Bez motorniczego radzi sobie nieźle. Testy pierwszego autonomicznego tramwaju

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/ks/kwoj
Źródło:
PAP
Kraków testuje autonomiczny tramwaj
wideo 2/5
TVN24Kraków testuje autonomiczny tramwaj

To komputer decyduje o ruszaniu z przystanku, prędkości czy otwieraniu drzwi. W Krakowie pojawił się pierwszy autonomiczny tramwaj - bez motorniczego. Na razie to tylko przymiarki – tramwaj kursował w nocy z wtorku na środę na krótkiej trasie między Muzeum Narodowym, a Cichym Kącikiem.

Twórcy projektu przekonują, że "nie chodzi o wyeliminowanie motorniczych z tramwajów". - To system, który w przyszłości ma wspierać ich pracę – tłumaczy dr inż. Maciej Michnej, jeden z twórców projektu. Potwierdził, że jest to pierwszy taki system w Polsce, ale na Zachodzie takie rozwiązania były już testowane, chociaż żadne z nich nie zostało wdrożone.

Podczas przejazdu to komputer decydował o ruszaniu z przystanku, prędkości, otwieraniu drzwi czy włączeniu dzwonka.

Trasa pierwszych, pokazowych przejazdów wiedzie z przystanku Muzeum Narodowe do pętli Cichy Kącik i z powrotem. Jazdy zostały zaplanowane na noce, aby nie utrudniać ruchu w mieście.

Pomoże motorniczemu

Komputerowy system z nadajnikami GPS umożliwiający jazdę tramwaju bez motorniczego, nie wymagał budowy nowego, specjalnego tramwaju, a został podłączony do istniejącego już pojazdu, który na co dzień przemierza trasę linii numer 18.

Jak podaje urząd miasta, "ostateczne rozwiązanie zakłada wdrożenie pełnej autonomizacji jazdy tramwaju w ruchu miejskim". Nie ma jednak konkretnych dat, kiedy tramwaje bez motorniczych mogłyby jeździć w mieście, a jeśli będą w bliskiej przyszłości – to na niewielkich odcinkach prawdopodobnie w tunelach.

- Nie ma prawa, które by regulowało i dopuszczało przejazd takiego tramwaju w ruchu regularnym – zaznaczył rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk. Dodał, że program będzie mógł pomagać motorniczemu w prowadzeniu, także w płynnym zatrzymaniu, co zwiększy bezpieczeństwo.

Projekt autonomicznego tramwaju realizują: Politechnika Krakowska – Instytut Pojazdów Szynowych, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, firmy: Newag, Cybid i Medcom.

Tramwaj kursował między Muzeum Narodowym a Cichym KącikiemGoogle Maps

Nowe tramwaje nadciagają

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski tak skomentował pierwszy w Polsce przejazd autonomicznego tramwaju: - Kraków jest miastem, które cały czas jest zainteresowane innowacyjnymi rozwiązaniami, mającymi wpływ na poprawę bezpieczeństwa i komfortu pasażerów oraz prowadzących, a także na środowisko. To właśnie w Krakowie została uruchomiona pierwsza w Polsce regularna linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. To u nas odbył się pierwszy przejazd autonomicznego tramwaju - podkreślił.

Prezydent miasta zapowiedział także, że wkrótce mieszkańcom zostanie zaprezentowany tramwaj, który na dystansie do nawet 3 kilometrów będzie mógł jechać bez sieci trakcyjnej. Te działania są prowadzone jednocześnie z zakupem nowych pojazdów.

Zgodnie z zapowiedziami Majchrowskiego tylko w tym roku do Krakowa zostanie dostarczonych 50 nowych, niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów. W połowie roku zapadnie także decyzja w kwestii zakupu kolejnych takich nowoczesnych pojazdów.

Źródło: PAP

Autor:wini/ks/kwoj

Źródło zdjęcia głównego: tvn24