TVN24 | Kraków

Kraków. Poszukiwany nowy hejnalista na Wieżę Mariacką. Straż pożarna ogłosiła nabór

TVN24 | Kraków

Autor:
ib//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Nowi hejnaliści w Krakowie (wideo archiwalne z maja 2021 roku)
Nowi hejnaliści w Krakowie (wideo archiwalne z maja 2021 roku)TVN24
wideo 2/3
TVN24Nowi hejnaliści w Krakowie

Krakowska straż pożarna ogłosiła nabór na nowego hejnalistę na Wieży Mariackiej. Kandydat na trębacza będzie musiał przejść test sprawnościowy, udowodnić brak lęku wysokości, no a przede wszystkim - swą biegłość w grze na instrumencie.

Jak poinformował oficer prasowy komendanta miejskiego PSP w Krakowie Bartłomiej Rosiek, nabór został ogłoszony, ponieważ jeden ze strażaków dyżurujących na wieży zmienił miejsce pełnienia służby.

Zgodnie z opublikowanym ogłoszeniem poszukiwana jest osoba na cały etat na stanowisku stażysta w służbie przygotowawczej (strażak hejnalista, docelowo starszy ratownik). Jako miejsce pełnienia służby wskazano wieżę bazyliki Mariackiej. Praca hejnalisty odbywa się tam w systemie zmianowym - 24 godziny służby, po których następuje 48 godzin czasu wolnego.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Konkretne wymagania

Rzecznik przekazał, że nabór będzie się składał z sześciu etapów. Kandydat, którego życiorys i podanie zostaną pozytywnie ocenione, w dalszych etapach rekrutacji będzie musiał m.in. przejść sprawdzian gry na trąbce, test sprawnościowy, sprawdzian braku lęku wysokości. Hejnalista musi być Polakiem, mieć co najmniej średnie wykształcenie, nie może być karany.

Zobacz szczegóły ogłoszenia o naborze na stanowisko strażak hejnalista

Zakres głównych zadań i obowiązków na stanowisku hejnalisty obejmuje granie na trąbce hejnału mariackiego o każdej pełnej godzinie, w czasie od g. 8 do g. 7 dnia następnego, a także granie innych kompozycji, w tym religijnych, zgodnie z przyjętymi zasadami i tradycją. Trębacz pracujący na Wieży Mariackiej ma także być gotowy na przyjmowanie gości i udzielanie wywiadów mediom oraz znać historię dotyczącą Wieży Mariackiej i hejnału.

Rzecznik krakowskich strażaków poinformował, że pełny zespół hejnalistów mariackich liczy siedem osób. Na jednej zmianie służbowej pracuje dwóch trębaczy.

Nabór hejnalistów sprzed roku

Podobny konkurs rozstrzygnięto w maju 2021 roku. Wówczas szeregi krakowskich hejnalistów zasiliło dwóch mężczyzn.

Była to druga w tamtym okresie próba naboru, We wcześniejszym podejściu, rozpoczętym w grudniu 2020 roku, w pierwszej turze konkursu po raz pierwszy brały udział kobiety, jednak żadna z nich nie przeszła etapu gry na trąbce. Kolejnego etapu sprawnościowego (obejmującego między innymi bieg na czas i podciąganie się na drążku) nikomu nie udało się ukończyć z wystarczająco dobrym wynikiem. Dlatego całą procedurę przeprowadzono raz jeszcze.

Trębacz pełni służbę w niewielkim pomieszczeniu na wysokości 81 m. Aby wejść na Wieżę Mariacką, musi pokonać 272 schody, co trwa prawie trzy minuty. Do 2014 r., czyli do remontu schodów, strażak pokonywał 239 schodów.

Kilkusetletnia tradycja

Hejnał mariacki strażacy tradycyjnie grają na cztery strony świata: dla króla, dla burmistrza, dla przybywających do Krakowa gości oraz dla komendanta straży pożarnej.

Nie wiadomo dokładnie, od kiedy w Krakowie zaczęto grać hejnał. Pierwsze udokumentowane wzmianki o melodii pochodzą z 1392 r. Przed wiekami straż za pomocą hejnału ostrzegała mieszkańców miasta przed niebezpieczeństwem - pożarem bądź najazdem wrogów. Na jego dźwięk otwierano i zamykano miejskie bramy. Miejska straż na murach obronnych odpowiadała hejnaliście z wieży, że czuwa i nic nie zagraża mieszkańcom.

Legenda głosi, że w 1241 r. strażnik na wieży dostrzegł hordę Tatarów. Kiedy zaczął grać na alarm, strzała z tatarskiego łuku przeszyła mu gardło. Trębacz zginął, a melodia gwałtownie się urwała, dlatego hejnał krakowski urywa się raptownie.

Autor:ib//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości