, czy centrum miasta jest dla nich komfortowe, czy nie. - Kraków ma szereg innych miejsc, w których aktywność mieszkańców nie jest wykorzystywana. Nie pokazujmy Krakowa tylko jako zespół architektoniczny w obrębie Plant, ale też miasto żywe dzięki aktywności obywatelskiej - apelował. Lasota podkreślił, że Kraków powinien mocniej współpracować z regionem.
Trzymają kciuki za Lasotę
W honorowym komitecie poparcia Lasoty znaleźli się politycy, działacze społeczni, historycy, publicyści, literaci. To m.in. posłowie PiS: Włodzimierz Bernacki, Barbara Bubula, Krzysztof Szczerski, posłowie do PE Andrzej Duda i Ryszard Legutko, historycy: prof. Andrzej Essen, prof. Piotr Franaszek i prof. Tomasz Gąsowski, poeci: Leszek Długosz, Jerzy Gizella, Jan Polkowski, pisarze Roma Ligocka i Andrzej Pilipiuk, trener i działacz sportowy Piotr Radwański oraz adwokat Małgorzata Wassermann. W komitecie są także przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja prof. Janusz Kawecki i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Sześć osób poza walką
Z wyścigu o klucze do miasta Kraka odpadło już sześć osób: kandydatka PO Marta Patena; kandydat niezależny Łukasz Gibała; kandydat niezależny Sławomir Ptaszkiewicz; Tomasz Leśniak z KWW Kraków Przeciw Igrzyskom - Porozumienie Ruchów Miejskich; Konrad Berkowicz - kandydat KWW Nowa Prawica oraz Andrzej Sikorski z KWW Obrona Praw Emerytów Rencistów Lokatorów.
Frekwencja dość wysoka
Do urn poszło dziś 42, 5 proc. krakowian. Średnia frekwencja w całym województwie małopolskim była wyższa - wynosiła 47, 8 proc. Najlepsze statystyki ma Podkarpacie - ponad połowa (50, 5 proc.) mieszkańców tego regionu Polski wzięła udział w wyborach samorządowych.
Autor: KMK / Źródło: TVN 24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Kraków