Szukają zabójcy właściciela kantoru. Uważają, że ta sprawa może być powiązana z innym napadem

Aktualizacja:
Autor:
ms/gp
Źródło:
tvn24.pl
Krosno (Podkarpacie)
Krosno (Podkarpacie)Google Maps
wideo 2/7
Google MapsKrosno (Podkarpacie)

Policjanci z rzeszowskiego "Archiwum X" wyjaśniają sprawę zabójstwa właściciela kantoru, do którego doszło w 2009 r. w Krośnie. Ten sam przedsiębiorca został w grudniu 2000 roku zaatakowany na chodniku przez dwóch sprawców, którzy ukradli mu saszetkę z pieniędzmi i uciekli. Śledczy uważają, że te dwie sprawy mogą być ze sobą powiązane.

Do dziś nie ustalono sprawcy morderstwa 77-letniego Tadeusza S., właściciela jednego z krośnieńskich kantorów. Do napadu i zabójstwa przedsiębiorcy doszło 31 lipca 2009 roku.

Według ustaleń śledczych przestępca już w czwartek kręcił się koło domu ofiary. W piątek po południu podającego się za urzędnika mężczyznę do domu wpuściła żona właściciela kantoru. Napastnik sterroryzował kobietę przedmiotem przypominającym pistolet. Zażądał pieniędzy i kosztowności. Kobieta spełniła żądania przestępcy. Potem bandyta skrępował ofiarę. W domu zastał go mąż kobiety, który przyszedł po kilkudziesięciu minutach. Sprawca zaatakował go i ranił ostrym narzędziem w szyję. Uciekł z torbą, w której była gotówka. Zabrał też pistolet należący do biznesmena (S. posiadał legalnie broń po napadzie, do którego doszło w 2000 roku).

Kobiecie udało się uwolnić. Wezwała pomoc, ale na ratunek dla jej męża było już za późno. Rana okazała się śmiertelna, 77-letni mężczyzna się wykrwawił.

Portrety pamięciowe

Sporządzono dwa portrety pamięciowe sprawcy zbrodni, ale od blisko 14 lat pozostaje on nieuchwytny. Śledztwo zostało umorzone kilka lat temu, ale to nie oznacza, że nikt nie szuka zabójcy. Sprawę kontynuują policjanci z Zespołu do Spraw Przestępstw Niewykrytych Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Funkcjonariusze z rzeszowskiego "Archiwum X" pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Krakowie, szczegółowo analizują zgromadzony dotychczas materiał dowodowy, ustalając nowe wątki niewyjaśnionej zbrodni.

Portret pamięciowy poszukiwanego w sprawie zabójstwa właściciela kantoru w Krośnie. Do zbrodni doszło w lipcu 2009 rokuPodkarpacka policja

Rysopis poszukiwanego: wiek około 28-35 lat, 165-170 cm wzrostu, szczupła sylwetka, ciemne, włosy zaczesane do góry. Ubrany był w ciemną koszulę z krótkim rękawem i ciemne spodnie. Mówił po polsku.

Przedsiębiorca został napadnięty w 2000 roku

Do zdarzenia doszło 16 grudnia 2000 roku na ulicy Lenarta w Krośnie. Do idącego chodnikiem 68-latka podeszło dwóch częściowo zamaskowanych sprawców, którzy zaatakowali mężczyznę, uderzając metalową rurką oraz kopiąc po całym ciele. Napastnicy ukradli należącą do ofiary saszetkę z pieniędzmi, po czym oddalili się w kierunku obiektów sportowych przy ulicy Bursaki.

Ulica Lenarta w Krośnie - miejsce, w którym doszło do rozbojuarchiwum KMP Krosno

Z policyjnych ustaleń wynika, że sprawcami byli mężczyźni, wówczas w wieku 20-30 lat. Jeden z nich miał około 180 cm wzrostu, drugi z napastników był nieco niższy. Następnego dnia po zdarzeniu, funkcjonariusze zabezpieczyli skradzioną saszetkę, która prawdopodobnie została podrzucona w rejon przestępstwa przez osobę poruszającą się samochodem osobowym typu kombi, w kolorze zielonym.

Kierunek ucieczki sprawców – obiekty sportowe przy ul. Bursaki w Krośniearchiwum KMP Krosno

Prowadzone wówczas postępowanie nie przyczyniło się do ustalenia sprawców tego przestępstwa. Śledczy podejrzewają jednak, że rozbój popełniony na osobie krośnieńskiego przedsiębiorcy, może mieć związek z jego późniejszym morderstwem, do którego doszło w lipcu 2009 roku.

"Szczegółowa analiza zabezpieczonego wówczas materiału dowodowego dała podstawę do ponownego podjęcia śledztwa w tej sprawie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologii kryminalistycznej wyodrębniono obszary, które wymagają bardziej wnikliwej analizy i drobiazgowej weryfikacji" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

Nowy wątek śledztwa realizują funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Policjanci współpracują ze śledczymi rzeszowskiego "Archiwum X", którzy badają sprawę zabójstwa krośnieńskiego przedsiębiorcy. Czynności nadzorowane są przez Piotra Krupińskiego, naczelnika Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Śledczy apelują do świadków

Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek informacje, które mogą pomóc służbom w rozwiązaniu sprawy zabójstwa krośnieńskiego przedsiębiorcy, proszony jest o kontakt z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie tel. 47 821-23-27, z Wydziałem Dochodzeniowo-Śledczym Komendy Miejskiej Policji w Krośnie pod numerem telefonu 47 828 35 05 lub Małopolskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie pod adresem email: sekretariat.wzkra@prokuratura.gov.pl.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ms/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Podkarpacka policja

Pozostałe wiadomości