W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie ma miejsce niecodzienne wydarzenie - wymiana 124 żarówek w ośmiuset kilogramowym żyrandolu nad widownią Dużej Sceny.
Teatr jest otwarty dla publiczności przez cały czas trwania akcji.
- Zazwyczaj wymienialiśmy żarówki i czyściliśmy żyrandol po cichu, tym razem postanowiliśmy otworzyć drzwi dla publiczności, aby mogli zobaczyć całą akcję. Myślę, że jest to fascynujący widok – mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
124 żarówki, 800 kilogramów
Teatr Miejski w Krakowie (a od 1909 roku Teatr im. Juliusza Słowackiego) był pierwszym gmachem użyteczności publicznej oświetlanym elektrycznie. Projektantem żyrandoli i kinkietów teatru jest Jan Zawiejski, architekt całego gmachu.
Żyrandol w sali widowiskowej ma 124 żarówki o mocy 40W, około 3,5 metra średnicy i opuszczany jest na bloku uruchamianym korbą. Waży około 800 kilogramów. Ostatnia wymiana oświetlenia miała miejsce trzy lata temu.
Dzieło sztuki
- Żyrandol to dzieło sztuki, wyjątkowe w historii kultury polskiej. Był świadkiem wielu wydarzeń. "Widział" między innymi prapremierę „Wesela” i „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego, a także odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku – dodaje Głuchowski.
Samo opuszczanie żyrandola trwało półtorej godziny. Około południa na widownię teatru weszli harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, który ufundował żarówki. Czyszczenie i wymiana oświetlenia zajęła trzy godziny. W akcji symbolicznie pomogli harcerze, którzy umieścili na żyrandolu liścik informujący o swoim udziale w tym przedsięwzięciu.
Żyrandol wróci na swoje miejsce po zakończeniu wszystkich prac, czyli około godziny 16.
Autor: kk/mś / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków